| anonim_4396 a întrebat:

Eu sint prieten cu toti... cu toti pina ma dezamagesc. Desi restul te trateaza initial cu suspiciune si-ti trebuie timp sa le cistigi respectul si increderea, eu fac exact pe dos. Le acord tuturor incredere si respect pina ma dezamagesc. De asta am luat atitea suturi in fund de cind ma stiu. Cu toate astea, putini recunosc ca sint un om bun, nici familia nu recunoaste asta. Incerc sa ma schimb, incerc sa devin rau, sa fiu suspicios. Incerc sa suflu mai intii si abia apoi sa ma uit daca e iaurtul rece din frigider, sau ciorba fierbinte de pe foc. Dar nu reusesc. Oamenii nu se schimba. Redevin mereu bun, tolerant, impaciuitor. Sint bun sau sint prost? Oamenii buni sint luati de prosti, sau chiar sint prosti?

44 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Oamenii buni sunt luați de proști, nu sunt ei proști.
În toate situațiile nu o dată s-a dovedit ca cel bun să câștige, ceilalți care au greșit față de el să vină și să-și ceară iertare.
Pentru mine ești un om deosebit.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Daca esti bun automat esti luat de fraier.Astea doua merg in mana in mana.Esti luat de fraier daca lasi lumea sa iti vada doar partile bune, adica e bine sa fii om, sa fii prea om e crimaraised eyebrows
Fereste-te deci sa le arati oamenilor ca ai fii doar bun.Nu te schimba. Ce sens are? Tu stii ca esti un om bun.Asta e mai mult decat suficient pentru a merge mai departehappy

| Flav a răspuns:

Hopa asaaaa...eu nu-mi vad raspunsul...nici al Olianei...sa inteleg ca aici se spune doar ce doreste sa se aude?
Cum de mi-a fost sters un astfel de raspuns:
''A afirma faptul ca esti bun, tolerant, impaciuitor nu inseamna faptul ca esti si asa. Poate tu te vezi asa, dar lumea de langa tine te percepe altfel, detine alta realitate care difera total de-a ta. Daca nici familia nu te vede asa, asta ar trebui sa-ti puna mari semne de intrebare asupra ta, nicidecum a celor din jur.
@Lora- in unele cazuri, maturitatea nu e direct proportionala cu varsta, precum nici bunatatea n-o descifrezi prin vorbe, iar alea virtuale. postat la 5 Martie 2010 22:03
Deci, ma anunta si pe cineva ce am spus jignitor sau obscen aici?
Asta ca tot vorbeam de grupuri si corectitudine. Of, of, of, cate frustrari se simt aici!

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mie mi s-a spus de multe ori că sunt naivă, că am prea mare încredere în oameni,"o încredere de copil naiv", citatul îi aparţine unei prietene, că-mi deschid sufletul imediat în faţa oricui şi că investesc prea multe sentimente în relaţiile mele...adevărul e că am regretat o dată(sau de nouă ori, cine stă să numere?) dar mi-e imposibil să mă schimb deşi de multe ori am jurat "lasă că de mâine fac şi dreg, mă fac rea şi muşc, zgârii, scuip şi dau cu capu-n gură", însă degeaba, sunt fundamental naivă, ori proastă, dacă vrei, stăm pe-aceeaşi cracă în copacul (ne)cunoaşterii binelui şi al răului...

mariana
| mariana a răspuns:

