| Parakeets a întrebat:

De ce gândirea femeilor este următoarea:
"Dacă îl las să mă înșele (deși bărbatul oricum înșeală, ori că știe ea, ori că nu) nu mă fac respectată, nici valoroasă. Deci nu voi accepta asta niciodată. Poate așa mă și părăsește pentru că se îndrăgostește de alta. A comis asta, îl părăsesc."?
De ce cam toate femeile gândesc pe tiparul ăsta? Ăsta să fie tiparul bun?

Iar dacă alte femei gândesc altfel, este greșit?
"Dacă îl las liber și el alege pe altele sau mă înșeală cu altele, înseamnă că nu e al meu, dar dacă se întoarce mereu la mine, înseamnă că doar eu sunt a lui."

Care tipar e greșit și care sănătos? Și de ce unele gândesc așa și altele altfel?

Pot fi considerate cele din prima categorie fără încredere în ele și cele din a doua cu încredere în sine?
Pot fi cele din prima categorie bossy person și cele din a doua categorie libertine?
Pot fi cele din a doua categorie doar "mincinoase" și să-și ascundă de fapt prin tiparul ăsta, propria dorință de a înșela și experimenta?

44 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns (pentru Parakeets):

Nu exagerez absolut deloc. Asculta fata mea, eu înțeles ca relația ta cu tatăl tău este fie inexistentă fie extrem de proastă, dar trebuie sa treci peste asta. Și mă repet si eu. Eu barbat fiind nu am inselat niciodata si nu voi insela niciodata. Nici prietenii mei si nici multi alti barbati. Asta cum o explici?

| Parakeets explică (pentru CostinAlamariu):

Păi oți fi cei care susțineți asta, specimene din alte galaxii, altfel nu pricep. happy Eu însă părerea nu mi-o schimb. Deși wait, nu am spus că toți bărbații acum chiar înșeală, probabil sunt chiar și bărbați care chiar nu vor sub nicio formă relație deci sunt oameni și oameni. Eu însă am spus că eu așa cred, că bărbații sunt făcuți pentru a înșela. E dacă vrei gena lor aia, dar doar că prin liber arbitru ei da, pot alege să "da, o facă" sau "nu, să nu o facă". Însă gândirea mea așa crede și merge către direcția asta, că bărbații sunt înșelători. Dar nu pricep de ce amintești aici de tata? Așa pare de acolo, din exteriorul minții mele, că am gândirea asta pentru că nu aș avea o relație cu tata? Interesant punct de vedere... happy Însă măcar tata cu toate nebuniile lui, el chiar nu a înșelat. De fapt tata, la fel ca și mama nu au prea fost interesați de aspectul ăsta amoros/s**ual al vieții, din ce-mi amintesc eu pe vremea când stăteam toți împreună, așa că da, dacă ar fi să mă uit la tata, poate că ar trebui să cred că nu e adevărată teoria din capul meu. Însă dacă o cred și un partener tot alege să mă înșele, la ce m-ar ajuta chiar și încrederea că "bărbații poate nu înșeală"? Ideea este că prin credința mea mă și protejez de un imact al înșelatului. E dacă vrei un fel de avertizare dinainte. Anume dacă-mi spun credința asta în cap că "dar toți bărbații înșeală" dacă vreodată mi s-ar întâmpla și mie, nu ar mai fi la fel de traumatic ca atunci când aș crede "dar al meu nu o să o facă niciodată".
Nu știu, oricare ar fi motivele, eu așa cred și nu-mi schimb părerea, dar asta nu înseamnă că mă va împiedica să nu iubesc cândva dacă va fi să fie sau nu voi pune totul la bătaie pentru un el ori chiar pentru o ea. La fel cum eu nu doresc să jignesc pe nimeni prin credința mea, ok? Dar nu merit nici să fiu arsă pe rug pentru credința mea, e a mea și bună, rea e a mea. happy

| Freya1 a răspuns (pentru Parakeets):

Eu una niciodata în viata asta nu o sa accept înșelatul.
Trec peste divergente, o ceart etc nu am probleme.Iar dacă ne despărțim din varii motive ce nu au ca și motiv înșelatul te respect în continuare și te poți baza pe mine chiar dacă am ales drumuri separate.
Dar dacă vrei sa iti găsești cel mai mare dușman și sa vezi iadul zilnic în fata ochilor, insala-ma.

