| Djsjuajsjsj a întrebat:

De ce se spune ca fetele/femeile sunt mai mature dpdv psihic ca si baietii/barbatii? Cu 4-5 ani in fata lor (o diferenta considerabila pana in perioada adolescentei).
Ex. f 13 - b 18; f 15 - b 20.

49 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pubertatea mai rapida poate insemna si maturitate, sincer fetele sunt mai mature decat baieti, se vede peste tot asta

| sierra1 a răspuns:

îmi pare rău să recunosc dar nu e un adevăr

ceva -ceva spui tu : maturitate sexsuală față de băieți, da

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca pana la adolescenta, fetele se dezvolta mai rapid, si sunt mai putin teribiliste.
Dar spre maturitate, femeile nu sunt neaparat mai... Eficiente laughing
Acel atu al 'maturitatii' in copilarie, se pierde.
Plus ca sunt destule exemple negative, si chiar o buna parte din fete/femei sunt atrase de teribilismul ciobanesc al barbatilor cu putina minte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Le libsesc exemplarele din trecut, conteazã foarte mult primii din viata lor, asta le dicteaza dupã cine umbla pe viitor si ce inseamnã un "barbat adevarat".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice goriloid/ghertoi/bizon/cocalar se crede barbat adevarat; ciei intregi la bibilica incearca sa fie OM.winking laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si dupã tot ele se plâng ca nu existã barbati maturi, sau ca ele sunt superioare. Dacã isi aleg doar pe acestia.

| Drimmero a răspuns:

E deja o generalizare enorma, ca sunt cazuri nu inseamna ca toate sunt mai mature.

Fizic se dezvolta mai repede fetele,, dar pana la un punct, apoi sunt depasite cu mult.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Da-mi voie sa te intreb dar cand barbati depasesc femeile in maturitate?

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Drimmero):

Si normal ca sunt depasite mai mult, nu cred ca ti-ar fi drag sa te invarti in jurul ei de 3 ori pana s-o iei in brate.
Si da, asa e, fetele se maturizeaza mai rapid decat noi. Acum nu inseamna ca daca iei orice fata din lume si o pui random langa un tip e neaparat mai matura, dar noi suntem structurati psihic altfel.

| Drimmero a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Asta am zis si eu, fetele se maturizeaza mai repede, sunt cazuri in care fetele mai mici sunt mai mature decat plavanii care au 20 de ani si peste,, dar sunt cazuri izolate, nu ai sa vezi mereu asa/

| Freya1 a răspuns:

Fetele/femeile fac copii, iar ele trebuie sa fie pregatite pentru asta.In momentul in care incepe o femeie sa se dezvolte hormonal, fizic etc se dezvolta si psihic pentru ca se pregateste pentru a face pasul asta.O femeie trebuie sa fie matura sI cu capul pe umeri ca sa poata sa faca un copil sanatos, sa faca fata schimbarilor, sa il creasca etc.
Si din cauza emotiilor. Fetele sunt mai dezvoltate emotional decat baietii.Au mai multa empatie, rabdare, intelegere, sensibilitate.Iar ca sa ai toate astea si sa le si controlezi trebuie sa fi matur iar femeia daca are asta din gena ei trebuie sa se maturizeze mai repede ca sa le poata controla.

| RainmakerX a răspuns:

Ar fi dubios sa ai 20 de ani si sa fii cu una de 15 laughing

| Xelon a răspuns (pentru RainmakerX):

Eh,spune-i asta profesorului aluia din Sighet laughing

| RainmakerX a răspuns:

Stiu (din pacate)
Daca e s-o luam asa atunci pana acolo s-ar afla pe lista multi altii.

Bine, unor fete chiar le convine situatia, dovada anunturile de genul "18 ani, caut domn manierat, generos, pentru o relatie frumoasa".

| anonim_4396 a răspuns (pentru RainmakerX):

Un "domn manierat, generos " etc etc cauta o femeie nu o copila aeriana de 18 ani. Dar deh, le place sa se pupe singure in dos, cum am zis.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De legea compensarii ai auzit? normal ca se maturizeaza mai repede, ca sa se ofileasca dupa 1/3 din viata. P.S. Un barbat de 90 poate perpetua specia; dar o biata femeie doar mimeaza dupa 40. laughing laughing laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta aceea d e 4-5 ani este doar din cauza SMV. Dpdp psihic matur ce inseamna? Inteligeta, experiente depinde de persoana, nu de sex depinde cat duce capul pe fiecare, dpdv psihic EMOTIONAL fetele se opresc din maturizat la o varsta frageda. Acolo barbatii le i-au din urma