Citind raspunsurile date la intrebarea ta BRO, mi-am dat seama ca iarasi s-a produs o neintelegere si s-au format 2 ori mai multe tabere pe TPU. Eu nu pot tine pasul cu conflictele, pentru ca nici nu-mi plac si in general evit ca sa ma implic in ele.
Fiecare dintre noi are zile mai bune ori mai putin bune si atunci probabil ca unele din raspunsurile pe care le dam, sunt mai acide, daca aceasta ne este firea mai ironica, ori sunt mai monotone, lucru ce este taxat fie cu voturi de stupid, iar acum cu raportari care nu sunt de cele mai multe ori judicios cantarite.
Suntem diferiti si de aceea uneori reactionam diferit. Eu cred ca este bine ca exista asa o diversitate si tocmai acesta este si sarmul acestui site.
Nu inteleg de ce unii cred ca detin monopolul adevarului si incep sa se "lupte" cu cei ce au alta parere. Cred ca s-a uitat profund rolul acestui site si transformam raspunsurile noastre in "arme", care pot sa-i raneasca pe ceilalti.
Eu declar ca BRO are calitati pe care multi dintre noi nu le avem, este carismatic, cu mult umor si cu o gandire limpede. Am urmarit raspunsurile lui, precum si intrebarile puse, unele dintre ele avand calitatea de a ne oferi o clipa de destindere si cred ca de acest gen de oameni avem nevoie pe TPU.
Este unul dintre cei mai vechi de pe TPU si a trebuit sa-si faca un nou cont pentru ca, Administratorii i-au anulat contul initial, tot pe baza unui conflict ce a aparut intre atei si credinciosi. A ajuns in frunte printre primii clasati si a avut curajul s-o ia de la capat pentru ca ii place acest site si foarte multi dintre noi il pretuim pentru ce a facut si face pentru ca, aceasta lume sa devina mai buna, mai umana.
Acum sa-ti raspund la intrebarea ta BRO, nu cred ca omul bun este prost ci, este mai tolerant si are o disponibilitate pentru a acorda increderea sa oamenilor cu care intra in contact, in mod direct, ori virtual.
Este o calitate si nu un defect a fi un om bun.
Eu sunt convinsa ca fiecare dintre cei care navigheaza pe acest site are calitati de om bun, mai sunt insa si unii care cauta "cu lumanarea" sa iasa in evidenta si astfel se poate intampla ca sa fie mai ironici cu altii, care nu se "ridica la standardele" pe care ei le inteleg si atunci ii catalogeaza in ceea ce nu sunt.
Cred ca este timpul sa se puna capat acelor neintelegeri si sa devenim cu totii "colegi" care navigheaza pe acest site care are nevoie de noi toti.
Fiindca suntem in ajunul zilei de 8 Martie, adresez calduroase felicitari fetelor si doamnelor ce compun comunitatea TPU, urari de bine si multa sanatate si asa cum Primavara este perioada reinnoirilor, asa si atmosfera de pe acest site sa redevina una calda si functionala. Multa sanatate si succese pentru toti.

| Barajag a răspuns:

Nu esti prost, esti foarte bun si consider ca cel mai bine ar fi sa ramai in continuare cel care esti, daca vrei sa te schimbi in omul cel rau, asta e alegerea ta.Nimeni nu-ti cere sa faci ceva impotriva vointei tale.Bafta!

nony
| nony a răspuns:

Atata timp cat nu ranesti in stanga si-n dreapta, nu conteaza daca esti prost sau bun.Fii multumit de tine si multe persoane vor incerca sa te ajute.Nu orice multumire de sine aduce si laude.Accepta criticele asa cum sunt.Invata din ele si incearca sa te corectezi acolo unde mai mult de doua persoane iti spun ca gresesti.

nony
| nony a răspuns:

Am crezut ca ti-ai schimbat prostul obicei de a crede ca orice replica care contine cuvantul BRO, inseamna un atac la adresa ta.
BRO, senseiule, replica mea la monologul tau a fost sincera si fara nicio intentie de a-ti strica faimosul renume. Ce nu inteleg este alturarea mea fata de @Milla. Oricum, am renuntat sa citesc ganduri rásucite de o minte. slabá.
Bro, esti slab, mult prea slab pentru taria vietii.Probabil familia ta are dreptate, chiar are ( apropo, care familie?! )

nony
| nony a răspuns:

Bro, spre linistea ta.Eu am fost pus sub moderare pentru cuvintele mele, asa ca, iar acuzi aiurea.
Cat despre sensul cuvintelor : ipocrit si frustrat, mai consultá dex-ul.Acum ce o sa mai zici, ca intretin circul?

