| anonim_4396 a întrebat:

Eu ii spun mamei ca nu vreau sa fac niciodata nunta pentru ca mi se pare un circ (toate traditiile alea care nu au niciun rost si in plus nu ii pasa nimanui de fericirea ta, vin pe principiul "vin la tine ca sa vii si tu la mine") si ea imi spune "nu traim printre oameni? nu asa se face?"
Chiar asa se face? Trebuie sa traim doar pentru ceilalti, sa ne incadram in standardele societatii? Nu mai avem voie sa facem ce vrem noi de teama ca vom fi judecati? De ce? Daca vreau sa ma duc sa ma mut in varful muntelui si sa traiesc acolo nu am voie, ca trebuie sa imi gasesc un baiat (neaparat de varsta mea, sa nu fie nici sarac nici bogat, nici urat nici frumos), sa ma marit (neaparat in fata preotului pe care il intereseaza doar banii si neaparat in fata lui Vanghelie care sa imi spuna ca statul ocroteste familia, de fapt cred ca e invers) si sa fac vreo 2 copii? Nici sa ma prinda cumva varsta de 30 ani nemaritata ca te intreaba toata lumea "pe tine nu te ia nimeni?" sau vesnica "cand venim la nunta ta" si nici maritata fara copii Doamne fereste ca urmeaza "tu cand faci copii?" sau daca ai copii "pe cand un fratior? nu e bine sa fie singur" sau daca faci 3 copii "dar tu nu te mai opresti?"

Cand o sa incetam sa facem ce face toata lumea si sa ne traim viata asa cum vrem noi? Sau sa ajungem sa facem ce vrea societatea chiar daca asta ne face nefericiti?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Eu recent am descoperit ca oamenii fac multe lucruri dar nu se intreaba,, de ce o fac?" sau,, cu ce scop?" sau,, ce ar fi DACA NU O FAC?" Sa nu mai vorbim si de sfantul cuvant,, TREBUIE" care de foarte multe ori este inteles gresit cu sensul de,, este obligatoriu".
-Trebuie sa faci aia!
-Pai. de ce?
-CA ASA SE FACE LASA TU COMENTARIILE!

De la acel,, ca asa se face" am ajuns la concluzia aia, ca oamenii fac lucruri fara sa-si puna intrebarea de ce o fac. Normal, raspunsul ar fi trebui sa fie un argument foarte bun pentru care sa faci acel lucru, dar no. Asa este la noi, suntem mai speciali big grin.
Mie mi-a placut foarte mult ce ai scris si iti dau dreptate. Dupa cum am zis parintii si bunicii nostri au fost,, educati" cu faptul ca sa se asculte de gura lumii si teama sa nu fie vorbiti de rau prin sat.
Nu am nimic cu nuntile, dar dupa parerea mea sunt o tona de bani aruncati cam. pe degeaba + ca multa lume nici nu se simte bine acolo (mai ales sotul si sotia) + o tona de falsitate + ca fiecare vin cu motive diferite. Unii nu-i intereseaza vor doar sa se imbete si sa manance, altii, dupa cum ai zis si tu din politete, iar rudele care nu se suporta intrebe ele si cel mai probabil se intalnesc pentru prima data rolling on the floor. Nu prea stiu ce-mi rezerva viitorul, dar eu nu as face o nunta ci as pastra banii pentru o mica vacanta undeva departe. Iti recoamand sa faci si tu la fel. Nunta... este doar pentru o seara, multi bani, nu te simti bine. Vacanta este pentru mai multe zile, poate sa fie mai ieftina, esti doar tu cu sotul tau si va simtiti PERFECT si chiar o sa aveti amintiri frumoase. happy Fa ceva diferit.

32 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Esti cam agitata si ai prea multe complexe legate de subiect,mai respira si tu.
Tu zici ceva dar te contrazici singura.
Zici ca e ok sa traim asa cum vrem.
Foarte bine,e libertatea noastra.
Dar nu te obliga nimeni sa te mariti sau alte chesti, doar te influenteaza.
Din cate vad, tu esti ceea care pune multe la suflelt si pune si pret pe parerea altora.
Acum cine mai e de vina pentru toate frustrarile?
Cred ca ar fi cazul ca de azi sa-ti mai dai un "refresh" la ganduri dar si la activitatile de zi cu zi.
Vezi tu, poti sa faci ce vor altii sau ce cred ca e ok, dar e posibil sa-ti sacrifici si fericirea printr-o atitudine de genu.
Mai gandeste-te!

| RAY a răspuns:

Sa știi ca eu nu își impun sa te căsătorești cu mine albinuto, dar daca maicata vrea asta, facem si asta asa de forma

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Daca nu esti trantor, te rog nu te baga!