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Etele se opresc din maturizat la o varsta frageda
cand se opresc din maturizat? la ce varsta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fii atent a raspunsurile de mai sus de la Natalia pana jos, scopul lor este de a naste, a face copii/frumusetea/tineretea isi mentin maturitatea adolescentinã de aceea sunt si Mame asa a am evaluat de ani buni.
Compara un adolescent baiat/vs fata si sa-i vezi diferentele de comportament la o fata, nu iti dai seama de la 15 pana la 20-25 de ani de exemplu, acum de ce maturitate vorbesti, eu ma refer de ce-a emotionalã, creierul emotional.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fetele sunt mult mai mature emotional, rational decat baieti, iar scopul unei femei nu sunt doar alea, e misogism sa spui asa ceva, orice femeie poate face ce face si un barbat, da man compar mereu baieti cu fetele iar cu o fata de 18 ani am ce discuta cu un baiat de 18 ani nu am ce discuta, gandul lui fiind la sex, bautura, chefuri si prosti, daca vorbim de femei vs barbati vedem ca un barbat dupa o despartire se regaseste mult mai greu iar o femeie mult mai usor, femeile sunt insati natura nu pot fi ceea ce crezi tu, statele unde femeile au libertati sunt state bogate si democratice invers unde barbatul e misogin sunt state sarace si corupte

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pune tu o femeie/barbat sarac sa se ridice din saracie, ea daca este frumosa o s-o facã rapid, el are nevoie de maturitate pe parcursul vietii sa o dobândeasca.
In general femeile sunt pe emotii "go with the flow" se lasã purtate de val, sa nu zic alta si oglindesc doar maturitatea partenerilor de sex opus, serialelor, ce in jur cum ar trebui sa Fie o femeie.
Legat de studiu Acela, ele asimileaza mai rapid si bine informatica, dar pot sa facã ceva cu ea?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sexul frumos ii place sa se pupe singur in dos. Simplu. Ca sa inteleaga toate maimutele, conteaza VIATA care ai traito. Nu sexul, nu varsta, nu culoarea, nu NIMIC. Am intalnit femei ratate de 40+ de ani si fete de 18 ani cu mai mult cap. Am intalnit ratati chiar peste 50 de ani si baieti de 21 de ani cu mai mult cap. Conteaza mult experienta de viata. Mai era o copila aeriana acum ani buni pe site care la 15 ani se vedea mai matura ca unu de 18/20. Desigur, cand ma uitam la intrebari erau toate inteligente. " De ce nu ma place ala si ala, de ce nu pot merge pe apa" etc etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Se spune"În afară de Ray, cei care spun asta sunt aproape în totalitate fete/femei.Deci un prim motiv ar fi subiectivitatea și dorința de a avea un avantaj față de sexul opus, care să compenseze eventual diferențele referitoare la forța fizică propriu-zisă.
Sunt și anumite studii, relativ recente(acum vreo 4-5 ani cred)care au demonstrat într-o oarecare măsură diferența asta de maturitatea. Poți s-o privești ca pe un rezultat al factorilor externi, al felului în care e crescută o fată față de un băiat.Joaca de mică de-a mama,gospodina,autoatribuirea de responsabilități,chiar dacă în contextul unui scenariu fictiv,visul de-a se căsători, de-a purta rochia aia albă, toate astea contribuie la dezvoltarea lor mai rapidă pe plan psihic, dar și emoțional.
Asta e pur teoretic.În practic, cei mai mulți rămân imaturi.Maturizarea depinde de evenimentele prin care ai trecut, de oamenii din jurul tău, de circumstanțe, nu se produce la toți în același mod.Condițiile grele vor da naștere unui om mai matur, indiferent de sex.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://mic.com/......e-than-men

A 2013 study published in Cerebral Cortex offers a scientific explanation behind the common notion that men take longer to "act their age" than women do. According to the study, it's rooted in the fact that the female brain establishes connections and "prunes" itself faster than the male brain.
he Study: The researchers recruited 121 people between the ages of 4 and 40 and used an imaging tool to estimate how different regions of the brain might be communicating, specifically looking at fiber tracts that connect brain cells to one another. Lim explained that as the fiber tracts get reorganized, the brain gets rid of some of the tracts between cells that are already close to each other, but keeps the ones that connect brain-cells that are far away (but still need a line of communication).

So how different are men and women? Maturity is in the brain of the beholder — but because female brains get pruned faster than males ones, it takes a little longer to show up in men.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne cat de misogin si psycho a devenit your "friend". Chiar e cazul sa-l consulte cineva.

