| Djsjuajsjsj a întrebat:

De ce se spune ca fetele/femeile sunt mai mature dpdv psihic ca si baietii/barbatii? Cu 4-5 ani in fata lor (o diferenta considerabila pana in perioada adolescentei).
Ex. f 13 - b 18; f 15 - b 20.

49 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E deja o generalizare enorma, ca sunt cazuri nu inseamna ca toate sunt mai mature.

Fizic se dezvolta mai repede fetele,, dar pana la un punct, apoi sunt depasite cu mult.

| RAY a răspuns:

Pubertatea mai rapida poate insemna si maturitate, sincer fetele sunt mai mature decat baieti, se vede peste tot asta

| Freya1 a răspuns:

Fetele/femeile fac copii, iar ele trebuie sa fie pregatite pentru asta.In momentul in care incepe o femeie sa se dezvolte hormonal, fizic etc se dezvolta si psihic pentru ca se pregateste pentru a face pasul asta.O femeie trebuie sa fie matura sI cu capul pe umeri ca sa poata sa faca un copil sanatos, sa faca fata schimbarilor, sa il creasca etc.
Si din cauza emotiilor. Fetele sunt mai dezvoltate emotional decat baietii.Au mai multa empatie, rabdare, intelegere, sensibilitate.Iar ca sa ai toate astea si sa le si controlezi trebuie sa fi matur iar femeia daca are asta din gena ei trebuie sa se maturizeze mai repede ca sa le poata controla.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Da-mi voie sa te intreb dar cand barbati depasesc femeile in maturitate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta aceea d e 4-5 ani este doar din cauza SMV. Dpdp psihic matur ce inseamna? Inteligeta, experiente depinde de persoana, nu de sex depinde cat duce capul pe fiecare, dpdv psihic EMOTIONAL fetele se opresc din maturizat la o varsta frageda. Acolo barbatii le i-au din urma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sexul frumos ii place sa se pupe singur in dos. Simplu. Ca sa inteleaga toate maimutele, conteaza VIATA care ai traito. Nu sexul, nu varsta, nu culoarea, nu NIMIC. Am intalnit femei ratate de 40+ de ani si fete de 18 ani cu mai mult cap. Am intalnit ratati chiar peste 50 de ani si baieti de 21 de ani cu mai mult cap. Conteaza mult experienta de viata. Mai era o copila aeriana acum ani buni pe site care la 15 ani se vedea mai matura ca unu de 18/20. Desigur, cand ma uitam la intrebari erau toate inteligente. " De ce nu ma place ala si ala, de ce nu pot merge pe apa" etc etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Se spune"În afară de Ray, cei care spun asta sunt aproape în totalitate fete/femei.Deci un prim motiv ar fi subiectivitatea și dorința de a avea un avantaj față de sexul opus, care să compenseze eventual diferențele referitoare la forța fizică propriu-zisă.
Sunt și anumite studii, relativ recente(acum vreo 4-5 ani cred)care au demonstrat într-o oarecare măsură diferența asta de maturitatea. Poți s-o privești ca pe un rezultat al factorilor externi, al felului în care e crescută o fată față de un băiat.Joaca de mică de-a mama,gospodina,autoatribuirea de responsabilități,chiar dacă în contextul unui scenariu fictiv,visul de-a se căsători, de-a purta rochia aia albă, toate astea contribuie la dezvoltarea lor mai rapidă pe plan psihic, dar și emoțional.
Asta e pur teoretic.În practic, cei mai mulți rămân imaturi.Maturizarea depinde de evenimentele prin care ai trecut, de oamenii din jurul tău, de circumstanțe, nu se produce la toți în același mod.Condițiile grele vor da naștere unui om mai matur, indiferent de sex.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Etele se opresc din maturizat la o varsta frageda
cand se opresc din maturizat? la ce varsta?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://mic.com/......e-than-men

A 2013 study published in Cerebral Cortex offers a scientific explanation behind the common notion that men take longer to "act their age" than women do. According to the study, it's rooted in the fact that the female brain establishes connections and "prunes" itself faster than the male brain.
he Study: The researchers recruited 121 people between the ages of 4 and 40 and used an imaging tool to estimate how different regions of the brain might be communicating, specifically looking at fiber tracts that connect brain cells to one another. Lim explained that as the fiber tracts get reorganized, the brain gets rid of some of the tracts between cells that are already close to each other, but keeps the ones that connect brain-cells that are far away (but still need a line of communication).

