| Andreeafhfc a întrebat:

Am luat pastilă escapelle acum 1 ora.In aceasta perioada trebuia sa imi vina menstruatia insa a intarziat, de obicei întârzie. Si joi am fost la.prietenul meu si "am făcut ceva" insa nu a băgat-o si nu a ejaculat, insa am luat escapelle din cauza lichidului acela pe care nu il poate simti.Am fost la baie acum 10 minute.Inseamna ca am eliminat-o sau nu isi mai face efectul? Ce pot păți? Îmi va veni menstruatia?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Te-ai comportat intr-un mod cat se poate de gresit, de absurd de ilogic, fiindca ar fi trebuit sa te informezi in mod corect inainte de a folosi acea pastila nenorocita si ai actionat dupa ureche si dupa cum v-a dus capul prost pe amandoi, adica ati actionat intr-un mod absolut complet/total IRESPONSABIL. Dereglarile hormonale care vor fi provocate de hormonii sintetici existenti in acea pastila pot fi deosebit de intense si in multe situatii inceperea menstruatiei poate fi intarziata. De asemenea iti vei merita soarta cat si stresul si "durerile de cap" care vor urma in lunile urmatoare. Ar fi trebuit sa stii ca ultimele 9-10 zile cele de dinante de menstruatie sunt 100% infertile si din acest motiv in ultimele 9-10 zile formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar si daca barbatul ejaculeaza sperma adevarata in vagin si nu acel lichidul preejeculator care NU contine spermatozoizii deci este steril si inofensiv. Din aceste motive folosirea pastilei de a 2-a zi intr-o astfel de situatie ca cea descrisa, (mai ales si dupa 2 zile) a fost facuta complet INUTIL, FARA ROST, LIPSIT DE SENS, deci intr-un astfel de caz amandoi v-ati comportat intr-un mod incalificabil, IRESPONSABIL. Oare chiar nu sunteti capabile sa intelegeti ca va nenorociti/distrugeti sanatatea prin folosirea acelor pastile nenorocite asa dupa ureche si dupa cum va taie capul prost pe fiecare? Menstruatia ti se va porni absolut sigur, fiindca NU a existat nici o singura sansa de a se forma o sarcina. Sper sa ai multa sanatate, fiindca in mod sigur vei avea nevoie de asa ceva in lunile viitoare!

| Ririru a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mi se pare la fel de iresponsabil sa informezi pe cineva gresit. Sa ramai insarcinata, ca femeie, poti oricand. Am cunosinte care au ramas insarcinate fix in perioada despre care vorbesti tu, cand cica nu se poate. La fel, un prieten si-a lasat iubita insarcinata cand era pe stop. Bineinteles, aici nu era cazul sa ia pastila, care la fel- se manifesta in functie de organism. Poti ai multe probleme de sanatate, poti sa nu. Sunt de acord cu tine ca e periculoasa, dar mi-e tare frica ca ai bagat groaza in ea.

Probabil o sa-ti vina menstruatia, e un efect advers al acestei pastile, si foarte sigur menstruatia normala, o sa-ti intarzie cateva zile. Maxim o saptamana. Iti sugerez sa vizitezi un ginecolog, in cazul in care aceasta nu mai apare+ sau are o culoare "altfel" pe toata perioada ei.