| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt unii oameni geloși?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

In general gelozia are mai multa legatura cu persoana geloasa decat cu persoana pe care e geloasa. Este o proiectie a nesigurantei individului care pentru a isi linisti temerile incearca sa controleze partenerul.

Practic, crezi ca ai anumite dezavantaje fara de alti oameni (chiar daca nu e adevarat), individul poate crede ca e mai urat, mai slab/gras, mai prost, mai sarac decat competitia (alti tipi/tipe) asa ca o sa controleze partenerul incat sa isi linisteasac aceasta stare de stres. Practic este o reactie pentru protejarea stimei de sine a individului pentru ca implinirea faptului de care se teme i-ar confirma deficientele pe care le suspecteaza.

Asadar gelozia este un mecanism de aparare.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nesiguranta,neîncrederea in persoana iubita,frica, toate astea formeaza gelozia,iar in timp devine ceva toxic,paranoic,asta se vede inca de cand esti mic bebelus si sugi la sani mamei, daca mai suge cineva apare o gelozie inca de atunci, e in natura noastra sa fim asa, sa pastram siguranta, sa cautam siguranta, e haos daca te gandesti ca vei pierde ceea ce ai sau nu poti avea ce nu ai

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca sunt bolnavi psihic. Altfel nu ar recurge la a-si ucide partenerul/partenera doar de teama de nu al/a pierde. Daca il/o ucide nu tot il/o pierde?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Fiecare e puțin gelos, dar când exagerează, lasă-i

| brokxy a răspuns:

Chiar as vrea sa stiu si eu laughing ca unii merg asa de departe incat ajung sa te urasca doar pentru ca sunt gelosi pe tine

| Alexandru250201 a răspuns:

Sa fii putin gelos e ok, dar ce e prea mult e prea mult oamenii au ceva la calculator