In fine, nu stiu cine a pornit chestia asta, dar se refera doar la pubertate. Atat. Psihic nu are nicio treabă sexul.
Si acum sa ne gandim ca am postat si eu un răspuns banal, insa foarte valid. Dar Endoryus nu s-a lasat pana nu și-a exprimat ura si falsa superioritate fata de sexul tau, acuzand doar femeile vinovate ca promoveaza acest lucru. Oare asa sa fie?
Iar el in sinea lui se vede foarte matur si are grija sa ne tot spuna asta, mai nou si cu un pachet mai mare de frustrari, lucru ce contrazice tot ce înseamnă maturitate.
Dar probabil asta il si enervează. Si el se stie o femeie captiva intr-o carcasa de porc (cu soriciul foarte gros) ce vrea sa para barbat. Si-a activat mai intens asa-zisul mecanism de aparare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inceput sa il copiezi pe fostul iubit al fostei tale bff. Nice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dai seama ce barbat esti tu. Inainte sa spanzuri cine stie ce copii imaginari, mai bine gandeste-te de ce se ajunge in asa situatii... si de-o parte si de alta. Dar ma rog, e mai simplu sa "tratezi" efectele decat cauza. Hai sa-ti spun o treaba, nici efectele, nici cauza nu sunt in puterea ta sa le schimbi. Traim intr-o societate *** si ne complacem acolo. Toate valorile noastre morale stau aici pe forumuri, pe internet. In realitate stai cuminte si esti exact la fel de docil ca ala de langa tine, asa de dragul de a te integra. Astea mici au c@c@t in cap (ironia "faptului" ca sunt ele asa "mature") sunt impuiate cu exemple fantastice de viata buna si bajeti, masculi perfecti, mananca toate kkaturile de le dau hormonii peste cap si bajetii aia de 20+ sunt vai de capul lor, chinuiti care nu au alte oportunitati, ca toate fatzele au pretentiile undeva in stratosfera si le stiu ele pe toate si au "optiuni" mai bune. Asa ca nu stiu cine e de spanzurat, "ei" sau "ele". SAU c@c@tul de societate care ii aduce acolo. Vorbesti de ratati, eu as vorbi de roadele societatii noastre in care ne complacem si in care suntem vinovati la fel ca ala de langa noi, suntem la fel de vinovati ca alea de 15/16 si la fel ca "ratatii" aia de 20+, barbate...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai simtit si nu mi-am dat eu seama prietene? Oricum ma consider special. Ai 5 raspunsuri pe zi si unul l-ai irosit pe mine, ce pot zice. Nebunuleee laughing. Nu e vina mea ca majoritatea sunt praf din cauza ca au o viata buna si una de varsta lor nu se uita la ei pentru ca sunt imaturi. Chiar nu e problema mea cand ei se tund ca niste gay, si mai rau, au comportamentul unora. Cat despre ce ai zis la urma, nu se poate prietene. Fata de tine, eu am nevoie de ale mele

