| NesquikDuoSpecial a întrebat:

De maine incep un fel de dieta.

De dimineata mananc iaurt cu 0, 1% grasime+ cereale slabit Montignac fara zahar, indulcind cu 1 lingurita de sirop de agave.
La pranz o salata din rosii castraveti salata poate ridichi cu o picatura (la propriu) de ulei de masline extravirgin si telemea rasa deasupra+supa/2 snitele mici/mancarica cartofi/fasole verde samd (deci una din variante)
Dupa amiaza gustare un kivi sau un suc portocale facut in casa/limonada/ ceai verde/musetel
Iar la cina din nou ca la micul dejun iar la scoala ca gustare un baton FibroBar sau Fitness.
Asta +alergat zilnic 5-20 min.
Ce ziceti, pana pe aprox 19 iulie dau jos 5 kg?

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Intai iti spun ce nu ar fi bine din ce ai scris:trebuiesc 3 mese principale si 2 intre ele.Decat sa dai o groaza de bani pe niste cereale "de firma"(Montignac,Fibrobar,Fitness,etc care au indulcitori si care iti dau dependenta),mai bine cumpara cereale romanesti de tarate,porumb, ovaz, orz, fara zahar, mananca si cate 1-2 felii paine integrala cu tarate si seminte pe zi,deoarece are fibre si nutrienti,langa carne,nu folosi cartofi sub nici o forma,doar alte legume cu sos din ceapa si rosii(o mancarica),chiar trase in foarte putin ulei cu usturoi, sau salate(din varza,morcov+telina rasa+mar+sfecla rosie,toate rase, salata verde+castraveti+ridichi rosii+ceapa verde, sfecla rosie+hrean, toate stropite cu zeama lamaie sau otet din mere cu miere). Apoi, sa dai jos 5kg intr-o luna,este destul de mult si prea drastic,iti supui organismul prea mult si,ori o sa pui la loc mai tarziu, ori o sa ti se atrofieze muschii, te deshitradezi(crezand ca ai slabit)! Pe langa ce mananci, te sfatuiesc sa mananci:ou fiert moale(se digera mai usor), 2-3 pe saptamana,cate o felie sunca Praga,de pui,de curcan,lapte si branza vaci degresate,dimineata,impreuna cu fructe taiate bucatele sau legume,supe legume,ciorbe legume sau din pui,curcan degresate+legumele fierte din supa,carne gratar sau fiarta sau la cuptor, fara pielita,sare cat mai putina(retine apa),ceaiuri de tei,sunatoare(calmante),fructe de padure,ceai verde+zeama de lamaie sau catina zdrobita(se asimileaza mai bine),cartof doar copt,legume drept garnitura:urzici,spanac(ambele cu ceapa fiarta si usturoi),pastai,fasole maro sau neagra(are antioxidanti),dar si alba,fructe(mar,para,prune,cirese,fructe padure,portocale,grepfruit,pepene),banane(ingrasa)mai putine,legume crude(ardei,morcov,sfecla,varza, patrunjel verde, ridichi, rosii, castraveti).