| Girly97 a întrebat:

De ce ne plac multora atat de mult cartofii prajiti? Nici macar nu sunt dulci si nici nu sunt fructe!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fiecare cu gustul lui.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul are de-a face cu secretia de dopamina.Cand mancam alimente sarate, dulci, bogate in grasime (fast food in general) se activeaza partea din creier responsabila cu recompensa, si corpul elibereaza substante care ne fac sa ne simtim bine. Consumul mancarii de acest fel poate deveni un viciu, exact ca fumatul sau altele.

Sursa: https://faculty.washington.edu/chudler/jfood.html

| Catrice a răspuns:

Chiar nu înțeleg cum să-ți placa ceva îmbibat în ulei...bleah

| CostinAlamariu a răspuns:

Mie nu-mi plac

| ReddY25 a răspuns:

De foame mănânci și de pe jos laughing

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Nu poti sa compari cartofii prajiti cu dulciurile sau fructele.Fiecare mancare e buna in felul ei.
Oamenii iubesc cartofii prajiti deoarece au un gust aparte si prajiti foarte bine in ulei sunt dementiali.
Se imbina foarte bine cu orice tip de carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5 lei 1 kg de cartofi, 10 lei un litru de ulei. Din vorba aia "ce ai pus peste ei? Răspuns : capacul!". Am văzut ulei și mai ieftin de atât la Kaufland, LIDL ( 7 lei). Dar și asa tot scump este. Înainte mai cumpăram mici ( porc vita), prăjeaam în tigaie acasă, mâncam cu muștar. Acum a ajuns 18 lei caserola de mici ( de la 12 lei înainte), iar muștarul 5- 8 lei un borcan.

Asa ca mai bine merg la Kaufland grill și asa locuiesc la 5 minute de Kaufland, iar cu 20 lei cumpăr doua porții de mici și am la ei și muștar și pâine. Ca în rest îți mai permiți sa cumperi carne? Sau, ma rog. Îți mai permiți sa cumperi ceva? Cartofii prăjiți sunt buni. Nu am mai mâncat de 2 ani. Înainte ca nu aveam poftă, acum am pofta dar când vad cât sunt de scumpi mai bine lipsă.

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Mie nu îmi plac

| RoxanaElena007 a răspuns:

Mulți oameni iubesc cartofii prăjiți datorită gustului lor crocant și delicios si textura. Acum depinde de preferintle fiecaruia cu ce ii mananca laughing Legat de faptul ca nu sunt dulci si nu sunt fructe dar multa lume ii prefera, banuiesc ca depinde tot de la un individ la altul pentru ca poate unii prefera un fruct in locul lor

| and0ra a răspuns:

Realizezi ca unora nu le plac dulciurile și/sau fructele, nu? laughing)) e strict vorba de preferință. Cum eu prefer mâncărurile sărate în detrimentul celor dulci, așa și alții preferă cartofii prăjiți.