| Mozart a întrebat:

Draga TPU, va rog din suflet sa'l ajutati pe Ionut, un tanar de numai 19 ani bolnav de leucemie:
Calvarul lui Florin Ionut Badea pentru prieteni – Onicaş a început la puțin timp după sărbătorile de iarnă, cu o simplă durere de măsea care nu îi dădea pace. De la stomatolog a ajuns la Spitalul din Pitești pentru investigații, doctorii au fost uimiți când au văzut un pui de om, ducând pe picioare o boală cumplită - leucemie acută mieloblastică în ultimul stadiu. După două săptămâni de tratament intensiv, în care toată lumea s-a rugat pentru viața sa, Oni a reușit să fie stabilizat, însă numai după alte două zile de pauză, starea sa s-a agravat brusc, apărând o serie de complicații. În prezent, cu toate că este cel mai tânăr pacient de la secția de Hematologiei a Spitalului Fundeni, este si cel aflat in starea cea mai gravă.
Cu toate că medicii i-au dat foarte puține șanse de supraviețuire s-a încăpățânat să lupte pentru viața sa, așa cum luptă în fiecare meci să înscrie pentru ca echipa sa să fie învingătoare. De data acesta însă, Onicaş luptă în meciul vieții sale, varianta înfrângerii nefiind acceptată în nici un fel, atât de el, cât şi de toți cei care îl susțin din toate puterile. Oni, este un băiat puternic si optimist, însă această luptă nu poate fi dusă de unul singur, singura sa șansă de recuperare completă fiind un transplant de măduvă sau celule stem, care este însă foarte costisitor pentru posibilitățile materiale ale părinţilor săi şi a celor care îl susțin. Costul tratamentului se ridică la suma de 150.000 euro. Avem nevoie de ajutorul dvs. pentru a da o speranţă acestui copil, să îl ajutăm să îşi îndeplinească visul, să câștige meciul cu viața şi de ce nu poate cândva va deveni jucator la echipa națională şi toți să putem privi cu satisfacție că fiecare dintre noi am făcut ceva pentru a ajuta acel copil să ajungă acolo...
Ajutorul dumneavoastră poate însemna încă clipa alături de cei dragi pentru. acest copil!
IBAN: RO84RZBR0000060013303886 - LEI TELEDON : 0900900860 - 2 EURO
RO08RZBR0000060013303896 - EURO 0900900862 - 5 EURO
BADEA LILIANA (sora) -Tel: 0761501794: 0900900864 - 10 EURO
Uitati aici si niste poze
http://www.facebook.com/....../album.php

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Si verisorul meu a avut leucemie.Si avea 6 anisorisad
A fost fff greu cu el,mai ales ca era asa micut,insa chiar am gasit sprijin, mai ales cu ajutorul televiziunii.
Multa lume ramane impresionata de astfel de cazuri, dar nu atat de tare incat sa si doneze toti ceva.Aici pe Tpu...slabe sanse.
Ideea e ca pentru el trebuie luptat peste tot, prin toate mijloacele posibile.
Parintii varului meu au apelat la televiziunea judeteana, apoi la Acasa.Tv,si chiar s-a vazut ca oamenii au suflet.A reusit sa se vindece dupa 1 an de stat la Fundeni,cu multa credinta si mult ajutor din partea strainilor.
Sper sa se faca bine si Florin, sa se poata bucura si el, sa-si duca visul la capat.

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mai nu era stadiu final.A slabit extrem de mult, nu mai statea in picioare.
Uite aici niste date:
http://www.imparte.ro/Caz-Persoane-fizice/Rosca-David-Constantin/40

| Mozart explică:

Draga annya,ma bucur foarte mult pentru verisorul tau ca a reusit sa invinga boala.
Cazul lui florin a ajuns pana la urechile unor oameni precum :Gigi Becali, Mitica Dragomit, Mircea Sandu si multi, multi altii.cu toate acestea,banii tot nu s'au strans sad
In alte tari, precum :Anglia, Germania, Olanda etc. rata vindecarii bolnavilor de leucemie este de peste 90%, pe cand in Romania...nici nu am cuvinte, e ca si o condamnare la moarte.
Ps:as dori sa te intreb, in ce stadiu a fost gasita leucemia verisorului tau?