| RainDrop a întrebat:

Este adevarat ca, diplomatii incep un razboi, iar soldatii il termina?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Aceasta cugetare vrea sa spuna ca ideea precede fapta. Diplomatii sunt cei in mintea carora se iveste ideea de razboi, soldatilor le revine sarcina de a o pune in practica. E acelasi tip de relatie ca intre creier si oricare parte a trupului:mana, picior care raspund impulsurilor venite de la creier.

1 răspuns:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Păăi... ţi se pare că e cumva altcumva?
Războiul vrea pace, nu el începe războiul, în schimb el va fi cel care se va lupta. Niciodată nu vei vedea ambasadori sau preşedinţi pe front, la fel cum nu vei vedea niciodată o gloată furioasă de oameni porniţi să facă război împotriva altei ţări.