| pufu :* a întrebat:

Esti o persoana credincioasa? happy argumenteaza big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti suntem foarte credinciosi. Pe bune. Mai mult, suntem un popor de Isusi. Tot intoarcem obrazul viermilor din parlament, ba pe dreptul, ba pe stangul. Ne-au pocnit de atatea ori, ca ne-au intors ei obrazul pe dos, dar noi? Neah, pacifisti, tata. Suntem o tara de buni crestini, asta imi e cea mai pura dovada.

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Ma consider o persoana credincioasa. Daca ar fi sa argumentez ar trebui sa povestesc cam toata viata mea si nu vreau sa fiu judecata sau compatimitawinkingTot ce pot sa spun e ca Dumnezeu ma iubeste.Mai mult decat voi fi eu capabila s-o fac vreodatahee hee

| Elena1234456 a răspuns:

Sunt, dar am momente cand ma intreb daca chiar este cineva sa ma prinda atunci cand cad.

| cosima11 a răspuns:

Da, sunt credincioasa si cred cu cea mai mare tarie in Dumnezeu.pentru ca atunci cand sunt nelinistita, imi spun rugaciunile si imediat imi trece.sunt credincioasa pentru ca asa am fost invatat sa fiu, sa cinstesc tot ce tine de Biserica si de dumnezeu, ca pana la urma noi suntem "creaturile" lui.suntem fiii si fiicele Lui, asa cum se spune peste tot. il iubesc pe Dumnezeu pentru ca mi` luminat viata si intotdeauna a stiut cum si cand sa actioneze, in asa fel incat sa fie bine.desigur ca viata nimanui nu e roz, dar daca ai putina credinta, o poti face roz. Acolo unde e Dumnezeu si credinta, nimic nu lipseste.
De mers la biserica merg in fiecare duminica, nu ma laud cu asta. doa ca ma simt eu impacata. cel mai frumos sentiment si cel mai mare fior de divinitate il simt cand merg la manastiri, unde totul e linistit si in pace. si inca ceva, sunt ortodoxa big grin nu pocaita de nu stiu ce fel. Dumnezeu sa fie cu noi happy

| c0rn3l1uss a răspuns:

Nu, pentru că sunt ateu.

| Bubiko a răspuns:

Cum sa nu fiu credincioasa? Merg la biserica, dar nu in fiecare duminica. De obicei duminica sunt plecata. Dumnezeu sa te/ne binecuvanteze.

| ame_3387 a răspuns:

Nu stiu cum sa va spun... eu m-am nascut credincios dar eu cred doar in dumnezeu sa spunem. Ca puteam sa fiu o bucata de lemn daca nu aveam suflet. Dar in sfinti, biserici, icoane nu cred ca eu ma rog deoarece stiu cum e treaba si in plus eu ma inchin Lui nu unui preot, sfant sau icoana happy

| biabianca a răspuns:

Asa si asa. adica merg la biserica dar doar de Pasti, de Inviere, de Denii si mai merg la mormantul bunicului meu sad.
ma inchin cand trec pe la o biserica, dar nu fac asta si inainte de culcare.

| pufu :* explică:

pentru c0rn3l1uss :

Un ateu se plimba prin padure minunandu-se de
frumusetile naturii: Ce copaci impresionanti! Ce rauri cristaline! Ce
animale frumoase!
La un moment dat, in timp ce se relaxa, omul aude in spatele lui
zgomote ciudate. Cand se intoarce vede un urs ca-n
povesti: mare, frumos, sanatos si cu pofta de mancare. Ingrozit,
ateul o ia la fuga, insa ursul avea conditie fizica asa ca il urmeaza constiincios…
Tipul era atat de ingrozit incat la un moment dat se impiedica si cade. Ursul il apucase deja de un picior asa ca omul, paralizat de frica, racneste:
- Doamneeee!
In secunda urmatoare, timpul se opri, ursul ingheta in pozitia in care se afla, padurea ramase neclintita si o lumina se revarsa din cer.
Tipul, socat, auzi o voce:
- Mi-ai negat existenta toata viata, le-ai explicat
si altora ca sunt un mit, ai pus toata creatia Mea pe seama intamplarii cosmice… vrei acum sa te salvez? Pot eu sa te consider credincios cu adevarat?
Ateul se uita fix in lumina si raspunse:
- As fi ipocrit sa Iti cer brusc sa ma consideri credincios, dar poate ai reusi intr-un fel sa devina ursul crestin?
- Foarte bine, raspunse vocea.
Lumina disparu, zgomotul padurii reveni. Ursul il elibera din ghearele sale, isi impreuna labele din fata si spuse:
- Doamne, binecuvinteaza aceste bucate. Amin.

| jonnnyyy a răspuns:

Raspuns anonim ( se vede ca tu nu esti ortodox pentru ca ai scris Isus cu un singur I DE FAPT ASA SE SCRIE IISUS...da, sa revin la intrebarea ta.Eu ma consider cate de cat, nu vreau sa spun ceva dar cateodata plang cand ascult cate o melodie bisericeasca.Sunt cantaret la Biserica(dascal) de 2 ani si jumatate si acum am 18 jumatate.Chiar daca stiu ca fac o prostie imi amintesc de fapta facuta si ma rog la Bunul Dumnezeu sa ne ierte pacatele, nu numai mie ci toti avem nevoie de El...Multumesc pentru intrebare