| RAY a întrebat:

De ce e obsesia asta de documentare despre nazism, mai mereu vad la programele tv - istorie, voi va uitati? Va place sa aflati despre nazism?

3 răspunsuri:
| DeathOfDreams a răspuns:

Într-o vreme, eram foarte pasionată de nazism, de perioada Holocastului.

M-am uitat la documentare ore întregi despre asta, am citit tot felul' de cărți cu tematica din perioada respectivă.
Majoritatea nu dă doi bani pe istorie, dar pentru cei care o fac, devine destul de interesant. Istoria în sine e destul de obsesivă uneori.

Am deviat atât de mult cu speranța să ajung să argumentez "de ce?" doar ca într-un final să spun sincer "habar n-am".
Probabil fiindcă sunt multe părți care par ireale, comparativ cu ceea ce trăim astăzi, iar tot ceea ce e diferit e interesant. Probabil fiindcă unii au o curiozitate enormă.
Dar să fi documentat despre asta e o chestiune importantă.

| danbnz a răspuns:

E interesant trebuie sa recunosti.
De ce vezi des asa ceva!? Pai cine au fost cei mai oropsiti in perioada aia? Evreii. Cine nu ne lasa sa uitam holocaustul? Evreii. Nu e un lucru rau, asa ceva nu trebuie sa se mai repete niciodata.

| Sophieka a răspuns:

Nu cred ca ce fac ei e in scopul educarii neaparat...Ci pentru indobitocire si pentu a cultiva agresivitatea.
https://www.youtube.com/watch?v=nxokjT1zNQ4