| JeSa a răspuns:

"Filozofii, filozofii, şi iar filozofii... bullshit!", asta se aseamănă cu proverbul "Vezi paiul din ochiul altuia, dar nu bârna din ochiul tău." sau, precum la grădiniţă că "nu eu, ci celălalt a făcut şi dres, eu ba!"(când de fapt se stârnesc toate astea cu ajutorul unor "paie pe foc")
De ce se judecă, după aparenţe şi nu după fapte?(să spun aşa, nu ne cunoaştem între noi!)
Eu aşa ştiu, că în cadrul unui site/comunităţi(TPU), o colectivitate, nu înseamnă între tabăra lui "popescu" şi lui "x-lescu", că de e să o luăm pe partea cealaltă a lucrurilor, fireşte suntem cu toţii useri acestui site(prieteni/amici virtuali, până la urmă şi nevirtuali, deci, având acelaşi "regulament de respectat" cu toţii, iar nu văd de ce să se ajungă la o judecată?) şi ar trebui să se manifeste o anumită toleranţă între noi, mai ales vizavi de nonconformişti, şi anume: de a ne conforma şi unora şi altora(nu numai unul să fie tolerant, iar zece ba, greşit!).
Iar când noi/userii ne exprimăm "intoleranţă", nu vom avea nici o inovare, pe care să o acceptăm; aşadar, intervenind între noi contraimitările, conflictele, neînţelegerile, ş. a. m. d...
Bro, uneori suntem incerţi(ex. ajungem acasă obosiţi, fratele vine acasă bucuros, altu e trist, mama se află şi ea la o anumită vârstă, nu avem de unde să le ştim starea,,, perfecţi nu am întâlnit până acum!), de aceea şi cedăm, devenim de astfel mai buni/toleranţi/înţelegători, cădem de comun acord, asta ca să nu ne stricăm dispoziţia şi să nu ne ofensăm/supărăm de la abaterea de comportament, al celui din jur sau viceversa.
În concluzie: trebuie să ne intrajutorăm(facem cu toţii parte din aceeaşi comunitate), să încercăm să lăsăm frustrările la o parte şi să numai ne inhibe acest lucru, de a nu percepe şi a nu coopera, (cum am spus mai sus) că aşa se va ajunge, la astfel de neînţelegeri/conflicte/neîndreptăţiri(/luaţi-le cum doriţi!), cu alte cuvinte, de a nu ne împotrivi naturii altuia.
Să (încercăm, să)numai ne descurajăm, şi să auzim numai de bine!

| JeSa a răspuns:

Apropo'pos, că tot veni vorba de userul - "Milla"(nu cunosc/nu am avut până acum tangenţă), acum mă lovesc de temperamentul său pueril/frustrant, pe care îl deţine, doavadă e cea a "votului".
Dragă Milla,
Învaţă să îţi percepi semenul; dacă ai fi avut capacitatea de a mă citi printre rânduri/percepe, că ceea ce am scris a fost despre "gradul de toleranţă într-o colectivitate", cu siguranţă nu mai fi votat cu "stupid".
În rest, toate cele bune, tuturor!

| Shery a răspuns:

Scuze scuze scuze ca ma bag, dar mi s-a parut haios ce a zis Raluca, citez: "Lora nu a afirmat ca "esti un frustrat", dupa cum zici tu, ci a intrebat: "Esti frustrat Bro ca am spus adevarul si nu poti sa-mi trimiti private?""
Deci sa inteleg ca daca eu ii zic cuiva: "Ba tu esti cam prost asa, nu?", nu il jugnesc, ci este o intrebare inocenta, nu? laughing

| love44katyp a răspuns:

Asta este problema ta: incerci sa fi rau cu toti. Gandeste-te putin, poate unii chiar merita rabdare si atentie (nu toti). Daca esti bun nu inseamna ca esti si prostwinking

| rose17 a răspuns:

