| anonim_4396 a întrebat:

Exista ceva substanta sau formula ce te poate face destept? happy

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Se zice ca.
Ai carte/ai parte!
Asa ca, daca tocesti cartea, avantajele se vor vedea mai tarziu.
Cititul te ajuta mult in viata/documentarele.
Dar formula magica nu exista
O zi buna sa aihappy

| LaLaura a răspuns:

Nu exista, daca existam toti eram destepti acum.
Creierul trebuie antrenat, si pus la functiune, noi folosim doar 10% din creier, deci creierul are capacitatea de a fi "destept" dar trebuie pus la treaba ca sa dea randament, avut grija de el, are nevoie de multe lichide dar si de anumite vitamine si anumite grasimi ( din nuci, fructe de padure, somon avocado, ouale, vinete, banane, legumele verzi) dar si suficienta odihuna ( cel utin 8 ore de somn) pentru a lucra sanatos si a da randament.

| Fatamuntilor a răspuns:

Consuma fructe, legume, ciocolata (nu mai mult de 30g pe zi)
Un mod de viata activ cu respectarea orelor de somn

Rezolvarea de intregrame sau rebus, sau jocurile tip SADOKU ajuta mintea sa lucreze
Citeste, urmareste la televizor emisinile de stiinta, cultura sau cultura generala.

| Pardelian a răspuns:

Da laptele matern daca nu e destul sau in cantitate suficienta ramai mic