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Hai ca ma las de toate sa fiu cu tine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cunosc intrebarile insa traiesc cu speranta ca generatiile invechite usor usor se curata, asa o sa se schimbe mentalitatea si tara, situatia politica, economica. Si uneori mi e mila de ei ca traiesc in niste limite atat de inguste, insa viata ta, e viata ta si o traiesti cum vrei.

| Freya1 a răspuns:

Te înţeleg perfect.Şi eu am discuţii cu mama şi prietenul meu pe tema nunţii.
Mama vrea să fac nunta cu alai să mă vadă mireasa şi să mă dau mare că mă mărit şi probabil să strâng nişte bani (dar bagă vrăjeala că aşa e bine să fie în faţa lui Dumnezeu), iar iubitul meu pentru că vrea să fie ginerica, să mă vadă pe mine în rochie de mireasă şi pentru că are el ne-am mare, prieteni mulţi ce vor să vină la nunta lui.
Eu nu sunt de acord cu asta. Sunt mai stresată de felul meu iar faptul că trebuie să îmi iau rochie, să aranjez cu meniuri, restaurante, invitaţii, biserica etc mă face să mă stresez şi mai tare, plus că sunt şi anxioasa şi nu mă simt confortabil să fiu în centru atenţiei tuturor celor pe care îi suport şi nu îi suport, mă plac sau nu, îi cunosc sau nu şi să mă mai şi filmeze şi pozeze cineva câteva oare.Mă sufocă numai gândul.
Încă o fază care mă enervează este aia "cu ce spune lumea", sau mama ce începe "vai da băiatul ăsta e aşa şi pe dincolo, nu are, nu face, cum faceţi, ce îţi face" şi faptul că se baga cumva pe gâtul şi în viaţa mea doar să nu o fac eu pe ea de râs. E tipic lor dar să şti că tu ai dreptul să îţi faci viaţa exact cum vrei tu.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Freya1):

Mda...recent am fost intrebata (eu avand 21 ani) de o ruda "dar tu cand ai de gand sa faci un copil" de fata cu alte 50 rude in timp ce ea ii indesa copilului de 1 an pufuleti Lotto si cola in gura ca vai Doamna "pofteste saracul". Eu nu judec pe absolut nimeni cu vce tare, desi gandesc ca unele lucruri eu nu le-as face. Dar sa te bagi cu bocancii in viata cuiva nu mi se pare ok.

| Freya1 a răspuns (pentru Bondarel99):

Şi eu sunt "judecata" de cum îmi coordonez viaţa de parcă trăiesc ei în locul meu.
Şi eu vreau să îmi fac viaţa în ritmul şi pe placul meu dar oamenii sunt de foarte multe ori exageraţi.

| NLS a răspuns:

Cam la fel gandesc si eu.
Nunta din aceea "cum se face" in nici un caz nu as vrea.
(Asta din punctul meu de vedere. Ramane sa gasesc jumatatea care gandeste la fel ca mine.)
In afara de o masa cu cateva rude apropiate si vecinii de la primul numar, nu vreau mai mult.

Am in familie rude care nu au facut nici macar acea masa.
NIMIC.
Si nu e vorba de bani.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai asa au fost invatati. Ce, tu o sa faci cum spune ea pana la urma? Poti sa incepi sa-ti traiesti viata sa cum vrei tu, cand vrei tu. Doar pentru ca ti-e frica sa o faci, nu inseamna ca altii nu o fac deja. Altii au o mentalitate mai invechita si idei diferite asupra vietii. E bine ca ai o minte deschisa, pastreazati-o asa si fa ce vrei cu viata ta ca pana la urma tu o sa te bucuri mai mult de ea.

| Lioana a răspuns:

Draga Albinuță esti libera sa faci ce vrei dar daca nu faci nunta iti va parea rau mai tarziu. E momentul tau sa stralucesti si sa oferi o amintire frumoasa relatiei tale.

| Emma30555 a răspuns:

Impprtant este ce vrei tu ce te face pe tine multumit, oamenilor nu le pasa cu adevarat, nu trebuie sa fim toti cu turma, mai avem si creier.

| anamariarot a răspuns:

Eu una dacă m-aș căsători, aș face nunta într-un cadru foarte restrâns cu persoane apropiate în compania cărora îmi e drag să stau. Până acum un an și ceva încercam să le fac altora pe plac(lucru care îmi provoca stări anxioase), dar am ajuns la concluzia că viața e prea scurtă pentru a o trăi după placul altora, ba chiar m-am luat la „harță" cu niște rude de astea sfătoase a căror opinie nici n-am cerut-o.
Ca popor, mai avem mult până la o mentalitate mai sănătoasă laughing

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Si ce te intereseaza asta pe tine? faci ce vrei cu viata ta, nu te obliga nimeni sa nu traiesti cu cineva necasatorita, asa a fost mereu, de parca pe vremea lor nu erau oameni neinsurati sau femei nemaritate si astfel de persoane nu ajung rau, acum sunt tot feluri de ratati\ratate care au 30 de ani si stau tot cu parintii, crezi ca pe aia ii intereseaza ce zice lumea? pa ei ii intereseaza de viata si confortul lor.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Si pe ei ce ii intereseaza?
Sau pe tine...vad ca tu te incadrezi in categoria asta.

| PersonajFictiv a răspuns:

Trebuie sa se inventeze niste filtre, prin care sa treaca toti...un nou sistem educational, care ne spune adevarul, care ne invata lucruri utile...nu unul care ne incatuseaza spiritul,ne manipuleaza.
Trebuie sa fim invatati de mici ca diferenta dintre dragoste de sine si dragoste pentru altii e aceeasi diferenta dintre o pasare pe care o tinem in colivie si una pe care o lasam libera.
Explica-i mamei tale ca nu e dreptul ei sa iti controleze viata si cand face asta ii pasa doar de cum o face sa se simta ceea ce faci tu si nu da doi bani pe ce te face pe tine fericita.
Daca esti tu fericita,sa fie si ea fericita pentru tine,chiar daca drumul tau e diferit.

