| Kolors a întrebat:

De ce nu putem privi Soarele?

Răspuns Câştigător
| negat1ve a răspuns:

Mai nu m-am informat sa-ti dau un raspuns 100% sigur, dar luand-o logic, lumina emanata de soare e mult prea puternica pentru ochii nostri. Din cate am mai auzit si persoanele cu o culoare mai deschisa a ochilor sunt mult mai sensibil la lumina soarelui.

12 răspunsuri:
| schajuman1344 a răspuns:

Privirea omului este atrasa, instinctiv, de lumina, deci de sursele de lumina; totusi, vizarea directa a acestora poate produce, de multe ori, un efect nedorit asupra vederii noastre, ajungandu-se uneori chiar la pierderea totala sau partiala a vederii. Se stie ca nu putem privi Soarele in plina zi decat daca lumina sa este filtrata printr-un strat de nori; un bec privit direct, sau chiar o lumanare, ne poate produce o senzatie neplacuta.

| MitroKta a răspuns:

Uite de ce: corpul uman are anumite limite intre care functioneaza corect, anumite limite intre care reactioneaza la stimulii din mediu, tot felul de limite. Astia suntem ce sa mai. Ai anumite limite intre care percepi lumina colorata(400-750 nanometri- lungimea de unda) anumite limite intre care percepi sunetele( 20-20000 Hertz frecventa), dar asta nu inseamna ca nu exista radiatii luminoase si in afara acestor limite( de exemplu razele infrarosii si razele ultraviolete nu pot fi vazute de ochiul uman) sau nu inseamna ca nu exista sunete mai jos si mai sus de limita( infrasunete si ultrasunete). Ceea ce ai intrebat tu e legat de intensitatea luminoasa- ochiul uman nu suporta o intensitate mai mare de nu stiu cati candeli-unitate de masura. O sa ma documentez si iti spun cat exact. Asemanator, urechea nu suporta o intensitate sonora mai mare de 140 de decibeli.

Răspuns utilizator avertizat
| MitroKta a răspuns (pentru Kolors):

Pai daca eram de varsta majoritatii de pe TPU( adica teenager) aproape sigur asa as fi facut. din fericire( pentru mine), sunt inginer in devenire, asta dupa ce am mai mancat si fizica pe paine in liceu, asa ca, in general, stiu despre ce vorbesc legat de subiectul asta. tongue LOL, incerc sa te ajut si sa explic fenomenul, mai dau si exemple si tu ma acuzi de copiat! Lucrurile astea ar trebui sa le faci la scoala, bre! Ma rog, nu e vina ta daca profesorii nu isi fac datoria...

| alexs99 a răspuns:

Nu putem privi Soarele pentru ca emana o lumina mult prea puternica pentru a putea fi suportata de ochii nostri.

| W3R4 a răspuns:

Deoarece este prea luminos, şi te vor durea ochii.

| Yaesmin a răspuns:

Ca e acoperit de nori.

| DaveMustaine a răspuns:

Lumina lui puternica poate rani ochii.

| Burdetiu a răspuns:

Pentru ca straluceste

| Danielax3 a răspuns:

Privirea omului este atrasa, instinctiv, de lumina, deci de sursele de lumina; totusi, vizarea directa a acestora poat produce, de multe ori, un efect nedorit asupra vederii noastre, ajungandu-se uneori chiar la pierderea totala sau partiala a vederii. Se stie ca nu putem privi Soarele in plina zi decat daca lumina sa este filtrata printr-un strat de nori; un bec privit direct, sau chiar o lumanare, ne poate produce o senzatie neplacuta.

Are lumina prea puternica pentru ochii nostri.

| Caba_Mihai_1998 a răspuns:

Pentru ca este prea stralucitor! straight face

| Deny999 a răspuns:

Lumina soarelui este prea puternica pentru ochii umani sau pentru orice alta fiinta de pe suprafata terestra big grin