| UnuPentruAltu a întrebat:

De ce libertatea este atât de puțin prețuită?

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu toată lumea gândește la fel.

| Dismally a răspuns:

Pentru ca o avem, de asta nu ni se pare ceva foarte important. Daca se intampla cumva si o pierdem atunci va deveni brusc extrem de importanta.

| Endoryus a răspuns:

Ce inseamna pentru tine libertate?

| MademoiselleCosmina a răspuns:

De ce crezi asta?

| Delcatty a răspuns:

Un motiv este faptul ca ajungi sa pretuiesti cu adevarat un lucru dupa ce ti se ia. Un al doilea argument este ca, in momente de instabilitate, nu mai stii cum sa iti folosesti libertatea corect astfel incat sa nu iti faci rau singur. Asa ca vei dori sa ai un protector care sa te conditioneze si sa iti spuna ce sa faci cand tu nu poti sa fii propriul tau stapan.

| ThyDoom a răspuns:

Pentru că ne simțim mai în siguranță în țarc decât în pădure.
Adică ne e mai ușor la umbra societății, decât în deșert. Și ne e și mai ușor să ne modelăm după lume, decât după propria noastră gândire.
Până la urmă ce-i libertatea? Să faci tot ce dorești fără să suferi nicio consecință?
Ai libertatea de exprimare, dar nimeni nu te ascultă.
Ai libertatea gândirii, dar lumea te face limitat.
Din păcate nu putem să locuim unde vrem (cel puțin majoritatea), și mulți nu au de ales unde să muncească. Trebuie s-o facă ca să-i dea o continuitate vieții. Mulți se simt liberi, dar nu cred că suntem cu adevărat. Viața este plină de constrângeri. De legi. Trebuie să le urmezi. Ești obligat într-o oarecare măsură.
E prețuită atât de puțin pentru că e aproape inexistentă. E doar o fantomă cu chip frumos.
''Nimeni nu este mai rob decât acela care se crede liber''. Goethe