| AlexDorinel a întrebat:

De ce se spune că românii sunt saraci când eu sunt din Constanța și vad pe străzi numai oameni mașini scumpe, Mercedes uri etc?

Cică salariu mediu e 3500 lei și doar 1 din 9 romani au un salariu peste 1000 euro.Ce vrăjeală data de Institutul National de Statistică.

Atunci cum îsi permit aia cu 3500 lei sa-și ia mașini de zeci de mii de euro și toate cele?

Eu daca as avea 3500 lei salariu nici un Logan nou nu mi-as permite.

Acum știu că, Constanța e zona bogată dar totuși nu prea mai vezi pe strada un Logan, o Dacia sau mașini mai vechi de 2008.

Puteți sa-mi explicați și mie cum e posibil? Sau cumva majoritatea fac împrumuturi uriașe la banca?

52 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Se numeste leasing (plata in rate).

| Simpatic a răspuns:

Pe langa mercedesurile alea scumpe pe care le vezi cate alte zeci de mii de masini de 800 de euro nu sunt? ne atrag privirea masinile scumpe si de aceea nu le sesizam pe cele ieftine.
Sa vezi cati vor iesi pe strada de fund in sus cand se va introduce taxa pe masinile mai vechi de 15 ani, de ce oare ca are lume masini bengoase scumpe si cat mai noi? nu, ca au majoritatea vechituri poluante.
Si la mine in oras sunt multe porsche, mercedes, audi, bmw modele noi, inclusiv lamborghini dar nu inseamna ca toata lumea are asa ceva...
Si inca o chestie masina nu releva situatia financiara a cuiva, ca sunt destule epave pe sosele care iti iau ochii si ele prin afara au fost daune totale, refacute si cumparate cu preturi de nimic!
Bogatii adevarati nu-si cumpara masini extra de scumpe ci masini confrotabile, snobii care vor sa arate ca ei au bani chipurile vor sa impresioneze astfel, sunt destui fraieri de astia care au masini de 30.000 de euro sh luate in leasing iar ei locuiesc cu chirie! Deci nicidecum masina nu arata prosperitatea, daca vorbim de bentley nou, aston martin atunci da
vazusem miliardarii lumii cei mai bogati 10 oameni din lume cam ce masini au de condus zilnic, majoritatea aveau masini de peste 10 ani vechime si ieftine nicidecum bugatti, de ce pentru ca ai lor sunt cu cap si cumpatati, si vb de multi miliardari in dolari nu de puriflici care au si ei 40.000 de euro si pe aia ii baga in cumpararea unei masini ca sa -si impresioneze vecinii happy

| Depoka a răspuns:

Pentru că-s băieții cu " combinații "... In zona unde locuiesc eu, se face mare trafic de țigări... auzisem ca unu lua pentru un transport sa zicem din Cluj pana la Brasov, 10 000 euro. Sau ah, mai merg prin Germania, Spania, Anglia și mai dau cate un "tun". Românii normali supraviețuiesc! La mine aici, la fiecare casa e cate unu plecat in strainatate. Nu te uita la masina, uită-te in cartea de munca sa vezi cati ani au de munca si atunci ai sa vezi realitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Depoka a răspuns (pentru AlexDorinel):

Băgăm la dispariție si only fans? Ai vedea toate divele vai de ele...

| florin926481f a răspuns:

Tu esti de pe alta planeta nu ai cum sa intelegi.

| nicunicu3 a răspuns:

Da eu pe minim si bonuri ce sa mai zic stii cat e minim 14 deci ce sa zic man

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai daca nu ar face nu si-ar permite masini.

| Alverto a răspuns:

Mda. Și să vezi că dorian îți va da report din frustrare și îți vor șterge TPU răspunsul. Jalnic.

| Alverto a răspuns:

Omule ai auzit de vacante? Unde vine lumea cel mai des? In sate părăsite? Nu. Vin la mare și la munte. Și evident că venind din toate colturile vezi multe mașini de genul

| Freya1 a răspuns:

Păi sunt mai multe motive.

În primul rând stabilim de la început ca salariile din Romania sunt de rahat, o sa vezi si tu cand vei munci.Pe urma mai sunt oameni si bogați printre noi ce au firme, sunt parlamentarii, au afaceri etc ce logic ca isi cumpara masini scumpe si sunt câțiva, mai sunt si altii ce isi cumpara masini in rate, altii ce muncesc pe dincolo si le iau la bani de nimic de la străini ca la noi aici sunt scumpe, Mai sunt interopii ce le fura sau si le permit având în vedere că fac ilegalitatii dar stai linistit ca din ultimele două categorii fac parte si cei ce au masina scumpa dar stau 10 intr-o garsonieră închiriată ca la noi se practica."N-am casa da am bmw (mercedes, audi, etc)".

| Catrice a răspuns:

Ești la mare, e vara, oamenii din țară se aduna csf invidie

| anonimg a răspuns:

1. Sunt unii care au prins posturi bine plătite la stat și privat (ingineri, judecători, medici, și alții ca ei) care câștigă și 2 mii de euro lunar sau mai mult, la care li se mai adaugă și diferite sporuri.
2. Cu aceștia concurează patronii din comerțuri (magazine mai mari sau mai mici).
3. Mai există apoi și concurența ilicită: diferite fraude, contrabandă cu produse ilegale, trafic de carne vie, cămătărie, lucruri ce se întind dincolo de granițele țării.
4. Mai există și jocurile de noroc. Casele de pariuri și chiar și păcănelele sunt alimentate non stop chiar și de oameni cu funcții înalte în stat (judecători, avocați, executori judecătorești) și nu mai zic de omul de rând.
5. Și ce să mai zic de vameși. Nu există container de ale carei produse să nu se fi atins și vameșii. Puține containere trebuie să fie legale 100%.

| mgtow a răspuns:

Lucreaza in strainatate si se lafaie in RO alta explicatie nu au. Sau umbla cu arme - droguri - proxenetism. Omul sarac e om cinstit

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Se duc din nou in BG sa le inscrie ca pe vremuri

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca te plimbi plin buricul targului o sa vezi numai basini scumpe a lu' Poolea Spataru
daca te duci in sate sarace o sa vezi oameni care traiesc 7-8 intr-o casa cu o singura incapere, fara curent, apa, gaze, etc.

Romania incepe sa fie ca Brazilia cu o diferenta EXTREMA intre bogati si saraci

| Mayhem666 a răspuns:

Vorbesti de parca toti Romanii au masini scumpe.
Sa ai o masina foarte scumpa in tara asta este posibil doar in cazuri rare sau in zone unde venitul e substantial de mare.
Plus, ca poti sa platesti si in rate, nu trebuie sa o cumperi pe loc cu cash.
Eu personal nu am auzit pe absolut nimeni care sa spuna ca Romanii sunt saraci. Da, sa spuna ca avem lucruri foarte ieftine (la pret) am auzit, dar asta pentru ca si salariile sunt mici in comparatie cu alte tari si sa nu mai mentionez ca taxele in Romania sunt aproape jumatate din salariu brut.

Ceva mai simplificat ar fi:
Romania - salarii mici, taxe mari
Restul lumii - salarii mari, taxe mici/acceptabile

De aia multi considera Romania ca si tara sacara, pentru ca multi oamnei platesc jumatate din salariul lor la stat. Stat care nu face nimic ca sa imbunatateasca tara asta, mai rau o duce in ruine.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru AlexDorinel):

In comparatie cu tarile dezvoltate... dar nu in general.
Plus ca tarile dezvoltate au salariile mai mari comparativ cu Romania.
Asta nu schimba faptul ca Romania are salarii relativ mici si taxele sunt aproape jumatate din salariu. Undeva la 35-45%, nu stiu cu exactitate dar undeva pe acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Aia care zic ca romanii sunt saraci s-au blocat in anii 90 și probabil vor trăi veșnic în anii 90 in timp ce noi ceilalti mergem mai departe

| tudorvolcano a răspuns (pentru mgtow):

Omul sărac poate fi și fost pușcăriaș, rămas șomer, sau care muncește la negru, că nu-l angajează nimeni cu acte.

S-ar putea ca americanii să fi avut dreptate că omul virtuos strânge banii mai ușor.
A ști să nu te duci la nunți, cumetrii, petreceri, a nu fuma, a nu bea, a nu frecventa prostituatele, a nu lăsa facultatea, eventual a începe a doua facultate dacă prima nu mai garantează loc de muncă cu salariu decent, toate aceste alegeri vor aduce câștig pe termen lung.
Deasemenea, cel mai important este a ști a te feri de țepe, că țara noastră e plină de țepari.

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU e vrajeala, draga. De aia exista camatari si masini care par scumpe dar sunt niste ruperi de pe care pica tabla. Uita-te pe autovit sa vezi cum gasesti BMW X3 si Porsche Cayenne la 4-5.000 EUR...

| relian a răspuns (pentru AlexDorinel):

Italaia nu ia taxe pe prorietati private laughing deci indiferent ce casa ai, ca e de milioane sau sute de euro taxele sunt zero. Teren la fel daca ai teren si nu obtii profit dupa el, nul folosesti sa faci bani, ci doara in scop personal nu platesti nici o taxa.

Iara Italia sta mult mai bine ca RO, adica nici nu se compara.In restul lumii la fel se platesc taxe pe proprietati, desi nu vad ce guvernele iau taxe pentru proprietati ptivate persoanale, asta e magarie, este o practica f veche de pe vremea cand oamenii erau scalvi si nobilii jumuleau oamenii, taxele alea au ramas pana in ziua de azi.

Asa din ce stiu doara Italia sinca o tara din Africa nu ia taxe pe proprietati personale care nu aduc profit, sau cu care nu se fac afaceri.

Răspuns utilizator avertizat
| underArock a răspuns:

Daca te mai plimbi prin tara sau doar sa iesi din zona bogata a orasului, vezi ca lumea inca foloseste Dacia 1310.

Daca ii intrebi pe proprietari, majoritatea ti-ar spune ca-s aduse din Germania cu preturi relativ mici si destul de bine intretinute.

Poate dupa asta ti-ai da seama ca nu-s asa multi care au colectie de masini de lux noi.

| LupusDei1993 a răspuns:

Ai fost macar in vreun sat in afara Constantei? Exista locuri unde nu exista curent electric sau internet.

Răspuns utilizator avertizat