| Mogiojojo a întrebat:

Deci o sa va povestesc o întâmplare cel puțin horror. Eram ieri în baie la mine, ora 4 după amiază (baia mea e foarte mică) și aveam pe mine doar un halat de baie pentru ca ieșisem de la duș. Și ma uitam la mine în oglinda, eu fiind în partea dreapta a oglinzii și gen îmi făceam de lucru. Peste un minut observ o altă reflecție în oglindă care arăta exact ca mine și era îmbrăcată la fel, până și figura feței era aceeași doar ca ea stătea în colțul băii și era pe jos. Și atunci m-am uitat la mine și m-am uitat la ea și zic: "stai așa că aia nu sunt eu pentru ca eu nu stau în colț ci sunt în fața oglinzii". Și m-am uitat și în baie, în colț sa văd dacă chiar e ceva acolo și când mă uit nu era nimic. După m-am uitat iar în oglindă să văd dacă figura care era identică cu mine mai era în colț și da, era chiar acolo. Nu mă speria foarte tare pentru ca avea o figură foarte prietenoasă, până la urmă avea fața mea. Am stat și am privit-o mai insistent pentru ca voiam sa văd dacă își schimbă figura feței și la un moment dat a început sa zâmbească, se uita prin baie dar fără a mișca capul și spre sfârșit și-a dat ochii peste cap (așa cum fac zombi) de îi mai vedeam doar albul ochilor (la faza asta m-a speriat). După aceea pur și simplu s-a estompat și a lăsat ca un fum negru subțire in urmă dar care n-a durat mult. Când am văzut asta am rupt-o la fugă și am plecat din baie. Deci vă amintesc ca 'ea' a apărut doar în oglinda mea. Toată scena a durat 2-3 minute cel mult.
Ce credeți că a fost?

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La mine ca ateu de ce naiba nu se întâmpla minuni de astea? De ce doar voi care credeți in basme se întâmpla?

| LoveSleep a răspuns:

Daca zici ca lucrurile astea ti se intampla des, e amuzant cum crezi orice explicatie ilogica si eviti singura explicatie logica. Esti schizofrenica, sau ceva pe acolo.

| Mogiojojo explică (pentru LoveSleep):

Vezi-ți de treabă. Eu am zis ce am văzut. Cum au mai văzut și alții (milioane) lucruri paranormale. Nu sunt prima persoana care povestește o întâmplare de genul.

| LoveSleep a răspuns (pentru Mogiojojo):

N-ai fi nici prima schizofrenica.

| supadeceapa a răspuns (pentru Mogiojojo):

Doar copiii, persoanele extrem de religioase și schizofrenice mai cred în paranormal. Tu nu erai aia care se droga? Ai grijă de căpuț...

LE: nu e jignire, te plângeai că bagi LSD și ai capu' vraiște, degeaba mă înjuri în privat laughing ai probleme grave dacă ai uitat ce ai scris pe aici.

| Mogiojojo explică (pentru supadeceapa):

Ai tu grija ca poate te-a scăpat cineva în cap când erai mic. Astea nu sunt argumente și te rog nu mă jigni că te ia dracu.

| SilentRain a răspuns:

Schizofrenie sau un "demon " da foc la casa, toarnă aghiazma peste tot

| Mogiojojo explică (pentru SilentRain):

Dau foc la casă... la casa ta dacă vrei.

| SilentRain a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu n-am demonii... până și aia fug de mine happy
Dar dacă vrei să o faci ....eu nu te opresc, chiar te aștept big grin facem și un grătar din pisica și câine

| J0B0MAT a răspuns:

Și eu zic să dai foc la casă.

| Mayhem666 a răspuns:

La inceput am vrut sa spun ca e posibil sa fi fost un doppelganger, dupa am vrut sa spun ca e posibil ca lumea noastra sa se fi "ciocnit" cu o lume paralela, identica cu a noastra, dar dupa ce ai mentionat ca s-a facut "poof" si a disparut, e posibil sa ti se fi parut din cauza ca abia ai iesit de la dus, si posibil daca ai facut baie cu apa foarte fierbinte, sa te fi supraincalzit si sa iti fi provocat halucinatii din cauza caldurii excesive.

| Mogiojojo explică (pentru Mayhem666):

Mda. nu am făcut duș cu apă fierbinte. Și în baie nu erau aburi. Până la urmă și realitatea e o halucinație. Și ea a stat destul de mult în oglinda mea. Ciudat este ca o vedeam doar în oglindă, în baie la mine nu era.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Poate era un shape shifter sau o entitate care voia sa faca o gluma si sa te sperie.
Dar clar nu era demon, pentru ca asa ceva nu exista, cel putin nu in sensul biblic in care altii ii portretizeaza.
Sau poate era un glitch in matrix.

| Superior a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu erai ateu parca? big grin Stiam ca nu crezi in chestii d-astea voodoo.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Superior):