Mama,sora,frate,etc trebuie sa lasi in urma, asta e datoria fata de tine, traieste viata ta, nu a altora.
In timp o sa respecte asta, o sa se obisnuieasca.

Legat de casatorie...majoritatea o fac doar pentru ca asa e la moda,sa fie in trend (asa cred eu) si nu din iubire(nu exista gelozie,posesie in iubire... ceea ce traiesc ei e un rahat).
Eu nu vreau sa ma casatoresc vreodata,mi-e scarba de zambete false,de oameni prosti,de prefacuti, etc, daca o sa o fac vreodata o sa o fac ca mi-am gasit acel suflet pereche, sau poate nici asa, oricum casatoria adevarata se face pe interior.

O seara buna, bazaila laughing

| Bondarel99 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Nu ma plangeam de mama, din contra, e cred ca singurul om care nu m-ar obliga niciodata sa fac ce nu vreau eu, si tata la fel. Doar ca ei se gandesc la ce spune lumea.
Dar atunci mi s-a pus pata si m-am gandit ca societatea asta pune presiune pe noi sa fim intr-un anumit fel. Sunt alte persoane care ma scot din sarite laughing

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Bondarel99):

Scapa de ele daca te streaza mult(nu-i suna,nu iesi cu ei,cand te suna vorbste scurt,etc).
Eu am injurat o ruda acum ceva vreme si am rupt orice legatura,e destul de apropiata da nu imi pasa mie de rude, daca sunt superficiale, barfitoare si proaste le dau jet cat sunt ele de mari.
Ete ca eu imi aleg si prietenii si rudele. laughing
Te polueaza oamenii de genul, te obosesc... daca nu poti scapa macar evita sa stai mult cu ele... unora oricat le-ai explica nu inteleg, e un fel de magie asta. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este considerat anormal din punctul multor persoane, eu sunt impotriva nuntii, nu sunt impotriva relatiilor dintre sexe e normal si natural sa fi cu o persoanã si sa ai copii, daca nu o faci esti impotriva maturii tale. Dar nunta este o scamatorie o prostie, a aparut din cauza urmatoare pentru a avea femeia control, barbatul isi vinde munca si femeia sexualitatea, aia nu este iubire este doar control al statului, se pot iubi doua persoane si fara sa se casatoreasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mult te mai afecteaza ce gandesc altii despre tine. AS vrea sa mint ca ma mira dar avand in vedere genul tau, nu se intampla asta. Conteaza sa fii tu fericita, lasa prostii sa manance """"".

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și cum sa ii las? Nu e ca și când poți da pe cineva pe "mute" când te agasează.

| BlueDark a răspuns:

Daca toti ar gandi asa ca tine, specia umara ar fi pe care de disparitie.

| Alfred0703 a răspuns:

Ce asteptari ai de la oamenii din Romania cand ei voteaza ca familia e formata dintr-un barbat, femeie si copii.

| DoarAlin a răspuns (pentru Alfred0703):

Si din ce este formata, mai exact? Barbat cu barbat? Femeie cu femeie? Or fi si astea familii. Dar familia originala este formata din femeie si barbat.

Răspuns utilizator avertizat
| Alfred0703 a răspuns (pentru DoarAlin):

Dar familia formata din copil si un parinte nu mai este familie? Daca se intampla ceva cu un parinte, gata, nu mai este familie, nu?

| deadhoe a răspuns:

Eu as face nunta doar pentru bani

Răspuns utilizator avertizat
| deadhoe a răspuns (pentru sickkkkkk666):

Pun pariu ca esti fata, nu?

| deadhoe a răspuns:

Nu sunt lesbi dar e ciudat faptul ca esti baiat... si ma sustii

| TehDevil a răspuns:

I-ati mireasa ziua bunaaaaaa! Pai pentru asta vrea nunta! laughing

| aleton a răspuns:

In zilele noastre oamenii au ajuns niște roboti care fac ceea ce sunt programați sa facă. Ca e nunta, facultate sau job, nimeni nu mai judeca. Dacca nu gasesti rationamentul in a face ceva, atunci e foarte clar ca nu e ok sa o faci, pentru ca in final creierul tau iti va transmite ca nu e ok si vei avea de suferit (depresie, anxietate etc ). Intuitia ta stie raspunsul problemelor tale.