| brokenpromise a întrebat:

Buna!
Poate ca nu e cel mai bun mod de a gasi o solutie la toate problemele mele, dar macar reusesc sa ma descarc.Am 16 ani si ma confrunt cu cateva din multele probleme ale adolescentei.
Am avut o copilarie destul de dificila pentru mine, am fost abuzata sexual de propriul meu var cand eram foarte mica, am locuit si la bunicii mei alcoolici, am niste parinti care nu prea au avut timp sa se ocupe de mine in goana lor dupa bani ca sa-mi ofere totul mie, dar si surorii mele mai mici.Acum am ajuns sa ma cert intruna cu parintii mei, de la orice lucru, oricat de minor.Nu sunt un copil slab la invatatura, am rezultate scolare bune spre foarte bune, dar parintii mei tot nu sunt multumiti.Ma critica foarte des si nu o data mi-au spus ca nu voi ajunge nicaieri, ca nu voi intra nici macar la facultate din cauza faptului ca sunt prea perfectionista si critica la adresa tuturor, chiar si a mea.Sunt destul de iute la manie, ridic tonul si uneori, mai jignesc, fara intentie insa, mai mult instinctiv, probabil din cauza faptului ca atunci de cand eram mica ai mei, in special tata, ma lovesc si-mi spun cum le pica la gura.De cateva ori am si clacat, cum se spune, m-am imbatat, am venit mirosind a tigara acasa, au aflat ai mei ca am avut tentative de sinucidere, lucruri care i-au facut sa-si piarda si mai mult increderea in mine. Faceam astea sa ma descarc.Stiu ca par slaba si puerila acum si ca nu faceam altceva decat sa ma distrug, dar nu vedeam cui i-ar fi pasat.Am incercat sa vorbesc cu ei, sa lamuresc situatia, dar se ajungea cam la aceeasi concluzie, aceea ca eu trebuie sa ma schimb, ca numai eu am niste probleme, cu ei totul e in regula. Mi se cauta intruna nod in papura, modul in care ma imbrac, ce muzica ascult, cand si cum invat, etc.Devine frustrant la un moment dat si vad ca nu reusesc sa rezolv nimic, nici prin discutii, nici prin tipete, nici prin teribilism, asa ca am incetat sa ma mai agit.De aproape jumatate de an am un prieten de care stiu si parintii mei. Ei nu prea sunt de acord cu el, mama penteru ca suntem prea apropiati si ca e foarte dragut cu mine[imi ia flori, ma suna foarte des, etc]; crede ca face toate astea ca sa se culce cu mine, desi stiu ca nu e asa, nu m-a obligat sa fac nimic din ce nu mi-as dorit. Pe cealalta parte, tata merge pe principiul'Treci si invata si lasa plimbarile'[Desi.in ultima vreme, ies extrem de putin]. Mama lui ma place si nu are nimic impotriva mea, chiar intreaba de mine si nicidecum nu face cum fac ai mei, sa ma ia peste picior sau sa faca glume stupide.De la discutiile astea cu parintii mei ajung de foarte multe ori sa ma cert cu el, sa-i caut nod in papura si sa fac lucruri acolo unde nu sunt.
Ce as putea face sa fie bine, totusi? Vreau sa fiu fericita, fara sa stric bucuria si echilibrul altora.Cum as putea sa nu ma mai cert cu ai mei si sa ii fac sa-mi inteleaga modul de a fi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Marele tau noroc este ca ai un prieten care este alaturi de tine si din cate inteleg, te iubeste. El este sprijinul tau si ai grija sa nu il indepartezi(nu ii mai cauta nod in papura! si ca sa reusesti asta, mai bine incearca sa ii povestesti prin ce treci, asa vei reusi sa te descarci mai bine decat prin cearta).
Incearca sa ii pretiuesti pe cei care sunt importanti in viata ta, inainte de a-i pierde! Ma refer la prietenul tau pentru ca foarte rar gasesti pe cineva care sa te sustina moral.
In ceea ce ii priveste pe parintii tai, consider ca este foarte greu sa ii faci sa isi schimbe modul de gandire si cred ca tot ceea ce poti sa faci este sa incerci sa creezi o atmosfera placuta pentru toate partile. Orice ar fi, parintii tai te iubesc si isi doresc tot ceea ce este mai bun pentru tine dar uneori exagereaza uitand ca si tu ai dorinte proprii. Nu ai sa reusesti sa schimbi un parinte autoritar. Nu are rost sa te certi. Cred ca este bine sa iti spui punctul de vedere si sa il sustii dar cu calm si sa mai lasi si de la tine cat un pic. Daca vrei sa ti se acorde mai multe libertate, arata-le ca si tu faci ceva din ceea ce ti se cere si daca nu ai sa vezi rezultatele, spune-le, negociaza. De exemplu, 'Eu am sa ma tin de invatat dar am nevoie sa ma lasati sa ies o data pe saptamana sau de doua ori sau ce iti doresti tu'!
Si nu mai incerca cu teribilism pentru ca daca nu a dat rezultate prima oara, greu va da pe parcurs.
Ti-am vorbit acum si in calitate de fiica si in calitate de mama pentru ca si eu am avut niste probleme in adolescenta si acum fiica mea devine si ea adolescenta.
Mult noroc

4 răspunsuri:
| divinuu a răspuns:

Spune-le ca treci printr-o perioada foarte dificila.mai ales ca la varsta asta cauti indrumare.si familia ar trebui sa se ocupe de asta.mai ales sa va sprijiniti unii pe altii, nu sa va faceti rau singuri. Tu vrei ca ei sa se schimbe, dar esti dispusa sa faci si tu asta? Putin cate putin, veti ajunge la un punct favorabil pentru toti.
Bafta!:*

| tia a răspuns:

Nu cred ca ai sa reusesti vreodata sa ii faci sa inteleaga asta pentru ca ei deja gandesc cum gandesc. Rar poti schimba modul de gandire al unor parinti, spun din proprie experienta.
Stii cum se intampla? Atunci cand esti fericita nu-ti dai seama, si cand se ajunge la un punct in care nu mai suporti spui totul. Mereu e asa. Nu stiu ce sa spun, poate...incearca sa nu te mai gandesti asa de mult la toate problemele tale.
Lasa-le asa, la un moment dat se vor termina, si va veni si ziua cu soare. Crede-ma!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vb cu un psiholog nu ai idee cat de mult te poate ajuta

| beatrice_4007 a răspuns:

Imi pare rau pentru ceea ce ti se intampla... e foarte dureros ceea ce tu povestesti. sfatul meu este sa nu faci vreo prostie (sa te apuci de baut sau droguri sau sa incerci sa te sinucuzi); asta nu este o rezolvare. e foarte bine ca macar ai un prieten care te iubeste si este alaturi de tine. in ceea ce priveste parintii tai, incearca totusi sa porti o discutie cu ei, sa le explici ca la varsta asta ai nevoie cel mai mult de ei, sa te indrume si sa te ajute in tot ceea ce faci; daca totusi nu reusesti incearca sa faci cum spun, ei sa inveti bine in continuare, sa faci o facultate si cand vei reusi isi vor da seama ca au gresit.imi pare rau pentru tine; cu asta te pot ajuta eu, sper sa-ti fie de folos ceea ce tiam spus.fii tare!