| Spike7262 a întrebat:

Este barba aspra si neagra la culoare o trasatura tiganeasca? Cam 40% din romani au barbile asa insa cam toti tiganii care isi lasa barba au trasaturi de genu. Oare sa fie din cauza ca asa multi romani s-au mixat cu tigani?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu barba neagra este trasatura tiganeasca, mai repede as spune culoarea mai inchisa a pielii.
Sunt de altfel foarte multi romani cu piele alba si parul negru, ori barba neagra, care nu au sange tiganesc si nu s-au mixat cu tiganii.