Eu nu cred ca esti prost, eu cred ca esti o persoana foarte buna care merita sa fie respectata si tratata ca atare, adica cu cine esti bun sa fie si acel cineva bun cu tine si sa nu isi bata joc de tine... Parerea mea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sint prosti. E tot ce-ti pot spune.Altceva nu pot decit ca trebuie sa gasesc raspunsurile dar in cea ce ma priveste.Cind am sa le gasesc si am sa fiu complet edificat am sa ti le comunic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti expert? eiii e clar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu iti plangi de mila Bro? Ai uitat cate jigniri ai adresat pe site? Ai uitat ca ai fost prieten cu unii useri apoi ai ajuns sa te certi cu ei, sa ii ranesti? Bineinteles si ei ti-au raspuns pe masura.Nu spun ca esti in totalitate tu vinovat. Adevarul, hai sa fie pe la mijloc, dar Bro, toti asteapta de la tine mai mult la varsta ta. Poti sa ai umor, sa fii simpatic, dar nu copilaros, nu incapatanat in a o tine pe a ta, stii tu ca cine... happy Si iti mai spun o vorba: cand doi iti spun ca esti beat, du-te si te culca. Sa stii ca nu esti un om rau, ai alte pacate happy. Daca nici familia nu te intelege, nu crezi ca ar trebui sa te gandesti unde este problema ta? Sunt convinsa ca ai putea descoperi ce schimbari trebuie sa faci pe ici pe colo, daca ai fi mai tolerant cu cei care ti-au fost prieteni virtuali si apoi v-ati certat. Ei te cunosc si ca prieten si ca dusman si, cu siguranta sunt la fel de dezamagiti de tine ca si tu de ei. Dar daca si tu recunosti ca ceva nu e bine, ar trebui sa uiti totul si sa revii la sentimentele dinainte. Sa stai de vorba fara resentimente cu acei fosti prieteni, sa va lamuriti si sa incercati sa va tolerati daca nu mai puteti fi prieteni. Macar sa nu fiti dusmani. Noi nu am fost prieteni, nici dusmani, dar am avut cateva discutii si as fi vrut sa intelegi ca ai gresit, te-ai ciondanit cu niste tineri ca si cum ai fi fost de varsta lor. Oare nu trebuia tu sa ii pui cu intelepciune la locul lor, mai ales ca aceia aveau si dreptate? Eu cred ca acum daca ai pus aceasta intrebare, te-ai gandit bine la ce a fost si ce ar putea fi si, vrei sa repari ceva chiar tu care esti matur si mai intelept, vreau sa cred, decat cei tineri. Te sustin si chiar as vrea sa se schimbe ceva pe TPU. Sa ne toleram macar si sa incepem de la 0. Sa dam un exemplu bun celor mici care intra cu speranta pe TPU. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc celor care au raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lora, cind am spus despre tine ca esti ipocrita, nu te-am jignit, am spus o realitate. Si privitor la linguseli, oamenii lingusesc cu un anumit scop. Vor sa obtina ceva. Eu nu am lingusit pe nimeni, nici in realitate si nici in spatiul virtual. De ce? Pentru ca nu incerc sa obtin nimic de la nimeni. Daca vorbesc frumos cuiva, nu inseamna ca lingusesc.
Flav, un om normal printre nebuni, este el insusi considerat nebun de nebunii care se cred normali.
Nony, vorbele tale sint un bun indemn in ceeace va priveste pe tine si pe Milla.
Oliana, unde ai vazut tu ca-mi pling de mila? In alta ordine de idei, noi nu am avut divergente pina acum citava vreme cind din senin ai hotarit sa ma ataci. Alta problema pe care o denaturezi ar fi ca m-am certat cu fosti prieteni. As fi fost recunoscator daca-mi dadeai si nume. Asta deoarece eu nu retin sa ma fi certat cu nici un prieten si nici sa fi stricat prietenia cu cineva pina la ora actuala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lora, ne invirtim in cuvinte doar sa ne aflam in treaba. Privitor la ipocrizie nu trebuie sa revin. Ramine valabil ce am scris in postarea anterioara. Privitor la jigniri, eu nu vad jignirile de care ma acuzi. In schimb tu nu te-ai abtinut, inclusiv acum in ultima postare. Postarea asta este jignitoare. Cu atit mai mult cu cit ai intervenit inutil, neprovocata, din proprie initiativa, gartuit, din simpla dorinta de a te afisa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lora, postarea jignitoare se afla mai sus, o poti