| horror78 a întrebat:

De ce surubu(piulita)se nvart in sensul acelor de ceas?laughing

Răspuns Câştigător
| stealthb a răspuns:

Deoarece sunt mai comod de manevrat cu mana dreapta. Exista si cazuri unde sunt folosite suruburi si piulite cu filet invers acolo unde sunt supuse unor forte care le-ar putea desface daca ar fi cu filet normal. Citeste asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Right-hand_rule

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa regula burghiului drept. cele facute in fierarie se invart invers. aaa si ozeneurile.

nony
| nony a răspuns:

Cum a zis Aminadab.si in plus este o conventie internationala.inveti de mic treaba astawinking

| RetroX a răspuns:

Dar poate acele de ceas se invart in sensul surubului! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toate.de exemplu tot ceea ce tine de gaz, se invarte invers acelor de ceasornic.si tu probabil ca doreai sa spui ca pentru a strange o piulita trebuie sa o invarti in sesnul acelor de ceasornic, pentru ca la fel de bine, pe acelasi surub, piulita se invarte in ambele sensuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

depinde de cum sun pozitionate? nu toate se invirt asa!