| Rusu_George_1917 a întrebat:

Asta e pentru depresivi... putine incurajari :de ce credeti ca viata merita traita pana la capat?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru ca exista alte sarcini care trebuie realizate, un esec in dragoste nu e mare lucru dar mai dureros ar fi sa nu imi profesez meseria la care am muncit 9 luni sa o am in mana mea.

| mgtow a răspuns:

Eu nu doresc sa traiesc mai mult de 60 de ani sau macar pana la pensie de oi trai, dupa n-am ce face ma satur in casa stand singur.

| Kaℓi a răspuns:

Crezi ca e incurajator pentru un depresiv sa-l intrebi daca viata merita traita pana la capat? big grin

| Oana92 a răspuns:

Pentru ca nu sti niciodata cat de bine iti poate fi maine...

| Dariusuu a răspuns:

Niciodata nu sti cand te surprinde.

Asta a fost tot ce-am avut de scris.

Numai bine iti doresc.

| Rusu_George_1917 explică (pentru Dariusuu):

Si daca te surprinde intr-un mod negativ? nu te poate afecta mai tare?

| Dariusuu a răspuns (pentru Rusu_George_1917):

Orice inceput are si un sfarsit ( inclusiv raul)

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Hah,esti pe domeniul meu.
Cioran spunea ca a trai cu gandul sinuciderii este singurul lucru care-l mai tine in viata.Asa si eu, gandul la sinucidere ma tine in viata, poate ti se pare ciudat, dar asa e.Plus ca, pentru mine, fericirea inseamna tristete. Poate nu ma vei intelege, dar mi-am dat cuvantul.

| lolium a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu e deloc ciudat ca tocmai acest gand al sinuciderii sa fie singurul care te tine in viata. ideea ca poti pune tu singur capat unei suferinte atunci cand doresti iti da senzatia ca ai un anumit control asupra problemelor tale. sau cu alte cuvinte, ele exista pana in momentul in care tu vei decide ca vrei sa inceteze totul. gandul ca peste o clipa ai putea sa nu mai fi te face sa mai rezisti inca putin, si sa observi lucrurile mai atent, ca si cum le-ai vedea pentru ultima oara.sau cum s-ar zice, traiesti clipa, si atat.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru lolium):

Multumesc pentru completare.