| anonim_4396 a întrebat:

De ce uneori, la unele persoane, după admirație față de o persoană apare apoi și puțină (sau mai multă invidie) față de acea persoană?
Nu mă refer aici la invidia aceea care ar determina persoana care invidiază să facă rău persoanei pe care o admiră și (invidiază în același timp), ci la tipul de invidie constructivă, dacă-i pot zice așa.
Cum poate exista admirație și invidie în același timp?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Jouliete a răspuns:

Eu as spune ca apare deoarece in sinea persoanei care admira apare dorința puternica de a avea si ea acele lucruri, calități de care depinde persoana admirată si deci apare o anumita tristețe, un gol care ia forma invidiei. Pot exista si invidia si admiratia in același timp; eu consider ca cele doua dau nastere la competitivitate prin faptul ca incerci sa devi asa sau chiar mai bun pentru a nu te simti mai prejos.

4 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Invidia de care zici tu poate sa apară atunci când crezi ca și tu meriți ce are acea persoana dar din anumite motive nu s-a întâmplat. Ideea e ca trebuie sa ți înfrangi aceste gânduri și sa încerci sa gândești pozitiv ca fiecare în viata e cu norocul lui și poate esti bine asa cum ești sau ca vei avea alte lucruri mai bune de care sa te bucuri

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ori îl admiri,ori îl invidiezi. Împreună nu există. Când admiri persoana, te ambiționezi și dorești să ajungi și tu la fel, sau și mai bine.Iar când invidiezi, nu este o regulă cum că i-ai face rău fizic persoanei respective, însă îi aduci injurii și ești în stare și să inventezi orice situație doar pentru a-i strica acelei persoane reputația.

| Sekim a răspuns:

Admiratie si invidie nu exista in acelasi timp. Ce spui tu este ambitie starnita de succesul altei persoane, un lucru foarte bun. Succesul unei persoane nu ar trebui sa te demoralizeze sau sa creeze invidie, ci sa te motiveze. Acum, cel mai important lucru este modelul pe care vrei sa il urmezi, poate fi bun, poate fi rau.

| Hypefox a răspuns:

Fiindca poți admira pe cineva din simplul fapt ca are atât de multe chestii sau o frumusețe aparte tu crezând sau știind ca nu ai aceeași treaba și admiri persoana aia mult dar și cu o mica invidie pentru ceea ce are, ceea ce este. Dar fiecare om are trecutul sau, probleme, etc. Orice om are defecte și fiecare persoana este unica. Noi știm sa vedem perfectul la oameni fără sa le vedem istoricul. Poate ea/el are ceva ce nu ai, sa spunem frumusețe, dar degeaba dacă e frumos/frumoasa și fără respect, persoane josnice cu comportament aiurea, iar tu mai puțin frumos și un caracter de calitate. Frumos ești doar pentru persoanele care te vad asa. O sa fie cineva care o sa zica ca ai și comportament top și frumusețe top. Sau ca n ai nici una nici alta. Fiecare cu invidia sa și cum e construit.
Depinde ce înseamnă în viziunea fiecărei persoane subiectul în sine. Eu pot vedea altcumva ca exemplu reușitele unei persoane iar tu altcumva. Unii pot spune ca ar fi noroc, un ajutor din spate, eu pot considera ca este multă muncă și tragere la mijloc. Deci este tot pe baza cum vezi tu ca om fiecare subiect și fiecare detaliu. Și asa ajungi sa fi invidios admirând pe cineva doar. Dar poate altcineva cu alte rușine nu se uita la reușitele altora fiindcă ii poate considera mai mici, mai banali. E vorba de grade. E stric opinia mea. Dar cred ca cam asa se ajunge la un punct sa le ai pe amândouă...