| Grimster a întrebat:

Depresia ma tine la pamant, m-a transformat intr-o leguma.Scriu aici pentru ca e mai usor si pentru ca nu am prieteni atat de apropiati incat sa ma inteleaga.Toata lumea e rea si egoista si mi-e teama ca si eu incep sa devin asa. Pierd treptat orice placere de a trai si nu pot sa identific o cauza clara.Am devenit introvertit si tacut (eram un tip destul de timid)), dar ma simteam bine cu mine insumi E perioada in care ar trebui sa am o prietena(desi nu asta e cauza), dar am devenit nesigur din cauza aspectului fizic si mi-am pierdut increderea in mine.Incerc sa ies singur din starea asta, convins ca totul e in mintea mea, dar functioneaza doar pe termen scurt si simt nevoia unui prieten cu adevarat interersat sa ma ajute.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca esti destept si singur o poti duce bine in viata, oricum tot avem pe cineva langa noi chiar daca lumea e rea tot suntem inconjurati de alte persoane.

| KaterinkaBoy a răspuns:

Prietene,viata e roz.Lasa-mi un ID si am sa incerc sa te fac sa crezi acelasi lucru.
winking

| fPb a răspuns:

Stiu cum e, te inteleg perfect. Si eu am trecut prin asta. Cei din exterior nu te pot intelege pentru ca nu stiu cum e sa te simti frustat zi de zi. Te sfatuiesc sa te duci la psiholog, sau cum imi place mie sa spun '' doctorul sufletului''. Singur nu rezolvi nimic, crede-ma, asa ziceam si eu. incercam sa dau explicatii la comportamentul meu, sa caut mereu o logica si sa dau vina pe ceilalti. De fapt, atunci cand suntem depresi este si normal ca oamenii sa se foloseasca de tine, pentru ca te vad vulnerabil si pot obtine ceea ce-si doresc de la tine cu usurinta. Un bun psiholog care te intelege si preda cursuri de dezvoltare personala online si gratuit (cum sa nu fii luat de fraier) este Pera Novacovici. Poti sa-l gasesti pe facebook sau sa cauti pe google " Personalitatea alfa" (a 2-a varianta e mai buna). Te inscrii si primesti gratuit lectii de incredere in sine. As vrea sa-ti mai spun cate ceva despre florile lui Bach si altele. Id?