| AnaCameliuIonut a întrebat:

Bună seara,
Pe data de 15 ianuarie, am avut alaturi de o prietena un contact sexual neprotejat (neprotejat pentru ca în momentul ejaculării prezervativul era spart). S-a întâmplat la fix o săptămână după ce i-a trecut menstruația (data final menstruatie 8 ianuarie), la scurt timp dupa ejaculare, aproximativ 45 de minute, o ora, a luat pastila EllaOne. A doua zi, a avut simptome de greata si vărsături de la pastila.
La o săptămână distanta, după 7 zile și a făcut un test de sarcina care era negativ, zilele trecute menstruația i-a întârziat cu 3 zile ( trebuia sa vina pe 3 februarie, dar a venit pe 6 februarie) și a avut parte doar de o zi de menstruatie... întrebarea este, poate sa își deregleze corpul asa de tare și sa ii întârzie menstruația și luna viitoare?

Răspuns Câştigător
| LePapillonSurvivant a răspuns:

Pastila de a doua zi este o otrava. Te intrebi probabil de ce s-a spart prezervativul?
Posibile cauze.
preludiu insuficient, ea nefiind suficient de umeda
prezervativ de proasta calitate
prezervativ pus prost

Invata din asta, contraceptia de urgenta nu este o bomboana.
Si da, pastila aceea ii va da peste cap ciclul pentru ceva timp.

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ii poate veni neregulat cu lunile, uite reactile adverse pentru Ellaone:

Reactii adverse frecvente (pot afecta pana la 1 din 10 persoane)

greata, durere sau disconfort abdominal (de stomac), varsaturi;
menstruatie dureroasa, durere pelviana, sensibilitate a sanilor;
dureri de cap, ameteli, modificari ale dispozitiei;
dureri musculare, durere de spate, oboseala.
Reactii adverse mai putin frecvente (pot afecta pana la 1 din 100 persoane)
diaree;
senzatie de arsura in capul pieptului;
flatulenta;
uscaciune a gurii;
sangerari vaginale neobisnuite sau neregulate;
menstruatie abundenta/prelungita;
sindrom premenstrual;
iritatie sau secretii vaginale;
apetit sexual scazut sau crescut;
bufeuri;
modificari ale poftei de mancare, tulburari emotionale, anxietate, agitatie, tulburari ale somnului, somnolenta, migrena, tulburari de vedere;
gripa;
acnee;
leziuni pe piele;
mancarime;
febra;
frisoane;
indispozitie generala.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca a vomat si a avut greata dupa ce a luat pastila de a doua zi, inseamna ca este alergica la acea pastila si sa nu o mai ia niciodata in viata ei.

In ce priveste testul de sarcina facut la 7 zile, este eronat si complet inutil, pentru ca-i imposibil sa faci un test la 7 zile, hormonul gravidiei poate apare in urina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.

Nu mi exista menstruatie regulata, asdar nu sepoate vorbi de intareziere, fiindca acum experimenteaza EFECTELE NEGATIVE ale pastilei de a doua zi, care ii modifica ciclul si ovulatia, pe o perioada de 6-12 luni. Ce bine era daca citeati inainte prospectul acelei bombe hormonale... acum nu mai puneai interbari fara sens aici si cine stie poate nici nu lua pastila bomba aia hormonala.

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva: nu mai cumpara prezervative maru ca sa impresionezi farmacista, cumpara prezervative mici si foarte mici, ca de aia se sparg, fiind largi s eintarvt pe penis, se raiscuces in tmpul sexului si pocnesc.

Prezervativul se cumpara dupa cat de gros este cuculetul tau, ca ele vin standard ca lungime, dar masura corecta este a prezervatiului care sintra foarte -foarte greu pe penisul erect si sta perfect intins pe penis, precum o a doua piele a lui. in felul asta, nu se rasuceste deloc in timpul sexului si nu se va rupe niciodata.

Nu are importanta ce marca este prezervativul atat vreme cat cumperi masura corecta in functie de grosimea penisului!

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da.Ar fi trebuit sa cititi despre efectele pastilei de a doua zi inca dinainte de administrare.De-acum asta e, informati-va pentru viitor fiindca este destul de important pentru siguranta si sanatatea proprie:

https://www.medic.chat/medicamente/pastila-de-a-doua-zi/

https://donaonline.ro/......-si-mituri

https://www.medlife.ro/......de-urgenta

https://www.reginamaria.ro/......icatii-are