reciti. Privitor la virsta mea, pentru ca insisti sa te legi de asta incontinuu, esti sigura ca stii virsta mea, mi-ai vazut buletinnul? Fiecare este liber sa aleaga daca doreste sau nu sa-si spuna virsta sau orice alte informatii private pe site. Nu este nimeni obligat sa-si faca pe site o autobiografie. La fel am afcut si eu, am ales sa nu-mi spun virsta. Daca in particular ti-am spus o virsta, tie si altor persoane care discuta cu tine, esti sigura ca nu te-am mintit intentionat sa vad daca pot avea incredere in tine? Iata ca s-a adeverit, nu esti de incredere. Pentru ca lipsa ta de onoare te face sa divulgi pe site informatii care se presupunea ca sint confidentiale. Deci nu esti doar ipocrita ci si lipsita de onoare. In alta ordine de idei nu faci decit sa sari de la una la alta si sa denaturezi incontinuu realitatea. Efectiv acum faci circ si inca unul ieftin. De altfel am spus de nenumarate ori ca numai asta face grupul vostru pe site, circ. Si de fiecare data cind se linistesc apele, apareti si provocati pe cineva. Iata din nou ca s-a asternut linistea pe site si ati aparut sa ma provocati din dorinta de a face scandal. Veniti pe rind sau sariti toti sase la scandal, sa nu uite lumea de voi. Doar prin certurile pe care le tot provocati pe site va mentineti in centrul atentiei. Tocmai de asta vorbeam cind am scris intrebarea. Ca oameni plini de rautate ca voi ma determina sa incerc sa ma schimb. In loc sa va vedeti de vietile voastre anoste, in loc sa incercati sa va faceti utili, haladuiti pe site-ul asta in cautarea scandalului si in circarii ieftine si penibile. Deja ma plictisesti, scuza-ma dar tot citindu-ti elucubratiile pline de ura si rautate mi-a venit sa casc yawn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gresesti din mai multe privinte. Un prieten se dobandeste in timp. Daca esti de acord si nu jignesti pe nimeni, asta inseamna ca esti tolerant.
Daca acorzi atat de multa incredere, inseamna ca trebuie sa stii s-o duci si mai ales in carca cui s-o pui. Nu-i un defect sa ai incredere in oameni. Dar, avand incredere in ei asta inseamna sa le respecti cat de cat punctul de vedere.
Nu trebuie sa te schimbi deoarece nu sti in ce ai putea da. Ar fi foarte ciudata ca prietenii si rudele sa te vada altfel, si te-ar considera ipocrit, ca afisezi o imagine care nu-ti apartine.
Daca esti bun sau prost, asta nu tine de tine, ci de ochii celor care te privesc.
Cat despre replica care ai dat-o, parca
citea profesoara de matematica o carte cu titlul: un om normal prinre nebuni, sau cel putin asta era punctul de plecare al romanului. Daca tu ai o atitudine diferita iar toti ceilalti o alta, atunci nimeni nu greseste si nimeni nu are dreptate. Totusi, tu esti unul iar ei sunt multi. Nu ti se pare un pic cam ciudat sa se schimbe toti? Nici ei nu se pot schimba, nici tu. Ar trebui sa cantaresti mai bine increderea, si s-o vinzi cu pret diferit la fiecare persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din pacate mi-a fost sters raspunsul, deci revin mai pe scurt.
Lora, postarea jignitoare se afla mai sus, o poti reciti. Privitor la virsta mea, pentru ca insisti sa te legi de asta incontinuu, esti sigura ca stii virsta mea, mi-ai vazut buletinul? Fiecare este liber sa aleaga daca doreste sau nu sa-si spuna virsta sau orice alte informatii private pe site. Nu este nimeni obligat sa-si faca pe site o autobiografie. La fel am afcut si eu, am ales sa nu-mi spun virsta. Daca in particular ti-am spus o virsta, tie si altor persoane care discuta cu tine, esti sigura ca nu te-am mintit intentionat sa vad daca pot avea incredere in tine? Iata ca s-a adeverit, nu esti de incredere, pentru ca divulgi pe site informatii care se presupunea ca sint confidentiale. In alta ordine de idei nu faci decit sa sari de la una la alta si sa denaturezi incontinuu realitatea. Efectiv acum faci circ si inca unul ieftin. Deja ma plictisesti, scuza-ma dar tot citindu-ti elucubratiile mi-a venit sa casc yawn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-ati plictisit ingorzitor, va las sa va destrabalati singuri yawn

