| SecretDarky a întrebat:

De ce este interzis nazismul si comunismul nu? De parca comunismul nu a facut crime impotriva umanitatii

Răspuns Câştigător
| alexfab33 a răspuns:

Pentru ca nazismul are in ideologie crime impotriva umanitatii, iar comunismul are cauze nobile ca ideologie. Depinde de cine governeaza tara comunista daca se tine de aceste cauze nobile sau nu

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nazismul, în general, persecuta anumite categorii de oameni, anumite minorități, etnii, rase, ceea ce e frate cu rasismul.

Comunismul ucidea mai fără discriminări, mai banal. Oricine se împotrivea sistemului și "zeului suprem" era lichidat, să nu încurce.

NOname
| NOname a răspuns:

Dar acum că am citit și celelalte răspunsuri, cred că alexfab33 a nimerit-o mai bine.

| SG1995 a răspuns:

Pai si comunismul e interzis in multe tari, poate intrebi de ce mai exista, iar ca sa raspund la asta nu e simplu. Comunismul a luat amploare in tari sarace sau nedezvoltate la vremea respectiva ca China, Coreea de Nord si Cuba. Dupa ce cortina de fier a cazut in Europa practic toate statele comuniste din EU au cazut pe rand, dar alte parti nu au cazut din vaste motive, printre care ar fi faptul ca unele tari s-a instaurat o dinastie politica, iar conducatori au foarte multa putere si sunt sprijiniti diplomatic de alte state, de exemplu Castro a reusit sa aiba in cele din urma relatiile relativ bune cu SUA, sau China cu Rusia.

| Samariteanul a răspuns:

Pentru ca, comunismul inca se mai practica, din pacate(Ex :China) si de asta nu e interzis pe intreaga planeta.

| LilPeep a răspuns:

Comunistii conduc lumea d-aia, gen Rothschild