| Messi20102 a întrebat:

De ceva vreme mă confrunt cu o problema care mă apasă si mă întristează,pot să zic,zilnic.

In clasa a VIII-a am invatat in fiecare zi pentru examen,am terminat o culegere de teste la matematica si la romana,în clasă știam să fac tot ce mi se dădea, in teze luam 9 la romana si 10 la matematica.In examen nu eram prea încântat de notele obținute (9.10 română, 9.35 la matematică),insa toata lumea ma felicita,de la părinti si rude la profesori şi,in final,am intrat la liceul unde mi-am propus să ajung,mai exact la cel mai bun liceu din județ.Practic,a fost cea mai bună perioadă a mea de cand am inceput scoala,dar mi-am dat seama de asta doar acum.

In prezent,sunt in clasa a IX-a. Înainte de a începe liceul toata lumea îmi spunea ca la liceul respectiv e "Raiul pe Pământ".I-am crezut şi speram sa fie chiar aşa.

In vară vorbeam mult cu un prieten,dar nu doar cu el,pe chat-uri si am inceput sa ne imprietenim tot mai tare,pana am ajuns cei mai buni prieteni.

Am inceput liceul cu o notă proasta la fizica si asta m-a demoralizat.M-am hotărât să învăţ tot mai mult, ca sa imi pot scoate media.La mate s-a intamplat la fel,dar nu doar mie,ci întregii clase,la un test.

Dupa o perioada,începeam sa iau note din ce in ce mai bune, dar nu de 10.Eram frustrat ca nu aveam nici un 10.Ma simteam ca si cum as fi "prostul clasei".

Mentionandu-l pe acel prieten mai sus,am vrut sa scot in evidenta cat de bine de întelegeam,insa,de cand a inceput liceul,a inceput sa fie arogant si a inceput,pot spune,sa se creada superior mie la învătătură.Îl întrebam unde nu întelegeam, insa nu voia sa-mi explice.Cand raspundeam in timpul orei,facea misto de mine,cum s-ar zice.

El a inceput sa se consulte in secret cu alti colegi pentru a stii mai mult,am aflat asta, insa nu am lăsat sa stie nimeni.Atunci cand întrebăm pe cineva nu voia sa-mi explice, pur si simplu.Si am ramas cu multe goluri si nedumeriri.

Incercam sa memorez lectiile,in caz ca profesorii m-ar asculta,dar nu reuseam,adica uitam niste chestiuni.El,in schimb,isi citea o data lectia si nu mai făcea nimic,dar are note mai bune ca mine,in prezent. Câteodată,nu isi invata deloc,dar are norocul,atunci cand il asculta, sa ia note mai bune ca mine.Cand raspund,profesorul nu tine cont,la el,in schimb, da.

De o vreme am reusit sa iau note de 10 in teste si teze (am uitat sa mentionez ca sunt la profil matematic-informatică).Dar,din nou,acelasi lucru:iau o notă mai mica ca el,se crede superior mie. Orice se preda, el spune ca e usor.Il intreb de ce asa sau de ce asa,el nu imi raspunde,ba din contra,face misto.

Ce ma apasă este ca,probabil, sunt singurul caruia ii cam pasă de media generala pe un semestru. Zilnic mi-o calculeze si imi iese catre 9.30 sau 9.40, poate si mai mica, ceea ce ma întristează si ma face să mă panichez si să mă stresez.Imi tot calculeze niste posibile medii la unele materii, dar tot asa imi iese.Si din nou ma simt ca acel "prost al clasei".

Nu stiu ce sa fac,daca aveti sfaturi in legatura cum as putea schimba aceasta situatie,va rog mult sa ma ajutati,pentru ca am nevoie, desi stiu ca nu e un site de probleme psihologice!

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

In locul tau nu as mai avea de a face cu respectivul. Ignora-l pur si simplu in totalitate. Si ignora-ti toti colegii toxici care nu te sprijina si vor sa te sape. Nu merita atentia ta sub nici o forma. Limiteaza-te doar la normele de bun simt in relatia cu ei. Si pe cei care fac misto de prost gust de tine, la fel. Nu-ti cobori nivelul la astfel de limitati. Daca ai nevoie de un prieten, cauta. Sunt sanse sa dai peste persoane decente, sau chiar mai mult decat atat.