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci familia ta are dreptate. Nu esti cum vrei sa pari. Faptul ca mi-ai raportat raspunsul dovedeste ca am avut dreptate, ca esti slab si asa cum spuneai. Acum ai aratat singur cine si ce esti. Pur si simplu ai probat ceea ce spuneam eu si ceilalti. Credeam ca vrei sa auzi adevarul si sa te schimbi, dar tu vroiai laude si elogii. Ai dat-o in bara. La varsta ta te comporti ca un copil bosumflat. Raspunsul meu oricum va ramane in memoria ta si doar asta am vrut. Ceilalti care au citit toate postarile acum stiu adevarul despre tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ca sa-ti raspund pe cine ai jignit : harciog, Lora, Flav, nony si, pe toti cei carora le raspunzi in doi peri, vulgar, obraznic, crezand ca ai umor. Ultimul raspuns cumplit de nedrept si vulgar a fost unei fetite care intreba ceva despre ruptura de perineu si ai raspuns ca "... daca o dezvirgineaza un elefant". Acesta este un raspuns dulce de om bun si prietenos, de om la 41 de ani catre o fetita? Apropo, si de ce te deranjeaza ca iti stim varsta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raluca, tu trebuia sa stii ca sint obiectiv si de asemenea corect. Daca spun ceva, nu o fac doar pentru ca mi se pare mie, o spun pentru ca asa este. Am motive intemeiate sa sustin ceeace sustin, pentru ca eu cu Lora am discutat si pe site si in privat. Insa altceva asteptam de la tine, nu sa vad ca vrei sa-mi pui pumnul in gura. Practic este clar, asa cum am si explicat, ca interventia grupului recalcitrant a fost sa stirneasca din nou un conflict. Asta face de ceva vreme, ma tot provoaca si tu ar fi trebuit sa aplanezi conflictul, nu sa le tii partea si sa te ratoiesti la mine. Acum practic le-ai dat curaj sa continue. In alta ordine de idei, asteptam un raspuns la ultimul mesaj pe care ti l-am trimis. Cum raspunsul nu a venit si acum citesc postarea asta, imi dau seama de ce nu mi-ai mai trimis mesajul edificator. Probabil ai remarcat ca nu te-am stresat cu mesaje, pentru ca mi-ai spus ca nu raspunzi prompt la toate mesajele deoarece ai multa treaba. Asta inte; eg, dar a trecut totusi ceva vreme si raspunsul tau era important pentru mine. Ti-am si spus de ce de altfel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, eu am facut ultima postare, dar m-a delogat sistemul in momentul in care am dat confirmarea.
Sa inteleg ca daca nu stii la ce fac referire, vorbesti de jigniri la reclamatia Lorei sau a unuia dintre cei care ma urmaresc sa ma provoace incontinuu? Si chiar daca nu stii ca se straduiesc sa ma tot provoace, era suficient sa citesti postarile lor de aici, desi ma indoiesc ca nu ai cunostinta de alte postari, de vreme ce acolo mie mi-ai sters raspunsurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai hai sa-ti dau doar un exemplu de aici, de la postarea asta. Cind Lora a spus "esti un frustrat", asta nu s-a numit jignire? Oare nu se cadea, daca mi-ai atras mie atentia ca afirmind, ca Lora este ipocrita as fi jignit-o, sa-i spui si ei ce mi-ai spus mie? Oare cuvintele ei nu sint jignitoare? Nu se numeste asta partinire? Si parerea mea este ca "frustrat" este cu mult mai jignitor decit "ipocrit". Desi Lora afirma ca am facut-o ipocrita fara sa am argumente