| LauraLl a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru! Va rog! Ma cert cu parintii. Adica mult. Mai mult decat ar trebui, ei ma "protejeaza" cam mult. Adica tata cand ies afara ma urmareste si odata cand am fost cu niste fete afara am chemat un baiat afara de care ii spusesem lui tata. Iar el atunci cand a vazut, dupa ce i'am spus ca el e baiatul de care ii povestisem mi-a dat o palma. Dar nu orice palma. Am plans tot drumul pana acassa. Acum am ajuns sa renunt sa mai cred ca acel "D-zeu" exista. De cand "credeam" in el si ma rugam mi se intampla numai rele. De cateva zile nu mai dau importanta credintei si e totul ok. Ce as putea face in legatura cu parintii mei?! Adica nu merge sa vb cu ei, daca zic "Ba nu" sau daca ridic un pic tonul imediat dau in mine sigh doamne. Parca as fi marioneta lor! Va rog sa ma ajutati! Ma credeti ca nici macar sa vb pe mess nu ma lasa?! Si nici sa am Facebook. Si nici un cont pe nimic. Daca ma vede la calculator, imediat controleaza... Nu imi vine sa cred cateodata cate povesti au in cap. Adica am spus de fiecare data NU cand mi s-a oferit vreo tigara, iar ei nu ma cred cand le spun ca nu fumez. Mereu dau vina pe mine pe orice se intampla. Vin la scoala meereu si ma urmaresc v'am mai zis. Imi e foarte frica de tata. De la un timp imi interzice sa mai am prieteni de oricare fel si imi e teama sa ies afara mai ales ca prietenilor mei li s-a facut frica de el sad Si ma evita! Doar cativa sunt langa mine si ma sprijina. De ce nu pot intelege ca nu sunt obraznica?! Va rog ajutati-ma sa rezolv problema. Am o copilarie ratata straight face! Nu mai spun ca "dau funda celui care imi da cel mai bun raspuns" Ideea e ca am nevoie de un sfat straight face Sfaturile nu se dau pe fundita presupun! straight face Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gesara a răspuns:

Vreau sa iti spun sa continui sa crezi in Dumnezeu pentru ca stie ce face.Dumnezeu iti da cat poti duce.Mie de exemplu mi-a murit tatal si vreau sa iti spun ca era cel mai bun tata din lume. Spunele paritilor tai cat suferi pentru ca nu au incredere in tine. Spunele ca stii ca lumea aceasta este plina de oameni rai dar ca trebuie sa iti faci prieteni doar asa vei afla care sunt adevarati si care nu.Si oricata bata iti vei lua spune-le ca nu tu ai ales sa te nasti, spune-le ca ei au ales ca tu sa te nasti te-au crescut asa cum trebuia, iar acum trebuie sa aiba incredere in tine. (Sper ca te-am ajutat si nu am nevoie de funda) Bafta!

1 răspuns:
| DarQueen a răspuns:

Îţi spun doar atât: tu vezi ce se întâmplă mai nou? Fetele ajung să fie violate, ucise, luate de pe drum de tot felul de "animale".
Crezi că ai tăi pot sta-dormi lniştiţi ştiindu-te pe tine noaptea singură, afară? E mult mai bine când te văd acolo, lângă ei.
Ascultă, fi recunoscătoare "acelui Dumnezeu" că ţi i-a dat şi îi ai, că o să plângi mai târziu...