Ca nu ma mai iubești pot sa înțeleg, ca se poate o data cu timpul sa îți schimbi mentalitatea, perspectivele etc.Dar pe lângă asta sa iti mai și bați joc de mine, e prea mult.
Mai ales ca și eu sunt genul de om cum ai spus tu.Adica dacă ești cu mine te tratez cum trebuie, îți ofer tot ce ai nevoie și te sprijin pana la Dumnezeu.Iar tu sa ajungi sa ras de mine pe la colturi ca practic asta înseamnă, cu toate nespălatele..Cum sa trec peste?

Am trecut o data la început în fosta relatie cu gândul ca a fost o copilărie și pe mai târziu va fi bine.Da pana la urma tot ne-am despărțit pentru ca nu avut cum sa îmi scot din minte ce sa întâmplat.Stima de sine mi-a scăzut grav, iar încrederea mea în oameni sa ruinat total.Au trecut zeci de ani de atunci și nici acum nu am încredere nici în mine, dar în alții.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Parakeets):

Am amintit de tatăl tău pentru că opinia fata de barbati si stima de sine a fetelor e influentata de relația cu tatăl lor. Mie opinia ta îmi sugerează ca ai avut o relație proasta sau deficitară cu tatăl tău. Fetele care au o relație sănătoasă cu tatăl lor au stima de sine crescută și sănătoasă și nu acceptă umilința.
Și poate că nu doresti sa jignesti pe nimeni cu credinta ta, dar aceasta credinta a ta este extrem de toxica si periculoasa si pentru tine si pentru societate pentru că dai apă la moară leprelor care înșală. Le dai scuze să înșele cand spui că e în natura barbatului. Fals. Natura barbatului e sa iubească cu maxima loialitate. Asta nu se intampla prea des pentru ca oamenii își corup voit propria natură lăsată de la Dumnezeu.
Înțeleg că ai impresia ca asa te protejezi, dar e fix opusul. Nu faci decat sa atragi barbati de cea mai proasta calitate posibila langa tine. Vrei secretul pentru o casnicie frumoasa si viata fericita? Gaseste-ti un barbat 1000% loial. Daca da si cea mai mica impresie de lipsa de loialitate aruncă-l in strada și în veci să nu-i mai dai atentie ca un gunoi infect ce e.
Voi fetele care tolerați înșelatul dați apă la moară baietilor care înșală. Dacă voi n-ați tolera înșelatul atunci nici baietii n-ar înșela așa mult. Nu zic ca doar voi sunteti de vina, dar în momentul în care tolerezi un comportament ai partea de vină în acel comportament. Toleranta înseamnă încurajarea răului. Te implor să-ți schimbi complet atitudinea. În primul rând că nu-i adevarata si in al doilea rand ca iti va distruge viața.

| DeMicUnCălător a răspuns:

De ce unele gândesc așa și altele altfel?
Pentru că creierul lor este diferit unul față de altul.
Chiar și germenii gândesc diferit. Asta ne face să fim Oameni

