| Arthur a întrebat:

De ce e atat de greu sa-ti gasesti sufletul pereche?

18 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Păi, sufletul pereche... înseamnă că sunteţi doi din cam 6 miliarde de oameni. Care e probabilitatea.
Lăsând gluma deoparte, poate vina e a aceluia care caută. Poate el e prea exigent, poate nu ştie sigur ce vrea, nu se ştie niciodată. Dacă într-adevăr ţi-l cauţi trebuie să fii cu ochii-n patru fiindcă niciodată nu se ştie pe lângă cine poţi trece.happy

Abh
| Abh a răspuns:

Ca sa-l pretuiesti cu adevarat atunci cand dai de el.

lolita
| lolita a răspuns:

Dragostea apare cand te astepti mai putin, mie asa mi s-a intamplat.

mira
| mira a răspuns:

S-ar putea sa nu existe.

kratos
| kratos a răspuns:

Nu este o regula! Depinde cand iti este scris sa-l intalnesti. Eu la 21 de ani l-am intalnit pe al meu happy

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Poate pentru ca suntem, de o vreme, din ce in ce mai multi, mai diferiti, mai complicati si dificili, iar talentul de a relationa nu ne este dat tuturora in la fel de mare masura. iar apoi, lumea asta e atat de mare, incat prea des iti poate veni s-o tai in alta parte, unde poate e mai bine, mai liniste si mai confortabil.
Iar apoi, fiecare avem o interpretare atat de diferita a ceea ce ar trebui sa insemne sufletul pereche. unii vor sa-l adapteze pe celalalt la ei, iar ceilalti sa se muleze ei. si pana la urma, si unii, si altii, ajung sa se intrebe, dupa niste ani: ce-oi fi gasit la ea/el atunci, demult?! pentru ca si contrariile se atrag, dar si cin` s`aseamana s`aduna!

| daniDeeDee a răspuns:

Si atunci cand iti gasesti sufletul pereche...devine o "iubire imposibila"

cum este cazul meu. straight faceehh...

| fabiola a răspuns:

Pentru ca de multe ori nici noi nu stim ce vrem, pentru ca de multe ori il gasim dar nu luptam sa-l avem, pentru ca atunci cand il gasim nu apreciem calitatile.Asa suntem noi oamenii:dificili!

| Marii a răspuns:

Asta si eu incerc sa aflu.
@mira, trebuie sa existe undeva, trebuie! Fiecare are nevoie de cineva care sa-i fie alaturi. happy

| andreea7520 a răspuns:

Ai nevoie de rabdare, in timp, fara sa-ti dai seama vei gasi persoana potrivita! happy
Multe persoane sunt in situatia ta, aveti nevoie doar de rabdare, parerea mea.

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

hm. poate Cu cat astepti mai mult.cu atat va fi mai frumoasa si pentru totdeauna, perioada aceea in care il vei cunoastebig grin

| dorinaugustin a răspuns:

Pai depinde de "cautator" si de termenii cautarii; unii se cauta pe ei in ceilalti, altii pe mamele lor, altii alte chestii; in general atunci cand ai gasit sufletul acela, fatalitate, este deja implicat in altceva ( cauta cartea" Adam si Eva" de Liviu Rebreanu). Ideea este ca toate la timpul lor! happy

| scumpikkk a răspuns:

Si eu ma intreb uneori de ce terbuie sa lupti si sa suferi pana iti gasesti perechea potrivita si uneori cand crezi ca ai gasit-o de fapt a fost doar o iluzie sadsad

| DenisaMetal a răspuns:

Poate ca este greu dar sufletul pereche ti-l da cel de sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista, este acolo undeva pentru fiecare dar in atita multime de suflete trece mult timp pina se regasesc doua suflete pentru ca sint si multe umbre inselatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mare "j"mecherie si cu sufletul asta de-i zice pereche?
daca inainte trebuia sa-ti potrivesti gusturile, gesturile, sa-ti stilezi purtarea, sa-ti carpesti cate una cand o meriti, sa-ti gasesti motivatiile etc pentru jumatate din tine acum cata energie ai de transformat ca sa impingi inainte toata troscoleta formata din tine+sufletul pereche!
desigur...sunt si succesuri, ca sa ne exprimam elevat, dar nu doar binele se dubleaza ci Totul se dubleaza.
Si mai e un aspect:uneori simti ca nu mai stii unde incepi si unde te termini, de atata perfecta potrivire.Sa ma explic, si fara ironie.Ai o intrebare si gasesti un raspuns, dar concomitent vine si jumatatea ta cu raspunsul ei, pentru ca jumatatea ta nu esti tu numarul 2 ci este cealalta parte a voastra-a ta.completarea.Ca atare, jumatatea raspunde asa cum tie nu ti-ar fi trecut initial prin cap, dar odata raspunsul dat realizezi ca tu de fapt asa gandeai dintotdeauna; interesant dar sperietor, cumva, pentru ca realizezi ce vast esti tu-aceasta jumatate, si cat de mult mai ai de invatat despre tine ca sa te cunosti.
Doua jumatati-nenumarate posibilitati-energie dubla-probleme duble-confruntari multiple-mecanism perfect, dar nu perpetuu, surprize, dichis.
Ai dreptate, e grele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, e greu, daca-ti propui sa-l cauti, cu siguranta nu-l vei gasi asa usor. Cred in destin, Cel de Sus hotaraste, daca e sa-l gasesti, il vei gasi atunci cand nici nu te astepti. Probabil nu trebuie sa facem din asta un tel in viata, trebuie sa ne bucuram de ce avem si in felul acesta cu siguranta ne va fi mai bine.

| silem a răspuns:

Nu cred ca poate da nimeni un raspuns concret...depinde de noi.sti cum se spune "rabdarea moare ultima".tongue