| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce zic unii incompetenti ca anxietatea este o boala psihica care nu se termina niciodata? Ma tot uit pe diferite site-uri legate de anxietate, si observ cum unii oameni inconstienti si spalati la creier, spun ca ei au anxietate de 15 ani, si ca este o boala foarte grava.Prin aceste vorbe, practic ei ii descurajeaza pe altii, ca sa gandeasca la fel de prost.Eu consider ca vindecarea anxietatii este la doar un gand distanta,(n-am spus 1 secunda, ci la doar un gand sau o gandire mai lunga si mai ambitioasa). Fizic, aceasta anxietate are niste simptome la nivelul trupului cum ar fi: Durere de cap, respiratie greoaie, ameteala, durere in piept, gol in stomac etc...
Dar de ce sa ne lasam doborati de aceste simptome cand totul vine de la psihic.Cu cat vom spune mai mult ca avem anxietate si ne obisnuim creierul sa gandeasca altfel,cu atat mai mult vom avea,si va dura ani intregi, dar daca uitam pur si simplu uitam de anxietate, si ne stergem imaginile din creier care se se inmultesc si nasc la randul lor alte imagini care dau simptome, vom putea uita de toate.Cunosc oameni de 80 de ani bolnavi si saraci care nu sufera de anxietate deloc si-s veseli, sincer.Deci nu cred ca e de la vreo boala sau de la necazuri in viata, ci doar de la gandire negativa care se extinde si inconstienta prosteasca!

Ce parere aveti de anxietatate si de acei oameni inconstienti care gandesc slab, si isi obisnuiesc mintea sa gandeasca depresiv, spunand vorbe negative? Are cineva aceasta problema psihica iluzorie? Nu pot ei sa inverseze tot si sa-si obisnuiasca mintea sa gandeasca frumos, transformand anxietatea in opusul ei?

2 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Sunt de acord cu afirmatiile tale de a gandi pozitiv. Insa, nu este totul intr-atat de simplu si oamenii care au trecut prin asa ceva sunt constienti de ceea ce spun.
Anxietatea practic isi are radacinile de la singuratate si se extinde in momentele de vulnerabilitate al omului. In momentul in care trebuie sa faci tot posibilul sa nu dai gresi, esti presat de o problema, dar anxietatea te invata sa ai niste idei infricosatoare, negative despre viitor, despre ceea ce se va intampla cu tine. Practic, esti daramat la nivel psihic insa fara a avea vreun motiv plauzibil. Anxietatea fiind termenul in general, insa acesta se dezvolta pe mai multe arii cum ar fi: tulburarea obsesiv compulsiva. Acesta este forma de boala care nu te lasa nici macar sa respiri, sa traiesti. Ei au motivele lor de a prezenta anxietatea pentru ca la urma urmei au simtit-o si un om care are asa ceva simte ca nu va mai scapa. Desigur sunt niste simptome de moment si in clipele respective ai face orice pentru a scapa de aceasta crunta maladie insa nu-ti iese. Timpul le rezolva pe toate. Americanii au facut o emisiune despre oamenii care aveau aceasta tulburare in care niste specialisti ii ajutau pentru a scapa de aceste obiceiuri. Se observa disperarea oamenilor si totodata incapacitatea de a se elibare de aceasta povara. Nu am gasit chiar clipul pe care eu l-am vazut dar iti recomand sa vizualizezi ceva asemanator:
https://www.youtube.com/watch?v=KOami82xKec

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Părerea mea este ca fiecare om poate să își controleze viață. Orice boală vine mai intii în formă psihică și apoi fizică. Dacă fiecare persoană ar privi lumea cu bunătate cred ca nu ar mai există boală pe această lume.Sigur ca pot să inverseze totul și să își obișnuiască mintea să gândească frumos. Orice boală dacă nu este luată în seamă atunci aceasta parcă dispare, însă cu cit mai mult o ei în seamă cu atit ea se agravată. Fiecare om poate alege dacă să se îmbolnăvească sau să fie sănătos (desigur exceptând cazurile speciale, din naștere sau altele)