| Dl.Inginer a întrebat:

De ce iubirea doare?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Doare cand e neimpartasita. Sau doare cand se termina... In general nu doare, desi nu poti spune ca o relatie este o continua fericire, pentru ca nici asa ceva n-ar fi normal.
Dar poate te face sa simti mai acut, iti amplifica toate senzatiile. Esti mai atent la toate cuvintele spuse si la toate inflexiunile frazelor... cand iubesti. Te doare indiferenta cand iubesti pe cineva... Te doare departarea de cineva iubit.
Dar si cand doare tot mai bine e sa fii iubit pe cineva, decat sa nu fi cunoscut vreodata iubirea. Presupun ca te dezvolta, te implineste sufleteste si iti da adancimi nebanuite in suflet.

26 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ca să nu o uiţi prea uşor, ca să nu fie un "ceva" simplu, banal...

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pt ca atunci cand iubesti trebuie sa simti asta.winking

| lia a răspuns:

Iubirea nu doare, nu are cum sa doara. Atunci cand iubesti te simti implinit si simti ca nimic rau nu te poate atinge. Depinde de asteptarile pe care le ai tu de la persoana pe care o iubesti.
Iubire este atunci cand reusesti sa stai alaturi de cineva, sa o cunosti in totalitate, nu poti iubi cu adevarat o persoana care nu te iubeste. Iar daca simti ca vrei sa fii razbunator, sau sa ii demonsrezi ei ca esti mai presus de cat ea, sigur nu este iubire.
Este viata de cuplu care ne face sa suferim, pentru ca exista micile certuri care ne fac sa realizam cat de mult tinem unul la celalalt. Oricum, exista foarte multa minciuna astazi, asta intotdeauna distanteaza persoanele si din cauza ei se separa foarte multe cupluri happy

| elena a răspuns:

Nu e rana de cutit/ci e rana de iubit.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru ca orgoliul si mandria sunt prea mari!

leonardk
| leonardk a răspuns:

Compensare. Din moment ce-ti ofera cele mai placute clipe din viata si cele mai inalte trairi....trebuie si un pic de durere ca sa ramanem totusi cu picioarele pe pamant. Nimic nu e perfect in lumea asta - nici macar iubirea.

mlm
| mlm a răspuns:

Doare sa iubesti pe cineva si acea persoana sa nu simta acelasi lucru, dar e si mai dureros sa iubesti pe cineva si sa nu gasesti niciodata curajul sa ii marturisesti ce simti. Poate ca Dumnezeu ne-a dat si suferinta si bucuria, iar atunci cind gasim persoana potrivita trebuie sa stim s-o apreciem si sa o respectam pentru ceea ce face si pentru sentimentele care le are pentru noi.

| Elly4all a răspuns:

Buna, Dl. inginer! lucrurile dor cand nu te mai intelegi bine cu partenera la care tu ti.eu cred ca iubirea mai trebuie sa si doara pentru. a te invata sa iubesti si mai mult.
daca tu o iubesti, daca ia te iubeste atunci nu poate merge rau.decat daca ea gaseste pe altul atunci ramai cu inima franta. dar te sfatuiesc sa nu pui prea tare la suflet.cu timpul rana din sufletul tau se va vindeca lasand in urma o iubire mai puternica pentru o alta doamnawinking
ByehappyElly

| ioanaa a răspuns:

A iubi inseamna a suferi constient. si cum in orice lucru pot aparea si dezavantaje, asa si aici. nu se stie ca va tine, nu se stie daca iti sunt impartasite sentimentele sau nu merita dragostea ta. Dar important e sa te bucuri de momentele frumoase si sa ramai cu ce e placut dintr-o experienta de asta.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Ca sa inveti sa o apreciezi atunci cand te face fericit

| mircea a răspuns:

Iubirea nu doare. Este doar o relatie interumana bazata pe atractia naturala dintre doua (sau mai multe) persoane, atractie care solicita un anume comportament bazat pe intelegere, respect, atentie. Adica exact acele sentimente pe care nu prea ne convine sa le aratam de obicei. Dar, odata declarate aceste sentimente trebuie impartasite sincer. Daca cealalta persoana ne trateaza "cu Flit" da, atunci ceva doare intr-adevar, dar nu iubirea ci neintelegerea sentimentelor exprimate si poate chiar amorul propriu ranit. Cutiuta cu sentimente pastreza ceva tare delicat si frumos. Trebuie numai sa poti sa intelegi ca si altii au cutiuta lor cu sentimente!

| guess_who a răspuns:

Daca nu doare, aia nu e iubire.Toate certurile si neintelegerile intr-o relatie nu fac decat sa o intareasca pentru a continua pe viitor si pentru a nu se plictisi cei doi.

| mikiscence a răspuns:

Ca sa simti ca iubesti!

| Secretkkk a răspuns:

A iubi inseamna a suferi... iar in ziua de azi foarte multi fug de suferinte si tot mai putini stiu sa iubeasca...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A inceput cumva sa doara, dl.inginer? deci..., nu tine, nu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O iubire să spui că există, trebuie să aibă minim un gram de suferință: neîmpărtășirea sentimentelor.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vine din suflet.sufletul este plin si se revarsa.si cauta sa umple viata ta si pe a celor din jur.nu e durere. e prea frumos sa fie adevarat, si avem o teama ancestrala de a nu pierde asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai ajuns tu la aceasta concluzie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca indiferenta doare mai mult..nu iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohhh.Romeo ti-a plecat Julieta sau este o intrebare pusa din curiozitate?
Intradevar atunci cand lucrurile merg prost intr-o relatie este si normal sa doara, asta daca ti cu adevarat la partenera.Doare pentru ca iubestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intii trebuie sa cunosti dragostea, ca sa poti simti durerea si fericireawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea doare. Doare pentru ca sunt anumite momente in care poate parea ca este totul pe lume si sunt anumite persoane care te pot face sa te simti unic. Si in momentul in care acea persoana se schimba doare mai mult decat orice. Cred ca in principiu doare in primul rand pentru ca nu toata lumea stie sa iubeasca si pentru ca anumite persoane pur si simplu nu cred in iubire ci in pragmatism si pun alte lucruri in fata inimii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penru ca multi nu stiu sa iubeasca si pe deasupra isi bat joc de cei care iubesc cu adevarat.Pentru ca am uitat sa fim romantici, sinceri, autentici si am uitat sa respectam ceea ce iubim. Vrem intotdeauna sa ne credem mai "destepti"decat celalat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penru ca multi nu stiu sa iubeasca si pe deasupra isi bat joc de cei care iubesc cu adevarat.Pentru ca am uitat sa fim romantici,sinceri, autentici si am uitat sa respectam ceea ce iubim. Vrem intotdeauna sa ne credem mai "destepti"decat celalat .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Penru ca multi nu stiu sa iubeasca si pe deasupra isi bat joc de cei care iubesc cu adevarat.Pentru ca am uitat sa fim romantici,sinceri, autentici si am uitat sa respectam ceea ce iubim. Vrem intotdeauna sa ne credem mai "destepti"decat celalat .

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea doare chiar doare dar nu poti face nimic doar sa treci mai departe si sa uiti acea persoana chiar daca o intalnesti evito

Întrebări similare