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vreun argument in baza caruia "sa ma simt" eu? Hai sa te scutesc de un efort, nu ai de unde. Speciali se simt toti, cu cat mai prosti si ignoranti, cu atat mai speciali se simt. Care-i faza, te face sa te simti mai barbat decat ei? Trist in cazul asta... sa ti se ridice moralul in baza unor esuati si esuate fara minte. Mi se pare ca esti mai imatur decat speciile astea daca la asa rezolvare ti se ridica tie. Normal ca nu e problema ta, ignoranta e la baza. E bun ca esti interesat in "rezolvarea problemei" de altfel, acolo nu mai esti ignorant, acolo beneficiezi tu. Si daca zici ca ai nevoie de c0@13l3 alea, atunci folosestele cu cap, nu la a ti le etala in fata unora mai tristi decat tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam sa mai fac putin misto de tine ( sunt in toane bune si am chef de asa ceva, sa fiu sincer ) dar zic sa o las balta. Cum crezi ca se poate rezolva "problema" de care zici tu mai sus? Pot eu (un simplu om ) sa fac ceva? Nu. Trebuie majoritatea sa puna de la ei. Dar faza e alta. Cum eu am plecat de jos si am facut ceva cu viata mea, asa pot si restul. De asta ii desconsider si de asta ma amuz cand ii vad pe aici. Lumea stie doar sa le planga de mila. Ei ar trebui sa stie ca plansul de mila nu ajuta cu nimic. SA faca ceva cu viata lor. SImplu. Ambitie. Asta trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai omule "simplu" cu ce sa faci misto de mine. App, ori esti om simplu, ori esti special, cum e pana la urma? Si clar, daca gandesc toti la fel ca tine, e limpede ca nu se va schimba nimic. Mic cu mic se face mare. Pasam motanul de la unul la altul, "lasa ca FACE altii diferenta, ca ei E mai multi, eu E unul". "Trebuie majoritatea sa puna de la ei". Iaca majoritatea aia e formata din cei ca tine. Simplul lucru de a-ti schimba atitudinea asta si a avea in viata reala un cuvant de spus, (ca de aia ai c0@13l3 alea doar, alea de care ai zis ca nu vrei sa te spanzuri, ca iti trebuiesc... ) sa dai un exemplu, aia ar face diferenta, "simplule om". Dar nu, toti ne complacem si ne ascundem intre picioare cand "ei E multi". Acolo nu mai zicem ca "i-as spanzura pe toti". Doar in fata unor copii inepti, acolo putem sa ne aratam c0@13l3 alea paroase, urate si zbarcite. In nici un caz cu lauda de sine nu vei schimba nimic, omule care ai plecat de jos. Vad ca atata stiti toti elevatii astia peste tot, lauda de sine, "eu am plecat de jos, eu am facut, eu am dres". Pai poate tu, ala care ai plecat de jos ai avut alte oportunitati, poate ai trait alte circumstante, domnule care le poti pe toate, poate ai avut parte si de alta educatie. Poate in alte circumstante ajungeai si tu ca ei. Si te spanzura un prost ca nu ai avut noroc in viata. Mai spui ca desconsideri pe altii si te amuza faptul ca nu au avut aceleasi oportunitati ca tine? Bravo! Nu, nu le plange lumea de mila, stai linistit, chiar nu ii plange nimeni, doar ii arata cu degetul, atat. Nici nu se deranjeaza de mai mult. De mila lumea plange cainii vagabonzi si pe pipitele de au ramas cu sechele din dragoste pe la televizor. Si "ei" aia mici si prosti si inepti, nu "ar trebui sa stie ca plansul de mila nu ajuta cu nimic", ca nu le plange nimeni de mila si nici ei nu-si plang de mila, dimpotriva, isi gasesc o portita domnule ganditor. Si aia e portita pentru care tu ii strangi de c0@13. Vezi sa nu-i strangi prea tare sa nu ramai cu sloboz pe manusa. Sa faca ceva cu viata lor? Pai fac ce stiu si cat ii duce capul, nu cred ca s-au nascut nici unii invatati si cu destule optiuni, isi iau oportunitatile care li se dau si alea sunt cam triste. E ca in jungla, iei de la viata ce ti se da. Si daca n-ar lua, atunci ar avea de ce sa-si planga de mila cum ziceai dumitale. Ambitie? Stai tu lin ca ambitie au, altfel n-ar mai avea nici freza aia din cap, aia de gay, de care tot ziceai. Poate educatie, poate oportunitati, sa aiba in ce directie sa-si canalizeze cea ambitie domnule om simplu (si special in acelasi timp) Asta trebuie. Putina ambitie ti-ar trebui si tie de altfel, putina ambitie si tupeu sa te strangi de c0@13 cu cine trebuie si in viata reala, nu aici pe forum. Mai esti in toane bune si azi? Nu de alta dar sa nu treci de la mistouri cu mine la stransori de c0@13, de aia zic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot iti place sa faci pe inteligentul cu mine cu "E", "E". SPune Einstein, tu ai inceput sa schimbi lumea? Sau dai si tu mingea de la tine din careu la altul? Imi pare rau pentru tine dar nu am citit tot. Am observat ca esti atat de plictisit ca mereu scrii romane. Nu ma supara sa citesc astfel de posturi in general dar cand sunt prea plictisit (ca acum) zic pas. Totusi, fii baiat de treaba si raspunde la intrebarea mea de la inceputul acestui post.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, prietene, eu în viața reală, când am ceva de spus, când mă deranjează ceva, spun pe față, indiferent cine e interlocutorul sau interlocutorii, indiferent de numărul lor și fără să mă doară capul că nu le convine părerea mea și probabil "voi fi dat la o parte". Nu încerc să mă dau cu lumea de dragul acceptării. Ar fi bine dacă am face toți la fel. Ar fi bine și dacă nu ne-am mânca de c*r unii p3 alții. "E"-ul ăla nu are nici o legătură cu Einstein, bravo ție că ai făcut așa legătură. Probabil și un copil de clasa a 3-a care se uită pe YT ar fi făcut aceeași ingenioasă legătură... Na că am fost băiet de treabă. Lumea se schimbă începând cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca erai inteligent, te prindeai ca sunt clasa a 2-a de fapt. Dar nu am pretentii, stai linistit. Mare rahat, si eu sunt la fel in viata reala asa cum sunt aici pe site. Cu astea spuse, tot s-a gasit cine sa ma suporte de 3 ani de zile. pe cand tu? Te suporta doar mana dreapta. Soarta. Nu e vina mea. Sa se schimbe lumea cu urmatorul, nu cu mine. Nu imi pasa de tine, de unu sau de altul. Tot ce am vazut mai sunt sunt niste scuze patetice de la niste oameni ratati. Nici eu nu am fost nascut cu sange albastru dar am avut ambitie. Ceva ce la majoritatea lipseste. De asta lumea asta e atat de rahat, nu ca eu sau altul judeca "fara sa cunoasca" sau alte clisee de 2 bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei bata-te norocu' de baiet ambitios ce esti tu... Respect pentru aia de te suporta pe tine de 3 ani de zile laughing Hai ca m-ai omorat din vorbe mai telegentule si cultule. Iaca, mai mai sa-mi cada si mana aia dreapta si nu alta, de frustrare ca nu-ti pasa tie de mine sau de altul' mai nenorocit. Saracu' de tine, cum esti tu stingher in lumea asta trista, plina de neambitiosi, patetici si inepti cu cliseele lor inepuizabile. Hai mai opreste-te tu, sa nu faci inundatie pe-aici cu atata sange de dreptate si martir ambitios mai, la cat esti tu de stors de lumea asta de rahat ce te-nconjoara.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt totusi curios. Daca tot ziceai mai sus ca nu te-ai simtit "atacat" de ceea ce am zis, cum de am fost eu mai "special" ca sa imi comentezi doar mie? Poate esti in stare sa dai si tu un raspuns direct (ca tot te laudai ca esti asa ) fara glume de gradinita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai fi curios, fa mai degraba diferenta inte a te simti atacat si a nu fi ignorant... Ai spus o prostie si ti-am spus parerea mea, adica mi s-a parut o actiune prosteasca. Sa te simti tu mai presus decat altii si sa mai si "iei masuri" pe spatele lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu mai fi curios" Nu ma pot abtine, ce sa fac si eu. Am acceptat ideea ca o sa mor tanar din cauza asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Erai "curios" de o idee falsa pe care ti-ai facut-o singur... Invata sa citesti si sa tii pasul cu subiectul. "Nu mai fi curios" - adica nu-ti mai face filme gresite, dupa care te-am corectat, ti-am dat explicatia ca erai curios de o interpretare gresita - "fa mai degraba diferenta... etc." Clasa a 2-a, ca tot spuneai.

