Întrebare recomandată | 334499 a întrebat:

De ce sa nu ma sinucid? De la 13ani am inceput sa ma inchid foarte mult in mine.Eram timid pana atunci dar incepusem sa prind curaj.Am avut un moment de cadere care a tinut pana am terminat scoala.In tot acest timp am avut numai ganduri negative si o lipsa aproape totala de motivatie. Dupa ce am irosit atatia ani din viata incercand sa fac o facultate alegand informatica desi nu stiam ce sa fac si pe care am abandonat o din primul an ca mai apoi sa aleg iarasi aiurea o facultate de ecologie pe care am abandonat o din nou dupa 3 ani stau si ma uit cum viata mea nu mai are nici un sens.Am un diagnostic de schizofrenie paranoida cu ramolire progresiva in remisie de 2 luni iar diagnosticul de schizofrenie paranoida il am de. 2 ani.Mi e rusine de ai mei ca au mai avut incredere in mine facand in asa fel sa mi gaseasca un loc de munca ca receptioner dar la care am renuntat ieri dupa 11 zile de munca motivul fiind tensiunea cumulata si oboseala mentala care m au impiedicat si sa mai incerc sa fac ce trebuia sa fac. Cred ca sunt depasit dar totusi regret ca n am vrut nici macar sa incerc chiar si in starea in care eram.Acum dupa 2 zile in care am citit despre sinucidere incep sa mi revin dar nu stiu daca nu o voi face.Ce ar trebui sa fac? Ar mai fii foarte multe de spus

47 răspunsuri:
| ithunder a răspuns:

Nu încerca să faci acest lucru, în primul rând gândeşte-te la familia ta, şi dacă te vei sinucide, o să te duci cu siguranţă în iad.

| 334499 explică (pentru ithunder):

Nu stiu cum o sa fie de acum relatia mea cu parintii pentru ca deja taica-miu mi a zis ca nu mai are ce sa vorbeasca cu mine iar ieri vorbea cu maica-mea si am auzit la un moment dat: Asa era si asta smecher! Nu stiu cum o sa trec peste ...imi facusem planuri si acum nici nu mai stiu cum sa o iau de la capat.Mi-e rusine si sa mai ies din casa.Ma iau ameteli uneori si am stari de panica. Sper sa mi treaca si sper ca ai mei sa ma sustina.Mi-e teama si sa mai imi gasesc un loc de munca in Sulina pentru ca orasul in care sunt este unul mic iar vorbele circula repede.

| ithunder a răspuns (pentru 334499):

Fii tu însăţi. dar sinuciderea nu e cea mai buna alegere. happy

| Elisabitaaa a răspuns:

Consultă un psiholog

| Yuki24 a răspuns:

Uite raspunsul meubig grinaca vrei sa te sinucizi faci cum vrei, dar gandeste-te la parintii tai care te-au crescut si te-au iubit. Dupa mine nu m-as sinucide dintr-o prostie, dar gandeste-te ca poate unii oameni au nevoie de tine in viata nu mort.Gandeste pozitiv, incearca sa zambesti mai des si sa faci mai multe lucruri distractive si placute care sa te faca sa te simti bine.

| Zyzz777 a răspuns:

Sunt oameni pe lumea asta cu probleme mult mai grave decat tine si totusi continua sa lupte in fiecare zi. Problema ta este maturizarea. Inca te consideri un copil care nu stie ce sa faca cu viata lui, daca sa se joaca sau daca sa isi faca temele asa ca incearca sa le faca pe ambele si nu reuseste. Desigur asta este doar o figura de stil. Ai capacitatea decizionala foarte slab dezvoltata. Iti propun sa urmaresti niste videoclipuri cu dezvoltare personala sau pentru marirea stimei de sine. Daca te sinucizi nu rezolvi nimic, crezi ca toate se vor termina daca faci asta? Te inseli.

| Anytta99 a răspuns:

Toate problemele tale se vor rezolva daca ai incredere in tine si in Dumnezeu, bineinteles. Sinuiderea nu e o solutie.Chiar daca nu iti dai seama cei apropiati tie, vor regreta gestul tau. Vrei sa ii faci sa sufere? Iti spun eu, ca daca tu nu-ti dai seama de ceea ce e in jurul tau, atunci ar trebui sa o faci. Priveste lucrurile din alt punct de vedere! Uita-te la tine! Unde iti e zambetul? Toti trecem prin momente aiurea, dar nu alegem ca soutie sinucidrea.Stiu ca nu ma cunosti, dar vreau sa te ajut.Nu te cunosc, dar stiu ca esti un om bun. Gandeste-te bine, inainte sa faci ceva. orice. Meriti sa traiesti, sa fii fericit, mereu cu zambetul pe buze si nu uita ca din greseli inveti!winking P.S. Doar oamenilor buni, li se intampla lucruri rele! :*

| blablabla66 a răspuns:

Bai baiatule nu te mai gandi la tin. La ai tai nu te gandesti? Au investit timp bani si iubire ca sa te creasca. Ce te tot dramatizezi atat? Se poate trai linistit si lucid chiar si cu schizofrenie daca iti iei tratamentul. Iti plangi de mila degeaba. Esti un om norocos fata de copii cu autism sau imobilizati in scaune cu rotile. Poti face atatea lucruri si tu iti bati joc de propria viata. Fa bine si reia facultatea pe care o doresti sau angajazate la un loc de munca stabil. Ai demisionat din cauza tensiunii si oboselii? Sa-ti fie rusine. Sunt oameni care muncesc mult mai mult si au meserii care ii consuma fizic si psihic. Nu mai plange ca un copil. Ia-ti viata in propriile maini. Fa-i mandri pe parintii tai si vei avea si tu avantaje. Mai ai o viata in fata si tu desconsideri orice drum spre fericire.

| MaDaLyNa144 a răspuns:

Buna.
Nu trebuie sa te mai gandesti la negativ. Eu gandesc negativul mereu. Si imi face rau. De exemplu eu fac nu-mai prostii. Mama si tatal vitreg au avut incredere in mine dar, dupa ce am inceput... s-a terminat totul. De 3 ani nu am mai trecut clasa si era naspa pentru ca invatasem. Prima data am invatat in limba Romana, dupa aia in limba Franceza si sigur si anul acesta la limba Belgiana ( Nederlands). E complicat, ei ma iubesc, dar cred mereu negativul. Gangesc negativ. Dar incearca sa nu te mai gandesti negativ, gandeste pozitiv happy

| andreivip2011 a răspuns:

The world ain't all sunshine and rainbows.

https://www.youtube.com/watch?v=D_Vg4uyYwEk

Omule, daca viata e grea, fa ceea ce simti ca sa o faci usoara si nu ii lasa pe altii sa stea in calea ta. Uita trecutul. Si pentru mie mi-a fost greu si inca imi e dar stiu ca totul va fi bine.

| xLonelyStoner a răspuns:

Te duci frumos intr-o tara civilizata si faci frumos tratament cu CBD. Industria farmaceutica e o mare afacere. Cazul teu e destul de nefericit insa ai putea duce o viata foarte buna. De altfel gasirea unui partener poate fi un factor radical in viata ta.

| 334499 explică (pentru xLonelyStoner):

Si cum as putea face asta? cum? sad

| colibaba a răspuns:

Pai si eu aveam aceeasi parere despre viata adica si eu vream sa ma sinucid dar m-am gandit si acum am un vis pe care vreau sal indeplinesc adica sa ma fac garda de corp eu as spune sa stai sa te gandesti foarte bine pentru ca sunt sigura ca ai multe persoane dragi pe pamant care te iubesc si daca te-ai sinucide lear parea foarte rau gandeste-te la un post de munca care sa-ti placa si lasa gandurile negre sa iasa din tine eu ca sa scap de gandurile negre ma duc tot timpul pe o pajiste si stau ma gandesc si dupa trag o concluzie si concluzia mea e ca am pentru ce sa traiesc si pentru cine sa traiesc eu am o motivatie de a deveni garda de corp gaseti si tu motivatia ta. Sper ca ti-am fost de folos si deacum inainte gandeste-te inainte de a comite o mare greseala happy.

| MinionVlog a răspuns:

D-zeu ti-a dat viata, D-zeu ti-o ia. Incearca sa nu te mai gandesti la asta, adica nu te mai inchide in tine. Vorbeste cu prietenii tai despre problemele tale sau cu parintii. E foarte bine ca te-au incurajat, ca ti-au gasit un loc de munca. Ei vor doar ce-i mai bine pentru tine! Calmeaza-te si o sa vezi ca totul va fi bine. Cand simti ca nu mai poti du-te la baie si da-ti cu apa rece pe fata si fa o pauza de 5 sau 10 minute. Dar nu te sinucide. Sinuciderea e cel mai mare pacat pe care D-zeu nu il poate ierta!

| panda2002 a răspuns:

Nu ai pentru ce sa te sinucizi, viata este foarte frumoasa, incarca sa gandesti pozitiv si sa iti ti familia aproape. happy

| asdfghjkl121212 a răspuns:

Nu ar trebui sa te sinucizi. Chiar daca vei face asta cui ii va fi mai usor? Doar le vei face dureros persoanelor care tin la tine. Fiecare om are in viata sa momente si mai grele si ma usoare. Imi inchipui ca in acesti ani nu ai avut nici un moment de bucurie. Viata merge inainte si nu trebuie sa o irosim sau mai ales sa o pirdem din propria prostie.