si tu de asemenea ai tinut sa specifici ca "mi se pare mie lucrul asta", eu am explicat ca nu vorbesc niciodata sa ma aflu in treaba si-mi pot argumenta afirmatiile pe care le fac. De ce nu am si argumentat afirmatia mea? Pentru ca asta ar fi insemnat sa divulg pe site, o discutie particulara avuta cu Lora. Well, desi Lora a facut un lucru extrem de urit si extrem de condamnabil, facind circ din discutiile noastre private si oferindu-le grupului ei spre lecturare, eu nu fac lucrul asta si nu stie nimeni (cel putin nu de la mine), ce am discutat eu cu Lora in privat. La fel cum nu stie nimeni ce am discutat cu oricine altcineva in particular. Ce vorbesc cu cineva in particular, ramine strict intre noi. Asta o poate confirma oricare dintre persoanele care au mess-ul meu. Desigur insa ca nu se impune lucrul asta. E suficient ca persoanele din lista mea de mess stiu ca asa este si tocmai pentru asta, uneori apar si-mi sustin vorbele, cind sint denigrat pe site de o mina de oameni invidiosi. Si dintre oamenii astia care nu ma suporta si vor sa ma denigreze, singura persoana care a discutat cu mine pe mess, este Adina. Iar ea stie la fel de bine ca nu mint. Asta pentru ca a discutat cu mine pe mess inca din vara trecuta si chiar mi se pare ciudat ca tocmai ea mi-a aruncat rautatile alea pe site cu "lasa ca nu-ti fura nimeni fetitele pe care le vrajesti". Ea stie foarte bine discutia pe care am avut-o prima data si ca nu este adevarat cind ea si ceilati cinci ma acuza de asta. Nu este adevarat ce spune hirciog cind vorbeste de mesaje de la cinci fete de 15 ni care tocmai lui si-au gasit sa i se destainuie. Culmea. Sau ce spune Nony ori Flav. Stie perfect ca astea sint doar rautatile celor trei si ca in realitate ei nu-si pot sustine acuzatiile cu dovezi. Deoarece ei doar vor sa ma denigreze. In speranta ca vor fi si crezuti, vin cu acuzatii puerile, cu atacuri la persoana, inventind tot felul de porcarii. Eu cind spun ceva, ma refer strict la lucruri reale si dovedibile prin simpla lecturare a postarilor de pe site. Deci imi pot sustine acuzatiile. As vrea sa vad cum reusesc ei sa-si sustina aberatiile pe care le tot pun in circa mea, in speranta ca imi vor sifona imaginea. In realitate isi sifoneaza propria imagine, deoarece cei care ma cunosc, stiu ca grupul asta abereaza. Si daca am ajuns aci, oare lucrurile astea nu le mai consideri jignitoare? Am vazut cumva sa intervii atunci si sa ii apostrofezi? Oare cite suspendari au cei trei pentru jignirile aduse pe site si care nu s-ar putea spune ca sint putine? Sau astepti neaparat sa fie raportati, intre timp stergind raspunsurile pe care le dau cei atacati de ei, ca sa nu le fie stricata imaginea si lasi jignirile lor? Oare cind Nony si-a permis sa arunce acel "gigoloiule", nu s-a numit jignire? Nu te-am vazut sa intervii atunci si sa-i spui ca te-ai saturat sa auzi jigniri si "sa aiba grija cum vorbeste pe acest site". Sa inteleg ca numai eu trebuie sa am grija cum vorbesc pe acest site? Sa ma apuc acum sa fac o lista cu jignirile si atacurile la persoana pe care le-am suportat in ultimele luni? Sa-ti dau link-uri catre paginile pe care "nu le-ai mai vazut" sa le stergi? Culmea, au scapat cenzurii paginile in care eram eu jignit, dar nu au scapat