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Da sunt un bărbat și un om care are 1 singur Dumnezeu și nu ași face unca ca asta pentru nimic în lume nu ași înșela pentru nimic în lume căci lumina mea inima mea Adevărul meu ia este și nu există înșelată când iubește cu Adevărată din toată inima tot absolut tot ce a putut crea Dumnezeu pe lumea asta mai curat tot ce a putut aduce Dumnezeu lumea mai frumos este ia ochi mei nu vrea sa vadă decât o singură inima și este a ei atâta nu vreau sa vad alți oamenii sa aud alți oamenii și doar pe ia căci ia este lumea mea fericirea Adevărată infinita și o iubescă cu Adevărat mai multe decât orice pe lumea asta și oricine pe lumea asta incondiționată fără nicio limita și bariera ia este fericirea Adevărată ia este puterea mea forța mea ia face lumea în care m-a adus Dumnezeu sa fie mai buna și mai frumoasa nu ași înșela pentru pentru nimic în lume prefer și ale sa primesc și un glonț în cap și în inima decât so înșel prefer sa fiu tranșate pe viu in cele mai dureroare posibilități care a existat vreodată da nu am s-o înșel căci ia ieste fericirea Adevărată cu Adevărat ochișori ei zâmbetul ei glasul ei vocea ei privirea ei nu exista la nicio fata pe lumea asta.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Ia este pe primul loc indiferent de orice sar întâmplat și ar fi rămâne pe primul loc căci ia este una atâta nu exista alta nu exista altcineva și nici nu va exista ia este totul ori nimic pe lumea asta căci ia face lumea sa fie mai buna și mai frumosă ia face absolut totul fără ia viața asta nu ar mai avea nicio fericire Adevărată nicio culoare nu are mai fi nimic și de ar avea nu are avea rost și sens nimic fără ia ia este una ia este fericirea infinita numai un mic zâmbet de al ei și când îi iau vocea puțin numai Dumnezeu știe ce se întâmplă cu mine și cât de fericit sunt cu Adevărată ori ia ori nimic ori ia ori nu mai are rost nimic ia face totul sa fie tot ia face totul sa fie.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Vocea ei nu se compara cu niciun sunet de pa fața pământului cu nicio muzica și nimic vocea ei ma face cel mai și cel mai și cel mai și cel mai fericit om de pe fața pământului ma face cel mai fericit specimen de pa fața pământului ma face cel mai norocos om de pe fata pământului și cel mai cel mai ochișori ei nu mai zic sunt mari căprui te pierzi în ei da te și vezi în ei miași da viața pentru ia oricând și în orice moment Dumnezeu îmi este martor la tot ce-ți spun și scriu ca nu mint cu absolut nimic ia este ia și mereu ca rămâne ia pentru mine ia este inima mea ia este una inima mea ia este fericirea Adevărată infinita ia este.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Are o privire Doamne Dumnezeule ști cum praf praf praf te face are o privire îți mănâncă inima țise tai picioarele și nu mai poți sa respiri sa faci nimic ma lua cu leșinul în preajma ei tremuram tot și nu mai știam ce sa fac sa nu se vadă ba ma uitam sus pe jos mi-era frica sa ma uit în ochi ei laughing))) nu știam ce sa ma facă ma pierdeam foarte repede în preajma ei mai ales când am văzut-o pentru prima și prima oară am zis Doamne chiar ia este și o vad și o aud ma pierdeam atâta de rău laughing)) nu mai știam ce sa fac ce sa zic cum sa ma comport transpiram tremuram de vorbit ce sa vorbesc ca eram terminat tot laughing))) ce sa-i mai zic ce sa mai fac Doamne da mereu este asa eu trăiesc totul pentru prima oară mereu totul când o aud și vad da încer sa of nu știu cum sa explic în scris în cuvinte este mult mai mult de atâta ce-ți spun eu este încă nimic este mult mai mult de atâta mult rău de atâta nu-mi găsesc cuvintele să-le unesc sau sale explic căci trăiesc totul câți îți spun și scriu și mieste imposibil sa ma adun Dumnezeu îmi este martor ca nu mint cu absolut nimic

| Parakeets explică (pentru Continchiscontsters):

God! Dar parcă simt și oleacă de suferință după miss ea asta și după iubirea ce i-o porți. Parcă suni oleacă a Eminescu. Ai grijă să nu te ucidă această dragoste pătimașă. Pune ceva și la saramură din dragostea asta, deși cum spuneam mai sus, da, dacă ești la începutul relației e fain să o trăiești intens, pasional, suprem.
Deci ce să-ți spun, baftă cu iubirea și ai grijă de sufletul tău. happy

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred ca toți bărbații înșeala. De ce trebuie neapărat sa facă asta? Dacă te înșeala nu este în regula relația, nu te iubește și nu te respecta și înseamnă că nici el nu este fericit. O femeie demna nu iartă infidelitatea sau dacă iartă o face în anumite conjuncturi care sunt specifice acelui cuplu. O femeie care gândește în genul exemplului doi dat de către tine nu are demnitate și așteaptă resturile altora. Se întoarce la ea doar fiindcă altele nu îl primesc, se întoarce din comoditate nu din iubire, o considera o fraiera care nu se supăra orice ar face el.

| Parakeets explică (pentru Emma30555):

Păi din păcate asta sunt și nu am cum să mă schimb la 27 de ani. Dacă nu am făcut-o până acum, nu am cum să o mai fac de acum înainte. Însă oricum e de domeniul OZN ului pentru mine dragostea, așa că orice ar fi, nu cred că se va întâmpla vreodată. Și când ar părea că, cred că se va adeveri, tot nu cred că sunt făcută pentru treburile astea. Viața e mult mai faină alone și fără griji, fără programe și tot felul de strategii.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bravo frate ai tot respectul meu cu Adevărată 100000%%%%.