| Haydee a întrebat:

Este o boala la care nu poti manca paine...cum se numeste?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Boala se numeste alergie la gluten. Cei care sufar de aceasta alergie, trebuie sa consume paine din secara, pentru ca secara nu contine gluten ci, doar graul.
De asemenea si diabeticii trebuie sa consume putina paine pentru ca painea ridica glicemia si atunci starea bolnavului se altereaza.

5 răspunsuri:
| Haydee explică:

Nu @Zenithf nu e asta...ca nu e copil, si boala e pe viata...

| Zenithf a răspuns:

Am auzit de asta, parca este o boala a copilariei, oreion?
Copii cu oreion nu au voie sa mance dulciuri si produse fainoase. In loc de dulce pot sa manace fructe, si mai au liber la carne si zarzavaturi. thinking

| KatVonB a răspuns:

Boala celiaca?laughing
Chiar nu stiu alta thinking

| Sweet00gum a răspuns:

Am o prietena care nu are voie sa manace produse facute din faina (contine gluten). dar nu stiu cum se numeste boala

| necunoscutul a răspuns:

Diabetul, este una din boli.