| MaimutareliTPU0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca ceva, Distrus83 trebuie sa fie cu vreo 10 ani mai in varsta ca tine. Chiar ai ce lectii invata de la el, oricat li se pare unora de dubios pe site, chiar are si niste opinii foarte experimentate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaimutareliTPU0):

De unde esti asa sigur? Mi-ai vazut pasaportul si nu stiam eu? Nu cred. Doar o persoana imi stie varsta pe aici. Bine, adevarata varsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt gradinita dar ma dau si eu mai mare, cica. Cine se da vreodata mai mic doar sa vada parerea prostilor.

| Alfred0703 a răspuns:

Degeaba sunt cu 4-5 ani in fata noastra, sa conduca tot nu stiu.

| Ievi a răspuns:

Numai in visele voastre frumoase, laughing)))
Ai vrea s-au ti-ai dori asta?laughing
Asta o spun femeile ca sa nu para asa proaste, dar adevarul il stim toti ca sunteti papuc, aveti varza murata in capsor happy

| Djsjuajsjsj explică (pentru Ievi):

Esti praf copile, praf.

| anonim647y4 a răspuns:

Dar cine ți-a zis asta, dragă? Da, fetele se dezvoltă doar fizic mai repede comparativ cu băieții, dar din punct de vedere psihic/mintal, băieții se maturizează mai repede iar nivelul de inteligență al băieților îl depășesc cu mult pe cel al fetelor. Nu sunt misogin, dar chiar așa și este iar asta au demonstrat-o N studii și chiar am citit multe articole pe tema asta iar concluzia, de cele mai multe ori, este aceasta: femeile, în general (psihic vorbind), rămân toată viața niște ființe sensibile emoțional dar și instabile din punct de vedere mintal, deoarece au neuroni mai puțini în comparație cu bărbații iar creierul lor este mai mare din cauză că dorm prea mult și muncesc prea puțin... (joke).

| Djsjuajsjsj explică (pentru anonim647y4):

Nu mi-a spus nimeni "draga".
Tot citesc aberatiile voastre pe internet. De aici si inspiratia pentru intrebarea de fata.