| anonim_4396 a întrebat:

Esti mai realist daca privești noțiunea de Dumnezeu dintr-o perspectivă Spirituală decât dintr-o perspectivă religioasă?

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca spui că big bang a fost creat de ceva anume e o credință,daca spui nu știu,cum ar trebui sa spune orice persoană cu creier ești rațional,agnostic ateu,multi prefera să creadă,de asta paranoia cu prostia e o credință în Romania, dar Dumnezeu ăla creat de evrei e inventat de ei, asta poți afla de la ei, istoric poți vedea cum au făcut trecerea de la politeism la monoteism, vt are 2400 de ani, evrei au multe cărți, am citit și eu, sunt interesante, viața lui Adam și Eva in paradis

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. Ești mai needucat.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Relația cu Dumnezeu depinde de la om la om, unii simt că nicio religie nu îi reprezintă și își dezvoltă propria formă de spiritualitate, alții simt nevoia de a aparține unei comunități cu care să aibă un set de valori în comun.
Când e vorba de credință este greu de spus ce este realist sau nerealist, corect sau greșit, important este să existe un anumit nivel de toleranță și respect.