| elcosmin a întrebat:

De ce nu putem înghiti cu gura deschisa?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să putem înghiți, limba se sprijină și pe partea de sus și de jos a gurii, pe toată lungimea ei, apoi din acest sprijin, cu partea din spate a gâtului se apasă pe partea de jos a limbii, iar mâncarea din spatele gurii este împinsă astfel în jos. Când gura este deschisă, limba nu are pe ce se sprijini ca să facă operațiile acestea.

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Putem, dar nu cu gura larg deschisa. Totul tine de pozitionarea limbii, ti-a explicat sadrian46 foarte bine.