De cate ori sa ma repet? NU SUNT ATEU. Nu am absolut nici o religie. Nu sunt nici de parte ateismului, nici de partea crestinismului, nici de partea agnosticismului, sau budismului, sau hinduismului, sau de partea oricarei religie sau anti-religie. Pur si simplu nu sunt de nici o parte.

| CIaudiu a răspuns:

Este doar imaginatia ta.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Citisem mai demult o chestie interesantă.
Atunci când privim în jur, ochii noștri se mișcă foarte rapid în toate direcțiile pentru a putea înregistra fiecare colțișor al unghiului nostru vizual. Practic analizăm ceea ce vedem.
În momentul în care ne fixăm ochii asupra unui punct, globul ocular nu se mai mișcă în toate direcțiile iar creierul umple automat spațiul gol cu ceea ce ne așteptăm noi să fie acolo. Așadar, dacă te aștepți ca în spatele tău să fi o fantomă iar tu te uiți în oglindă fix spre fața ta, creierul va umple restul câmpului vizual cu ce te-ai aștepta tu să fie acolo: o fantomă.
Ori asta ori, din diferite cauze, a fost o halucinație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e chiar pe bune, posibil un demon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi de schizofrenie paranoida clar. Toate întrebările tale denota ca suferi de boala asta psihica.
Ai nevoie de prieteni și de multa afecțiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In tot acest timp, colacul de la wc era pus sau ridicat?

| Jus7t a răspuns:

Răspuns.sters.

| Jus7t a răspuns:

Is tâmpit.
Dacă te uiti la filme de groaza nu te mai uita, poate ai si ceva tulburare dar poate nu, mai sunt si alții care au experimentat chestiile de care zici tu și nu au nimic.

| TristanTzara a răspuns:

Deci la o adică ce care sunt posibilele explicații... (1) Ai Halucinat treaba asta (2) A fost ceva pe bune. Acum cel mai bine e să ignori evenimentul pentru că nu te ajută cu nimic să te gândești la el.

Dacă se mai repetă, primul lucru pe care ai vrea să-l faci e o evaluare psihologică, pentu că e posibil să o formă de schizofrenie dacă ai halucinații vizuale repetitive. Dacă se dovedește că ești întreg la minte si tot se repetă fenomenele... informează-te dacă nu există ceva care poate cauza halucinații, cum are fi eliberări de gaze pe ici pe colo. Dacă nu există nimic care poate explica fenomenele și ele se to repetă... ești bântuit/posedat.

| Mogiojojo explică (pentru TristanTzara):

Deci ideea este în felul următor: eu nu sunt o persoană căreia i s-au întâmplat o grămadă de chestii parano în viața asta deși am mai avut deja-vu-uri, premoniții, o dată mi-a sărit un piaptăn prin fața ochilor fără să-l ating măcar. Ceva asemănător mi s-a mai întâmplat când am văzut o siluetă în televizor (era stins) și când mă uitam în cameră silueta nu era, o vedeam doar în TV dar fiind noapte bineînțeles că la astea nu le-am dat importanță, am zis că mi se pare, le-am trecut cu vederea (cum facem cu toții) dar la ăsta i-am dat atenție. Toți vedem chestii dar ne doare în fund și când auzim la alții spunem ca nu e adevărat deși le-am trăit chiar noi. Deci bântuită nu pot spune că sunt.

| Mogiojojo explică:

Ideea e ca 'ea' a văzut ca ii dau atenție și o privesc de-aia s-a manifestat așa pentru ca puteam la fel de bine atunci când am realizat ca nu sunt eu sa plec din baie și atunci nu ar mai fi apărut altă dată; totuși am făcut-o din curiozitate pentru ca nu mi se întâmplă în fiecare zi lucruri paranormale și atunci era o ocazie bună să văd ce e. Nu mă așteptam să se manifeste așa și să își dea ochii peste cap.
Cam așa a facut:
https://images.app.goo.gl/MTGVbLQPKafSw8uS9

| Mogiojojo explică:

Am ceva în cap, da.

| RAY a răspuns (pentru Mogiojojo):

Eu iții spun ca nu exista absolut nimic paranormal, povesti, totul a pornit de la un atom si o sa murim si atât, daca crezi in nașterea dintr o virgină, înviere din morți, nu e de mirare

| GouDidodino a răspuns (pentru Mogiojojo):

Se vede

| IgnatVictor a răspuns:

Povestea pare desprinsă dintr-o carte horror. Interesant. Însă eu nu cred că așa ceva se poate întâmpla în realitate.
În orice caz, dacă „să zicem" că povestea e reală, cheamă un preot să sfințească locul și ai terminat (așa a făcut o verișoară d-ale mele, după ce a stat singură acasă și a simțit „o prezență de bărbat, o prezență necunoscută" lângă patul ei). Nu contează ce a fost, atâta vreme cât s-a dus.

Răspuns utilizator avertizat