| AndrMaxim a întrebat:

Exista cineva aici care a luat pastila EllaOne? Daca da, imi poți spune cat ti-a intarziat menstruația?
Am luat Ellaone dupa 14 ore de la act.
Mie imi intarzie de 21 de zile.
Dau funda pentru cel mai bun raspuns.
Sunt curioasa cat poate sa intarzie, daca este normal sau daca nu si-a facut efectul.

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Avand in vedere ca au trecut deja 21 de zile, FA UN TEST DE SARCINA!
Si sa stii ca daca pui maine aceeasi intrebare nu o sa se schimbe nimic decat faptul ca vor fi trecut 22 de zile de la ultima ta menstruatie.

| Floridori a răspuns:

Nimeni nu poate sa stie daca si-a facut efectul sau nu, de aceea cel mai bine ar fi sa iti faci un test de sarcina.

Acest tip de pastila functioneaza inhiband si amanand ovulatia astfel incat sa nu mai poata exista spermatozoizi viabili proveniti din accident, care sa fecundeze ovulul in momentul eliberarii intarziate.Luata inaintea eliberarii ovulului, pastila are efect de 100% daca ulterior nu vor mai exista si alte accidente sau ejaculari in interior.Luata dupa eliberarea ovulului (chiar si la un minut dupa), sansele de sarcina sunt fix aceleasi ca si in cazul in care nu s-ar fi luat pastila, deci in cazul asta depinde de noroc.

Pastila de a cincea zi intarzie ovulatia cu 7-10 zile, deci si menstruatia va fi intarziata cu minim tot atatea zile, insa cu cat va fi dereglata maxim, nimeni nu poate sa iti raspunda, deoarece depinde de fiecare organism cum sintetizeaza hormonii din pastila.Dereglarile hormonale temporare, produse de pastila, sunt cel mai des intalnit efect advers, insa acesta nici nu confirma, nici nu infirma daca pastila a avut efectul dorit sau nu.
In orice caz, efectele adverse, in special dereglarile hormonale produse de pastila, pot fi resimtite pe o perioada de la minim o luna pana la aproximativ 12 luni.

Doar facandu-ti un test de sarcina o sa stii daca te incadrezi in tabara celor care doar sufera efectele adverse, sau a celor care au ramas insarcinate.