Cat despre note si medie, nu ar trebui sa iti pese de ele. Depinde si de la ce facultate vrei sa te duci, dar in principiu conteaza nota la BAC si la examenul de admitere. Nu trebuie sa iti pese de asa zisele "pile" pe care le are acel coleg, sau nimeni altcineva. In momentul in care stii ca tu ai muncit ca sa obtii un rezultat sau sa iti atingi scopul, vei avea pe langa satisfactia produsa de acea realizare si o oarecare doza de satisfactie spirituala deoarece constientizezi ca ai ajuns acolo prin propria ta munca.

Recomandarea mea ar fi sa nu te mai stresezi atata cu mediile. Eu, spre exemplu, am intrat, cu putin noroc, in cea mai buna clasa din generatia mea din judetul in care stau, dar pe penultimul loc. Si sincer, nu ma intereseaza ce medie generala am, desi intr-a IX-a si a X-a am luat premiul III sau mentiune I, parca. Imi pasa doar de materiile pe care vreau sa ma axez, in cazul meu matematica, informatica si fizica. La astea nu am avut medie mai mica decat 8 fiindca am invatat. Dar am si materii cu medii de 5 sau de 6 si le las deoparte daca nu ma intereseaza. Adica nu ma vor afecta cu nimic la BAC sau la facultatea pe care vreau sa o urmez. Nu stiu, cred ca modul in care sunt vazute notele si mediile de elevi este gresit, dar o mare vina o are sistemul de invatamant idiot. In orice caz, inca o data, nu te mai stresa si cauta sa evoluezi inspre ceea ce vrei sa ajungi; restul nu conteaza.

4 răspunsuri:
| anonim0852 a răspuns:

In primul rand, ceea ce ar trebui sa te intereseze este strict nota ta ( te poti raporta si la notele celorlalți ca sa vezi la ce nivel esti, dar asta nu este mereu relevant, depinzând de nivelul real al colegilor, de exigentele profesorilor). Din moment ce esti la cel mai bun liceu din județ, o medie peste noua este de apreciat. Nu am înțeles obsesia cu media si calculul acesteia zilnic.

| Messi20102 explică:

Multumesc de ajutor, apropo!

| Messi20102 explică:

Am vazut toate raspunsurile multumesc, chiar aveam mare nevoie si ma bucur ca sunt oameni in lumea asta carora le pasa de altii!

In legatura cu calcularea mediei:ma deranjează că am medie foarte mica si ma face sa ma simt prost, ma simt mai prost fata de altii si ma demoralieaza.Am mai avut experiente neplăcute in gimnaziu, dar eram multumit cu media atunci.Acum parca e altfel...

| MiriamElizabeth a răspuns:

Hei. In primul rand nu ar trebui sa iti pese de ceilalti si de notele lor. Tu mergi la scoala pentru a invata, pentru tine. Atat timp cat tu iti dai silinta si inveti cat de bine poti tu, si la sfarsitul zilei esti multumit si stii ca ai facut tot ce ai putut face, acest lucru este cel mai important.

Nu ar trebui sa te compari si sa te stresezi din cauza altor colegi. Daca ei se poarta asa si fac misto de tine, chiar crezi ca iti sunt prieteni sau ca merita sa te stresezi? Eu spun ca nu.

Este bine ca ai ambitii si esti silitor insa singura persoana pe care ar trebui sa o intreci este persoana ta. Pe tine ar trebui sa te intreci, sa devii mai bun decat ai fost ieri. Si pana la urma, sunt doar niste note, daca iei o nota mai ne buna din punctul tau de vedere, este okay. Este absolut okay, nimeni nu este perfect si toti facem greseli.

Nu te mai stresa pentru ca nu merita. Bucura-te de o nota buna si motiveaza-te si mai mult cand primesti o nota mai slaba. Succes happy