| anonim_4396 a întrebat:

De la un timp îmi vine sa ma cert cu toată lumea, dacă ma critica cineva imediat ridic tonul și îi răspund! Nu ma pot înțelege cu nimeni! Nu știu dacă este un semn ca aș putea avea autism sau ADHD dar pur și simplu sunt certăreață! Cum sa ma schimb?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Din ce ai scris aici nici nu avem de unde sti.Tu trebuie sa faci asa o mica introspectie ca sa iti dai seama ce se intampla, daca ai un temperament vulcanic sau doar treci prin faza aia a adolescentei in care simti ca toti sunt impotriva ta si absolut nimeni nu te intelege.Etapa respectiva trece repede, insa cu bolile nu e de joaca si ele oricum ar fi fost depistate pana acum, parintii observa de regula cand ceva nu e in regula cu propriul copil. Daca esti adult atunci e nevoie de un consult, si acestia pot oricand dezvolta ADHD.Iar sa citesti pe net si sa iti atribui bolile numai asa din niste simptome extrase din context nu te ajuta deloc, mai mult iti face rau.

| Simpatic a răspuns:

Poate nu e nici de la autism nici de la adhd, poate suferi de depresie sau de ce nu asa iti este felul!
nu toti sunt oameni calmi!

| Celdrept a răspuns:

Cred ca părinții tăi se certau când erai mica și puțin te.au neglijat, de aici și acest comportament ostil ai început sa îl "adopti"
La un psiholog poți sa apelezi și sa îți revi, acolo afli si cauza a ceea ce a dus la comportamentul tău antisocial. Uneori dacă stai cu părinți alcoolici sau certăreți tiparul lor de gândire, comportamental, emoțional îl dobândești și tu cu timpul, el se cristalizează din adolescenta și la maturitate devine deseori o tulburare, dar nu e o regula. Poate treci tu printr-o pasa mai proasta, ai dat de oameni nepotriviți care nu aveau aceeași educație si mentalitate ca a ta.