So how different are men and women? Maturity is in the brain of the beholder — but because female brains get pruned faster than males ones, it takes a little longer to show up in men.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fii atent a raspunsurile de mai sus de la Natalia pana jos, scopul lor este de a naste, a face copii/frumusetea/tineretea isi mentin maturitatea adolescentinã de aceea sunt si Mame asa a am evaluat de ani buni.
Compara un adolescent baiat/vs fata si sa-i vezi diferentele de comportament la o fata, nu iti dai seama de la 15 pana la 20-25 de ani de exemplu, acum de ce maturitate vorbesti, eu ma refer de ce-a emotionalã, creierul emotional.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fetele sunt mult mai mature emotional, rational decat baieti, iar scopul unei femei nu sunt doar alea, e misogism sa spui asa ceva, orice femeie poate face ce face si un barbat, da man compar mereu baieti cu fetele iar cu o fata de 18 ani am ce discuta cu un baiat de 18 ani nu am ce discuta, gandul lui fiind la sex, bautura, chefuri si prosti, daca vorbim de femei vs barbati vedem ca un barbat dupa o despartire se regaseste mult mai greu iar o femeie mult mai usor, femeile sunt insati natura nu pot fi ceea ce crezi tu, statele unde femeile au libertati sunt state bogate si democratice invers unde barbatul e misogin sunt state sarace si corupte

| RainmakerX a răspuns:

Ar fi dubios sa ai 20 de ani si sa fii cu una de 15 laughing

| Xelon a răspuns (pentru RainmakerX):

Eh,spune-i asta profesorului aluia din Sighet laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pune tu o femeie/barbat sarac sa se ridice din saracie, ea daca este frumosa o s-o facã rapid, el are nevoie de maturitate pe parcursul vietii sa o dobândeasca.
In general femeile sunt pe emotii "go with the flow" se lasã purtate de val, sa nu zic alta si oglindesc doar maturitatea partenerilor de sex opus, serialelor, ce in jur cum ar trebui sa Fie o femeie.
Legat de studiu Acela, ele asimileaza mai rapid si bine informatica, dar pot sa facã ceva cu ea?

| RainmakerX a răspuns:

Stiu (din pacate)
Daca e s-o luam asa atunci pana acolo s-ar afla pe lista multi altii.

Bine, unor fete chiar le convine situatia, dovada anunturile de genul "18 ani, caut domn manierat, generos, pentru o relatie frumoasa".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Un "domn manierat, generos " etc etc cauta o femeie nu o copila aeriana de 18 ani. Dar deh, le place sa se pupe singure in dos, cum am zis.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca pana la adolescenta, fetele se dezvolta mai rapid, si sunt mai putin teribiliste.
Dar spre maturitate, femeile nu sunt neaparat mai... Eficiente laughing
Acel atu al 'maturitatii' in copilarie, se pierde.
Plus ca sunt destule exemple negative, si chiar o buna parte din fete/femei sunt atrase de teribilismul ciobanesc al barbatilor cu putina minte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne cat de misogin si psycho a devenit your "friend". Chiar e cazul sa-l consulte cineva.

In fine, nu stiu cine a pornit chestia asta, dar se refera doar la pubertate. Atat. Psihic nu are nicio treabă sexul.
Si acum sa ne gandim ca am postat si eu un răspuns banal, insa foarte valid. Dar Endoryus nu s-a lasat pana nu și-a exprimat ura si falsa superioritate fata de sexul tau, acuzand doar femeile vinovate ca promoveaza acest lucru. Oare asa sa fie?
Iar el in sinea lui se vede foarte matur si are grija sa ne tot spuna asta, mai nou si cu un pachet mai mare de frustrari, lucru ce contrazice tot ce înseamnă maturitate.
Dar probabil asta il si enervează. Si el se stie o femeie captiva intr-o carcasa de porc (cu soriciul foarte gros) ce vrea sa para barbat. Si-a activat mai intens asa-zisul mecanism de aparare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De legea compensarii ai auzit? normal ca se maturizeaza mai repede, ca sa se ofileasca dupa 1/3 din viata. P.S. Un barbat de 90 poate perpetua specia; dar o biata femeie doar mimeaza dupa 40. laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Le libsesc exemplarele din trecut, conteazã foarte mult primii din viata lor, asta le dicteaza dupã cine umbla pe viitor si ce inseamnã un "barbat adevarat".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice goriloid/ghertoi/bizon/cocalar se crede barbat adevarat; ciei intregi la bibilica incearca sa fie OM.winking laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si dupã tot ele se plâng ca nu existã barbati maturi, sau ca ele sunt superioare. Dacã isi aleg doar pe acestia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inceput sa il copiezi pe fostul iubit al fostei tale bff. Nice.

| Alfred0703 a răspuns:

Degeaba sunt cu 4-5 ani in fata noastra, sa conduca tot nu stiu.

| Ievi a răspuns:

Numai in visele voastre frumoase, laughing)))
Ai vrea s-au ti-ai dori asta?laughing
Asta o spun femeile ca sa nu para asa proaste, dar adevarul il stim toti ca sunteti papuc, aveti varza murata in capsor happy

| Djsjuajsjsj explică (pentru Ievi):

Esti praf copile, praf.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Drimmero):

Si normal ca sunt depasite mai mult, nu cred ca ti-ar fi drag sa te invarti in jurul ei de 3 ori pana s-o iei in brate.
Si da, asa e, fetele se maturizeaza mai rapid decat noi. Acum nu inseamna ca daca iei orice fata din lume si o pui random langa un tip e neaparat mai matura, dar noi suntem structurati psihic altfel.

| Drimmero a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Asta am zis si eu, fetele se maturizeaza mai repede, sunt cazuri in care fetele mai mici sunt mai mature decat plavanii care au 20 de ani si peste,, dar sunt cazuri izolate, nu ai sa vezi mereu asa/