si cele in care sint eu acuzat ca am jignit. Nu se numeste asta partinire? Pare cumva obiectivitate? In cele din urma, este chiar atit de greu de observat ceeace am tot spus de ceva vreme? Si anume ca cei sase ma urmaresc incontinuu sa ma provoace si ca de fiecare data cind se face liniste pe site, apare unul care stirneste certuri si apoi hopa toata gasca sa sustina cearta? Si Oliana isi mai permitea sa spuna ca s-a saturat de razboiul asta, in care fiecare incearca sa arate ca el face legea pe TPU. Sa fim seriosi. PRin atacurile lor, pentru ca nu am vazut sa mai stirneasca si altii certuri, a dovedit ca ei vor sa faca legea pe TPU. Eu sper ca legea o fac adminii. Sau inca mai sper. Si inca mai sper ca adminii vor da dovada de obiectivitate... mereu, nu cind si cind.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nony dragule, as aprecia interventiile tale daca ar avea sens, nu doar sa te auzi spunind ceva. Eu nu am intrebat care este sensul celor doi termeni, il cunosc foarte bine si daca citeai atent, vedeai si care era referirea la ei, cum ai fi vazut si cind am spus ca nu vorbesc sa ma aflu in treaba, asa cum ai tinut sa faci tu acum, pentru ca in fond nu ai spus nimic util, efectiv ai incercat o rautate inutila. Exact, asta se numeste sa intretii circul, pe care de altfel l-ati inceput tot voi, la fel de inutil ca si in celelate dati. Mi se pare totusi curios ca incerci sa ma imiti, deoarece v-am atras de nenumarate ori atentia ca nu stiti sa vorbiti romaneste si ar fi util sa consultati DEX-ul. Remarca ta oricum este inutila si ar fi trebuit s-o faci daca as fi folosit termenii intr-un contex nepotrivit. Insa asta este calitatea voastra, sa folositi termeni carora nu le cunoasteti intelesul. In alta ordine de idei, mi se pare irelevant faptul ca dupa nenumarate jigniri ai fost doar pus o data sub moderare si fara atentionari publice, cita vreme eu am fost mustrat pe site, nu in particular si mi s-a sters contul pentru scandaluri de voi incepute. Asta se numeste nedreptate, cita vreme voi m-ati provocat, trebuia sa fiti si voi sanctionati. Acum daca tot vad ca nu va potoliti si simtiti nevoia sa aveti interventii inutile, doar din dorinta de a nu cadea in aNONYmat, sint curios cit o sa puteti rezista fara sa treceti la deja celebrele si penibilele atacuri la persoana, care va caracterizeaza, pentru ca o disputa decenta oricum nu sinteti capabili sa aveti. De remarcat ca eu sint unul si voi sinteti sase, sint curios care din voi va simti din nou nevoia sa se afle in treaba. Asta ca sa o citez pe Oliana, care a mai aruncat si un ris zefleitor dupa ce a facut remarca. Un fel de a provoca in bataie de joc. Zbenguici i-a spus foarte bine atunci ca este jenant ceeace face la virsta ei, virsta la care trebuia sa va fie un exemplu pozitiv nu negativ. Fara sa mai punem la socoteala ca mereu se aseaza pe un piedestal imaculat sa faca morala in stinga si-n dreapta, fara sa fie ea insasi cum spuneam, un exemplu. Oricare dintre voi poate fi apostrofat pentru comportamentul imatur si dezagreabil de pe site, toti ati jignit desi va faceti ca nu stiti cind anume si va permiteti sa-i aratati doar pe altii cu degetul. Se numeste "a vedea paiul din ochiul celuilalt si nu birna din ochii vostri".