| CoquineNoire a întrebat:

E luni, oameni buni, de aceea, o saptamana buna se incepe cu cea mai tare si misto intrebare.
Am si eu o dilema. Care-i faza cu conceptul asta de hater?
dau 2 exemple.
vad si eu asa, pe net, artisti pe care chiar ii apreciez, au o istorie, si-au castigat un anumit respect, bah si o dau in bara cu o melodie de tot rahatul.
eu ca ascultator si ca om care nu se poate abtine in general, nu ma sfiesc si ii transmit ca piesa e naspa, sau ca nu-mi place, hai sa fiu mai politicoasa, pentru ca eu, pe langa faptul ca sunt o nesimtita, sunt si extrem de politicoasa.
... drept urmare, sunt facuta hater.; bah sa mori tu.
e o lege cumva ca artistul sa accepte doar pareri pozitive? nu cumva, poate ma insel, puteti sa ma contraziceti, un artist adevarat (cum incearca el sa pretinda) e ala care este pregatit sa primeasca chiar si pareri negative?
ok, sunt pe tarlaua ta, ai dreptul si poti sa ma banezi din cauza limbajului meu vulgar sau din cauza ca te atac, dar mi-am spus doar parerea despre o piesa naspa.
hater vine de la to hate=a uri; cei care isi spun parerile sincere despre o piesa naspa inseamna ca urasc artistul?

mai dau un exemplu.
o fac pe una aroganta si cu basini in cap.
drept urmare, sunt facuta frustrata (fac referire si aici la hater, pentru ca situatiile se aseamana, primesc o definitie a caracterului meu bazata pe o critica adusa pe buna dreptate cuiva).
frustrat eu stiu ca inseamna altceva, nu cineva care nu suporta aroganta sau ipocrizia.
va rog! corectati-ma daca gresesc!

deci care e faza cu conceptul de hater?

Răspuns Câştigător
| Bøøgey a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......am-hateri/
Ia d-aici, pusei si eu una despre tot rahatul care orbiteaza in jurul acestui concept. Si da, "hater" si "frustrat" merg mana-n mana. Detest lasii care folosesc aste doua cuvinte cu atata abinegatie incat uita sa gandeasca logic, sa-si aduca aminte ca si o observatie negativa, o critica, poate fi corecta si ca sunt unii care refuza sa pupe in cur cu orice ocazie.
In fine, in intrebarea mea ma refer la al doilea exemplu din intrebarea ta, cel grecesc.
Ps: AB NEGATIE, dragi admini, e un cuvant, nu o greseala gramaticala.

13 răspunsuri:
| neca a răspuns:

Hater e un termen stupid inventat si folosit de retardati de 12 ani care nu pot suporta criticile adresate catre artisti sau producatori de continut carora acesti retardati mai sus mentionati li se par buni sau amuzanti

am petrecut ceva vreme pe net si de fiecare data cand imi dau cu parerea despre ceva (o melodie sau un film ce nu imi place) primesc cam cate 20 de raspunsuri care contin cuvantul hater

| HiddenWorld a răspuns:

Da,într-adevăr este un concept stupid, care cred că inițial a trebuit să fie un cuvânt adresat oamenilor care nu îsi exprimă părerea într-un mod diplomat.Acum acest termen este folosit inadecvat chiar şi pentru persoanele care îşi spune părerea politicos, fără a folosi cuvinte indecente sau critici asupra artistului (în cazul de față). Acele persoane sunt arogante şi nu ştiu că fiecare om are dreptul la propriul punct de vedere.

| Leocerba a răspuns:

Daca ar ramane la stadiul de Grumpy Cat, tot ar fi ceva, in fond nu putem avea doar pareri dragute despre chestii dragute, dar sunt unii care spui ca au Tourette, nu se mai opresc din manifestatia anti.

Totusi, daca am de ales intre un hater treaz, care evalueaza inainte de a latra si un pozitivist c-o floare-n gura si cu un sfat gretos de inutil, care va castiga mereu simpatia si voturile multimii, prefer haterul. Clar. Spun asta pentru ca am intalnit hateri in stare de veghe, chiar in erectie, as zice, si-am intalnit si blânzi ipocriti care se identifica cu Lumina si se prefac asa, doar-doar le-o iesi vreo raza pe nară.
Ma rog, putini sunt rai profesionisti, dupa cum putini sunt cei cu adevarat buni, asa ca nici haterii nu sunt tot timpul ce par a fi. Nici blânzii. De aia nici nu poti sa le dai cu sete cand te enerveaza, ipotetic vorbind, una in c`oaie, s-ar putea sa nu le aiba, dar din motive ce fac diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ai pus-o dupa ce ti-am raspuns si eu? oricum o mai spun si aici o data.
Cand critici pe YouTube sau pe diferite site-uri, criticile nu ajung la artist si nu te ataca artistul, ci fanii lui care n-au nici-o legatura cu ce incerci tu sa faci, sa oferi critica constructiva, li se rupe fanilor de ce negative ai de dat si e culmea ca ei se simt atacati cand te adresezi artistului. O fac asa de frumusete, cineva cand te ataca, trebuie sa vina cu un motiv, ca el traieste sa apere viata si munca vedetelor.

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

Am pus-o si aici ca-mi place sa te enervez, sa scot vulcanica din tine.
da mah, tu ai zis de youtube...dar eu cunosc exemple pe facebook unde artistii reali mai socializeaza cu astia de le dau like, si am observat ca mai posteaza anumite statusuri despre hateri.
si sincer cam scadeau in ochii mei, ca aveau o atitudine gresita si nu aveau dreptate, faceau aluzii aiurea si la adresa astora care chiar nu erau vulgari si care nu atacau, spuneau pur si simplu ca s-au schimbat si ca anumite piese scoase de curand nu placeau publicului.
ah, am zis facebook? de fapt n-am. laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Artisti mediocri presupun atunci. care au mai mult timp liber sa se simta mari vedete decat sa lucreze sa scoata mai multe piese de calitate. de asta n-ai mentionat. nici nu te-as stalkui daca aveau fb

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

Iti dau un exemplu, aia de la CTC, parca si Carbon mai era...sunt rapperi ca lumea, n-am ce sa reprosez.
artisti mediocri? laughing deci asta ascult eu, a? asta a fost ca aia, cand m-am enervat ca ai zis ca pusei la avatar poza cu Ruby.
moama...asa ma crezi tu mah?! ca pun poze cu mediocri si ca ascult mediocri?! las' ca vezi tu.
nu m-ai stalkui? sad mkay.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Oh da, nobody is perfect :d
de ce te-as stalkui cand te am deja

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

Legat de CTC, o ascultam in masina si m-a bufnit rasul...
deliric e din CTC in caz ca nu stiai.
http://www.youtube.com/watch?v=-tIIgxxzVsg

si zic aia la un moment dat "cine-i Johnny?" :)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Nu ascult hip hop si rap romanesc
ascultam inainte asta in timp ce jucam underground 2
https://www.youtube.com/watch?v=iATYQcnri2c era moartea mea

| CoquineNoire explică (pentru anonim_4396):

O stiu, e clasica.
eu lasam in joc sa cante doar aia, Black Betty, era preferata mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CoquineNoire):

Mi-a fost putin dor de tine