| anonim_4396 a întrebat:

Exista o denumire pentru oameni ce își creează fixuri sau obsesii?
O sa dau niste exemple aleatorii ca să ma fac mai înțeleasă.
Spre exemplu ai un plan sau o idee de a-ți modifica mașina.Reusesti sau poate nu din considerente financiare sau pentru ca te-ai plictisit sau pentru ca ti-a trecut etc.Si te ia fixul de a modifica casa. Reusesti sau nu reușești nici asta (dar în general nu).Și te ia fixul legat de o pasiune sau un nou job.Te trezesti ca îți dai demisia și poate cauți sa te ocupi obsesiv cu ceva la care nici nu te pricepi și tot asa.Adica tot mergi din obsesie în obsesie si simti nevoia mereu sa iti simti capul plin de idei sau ganduri, inveitabil si de stres si fara sa mai vezi altceva in jur sau sa te bucuri de altceva (vezi nereusita sau fixul ca pe o prapastie pe care daca nu o treci mori, obsesie culmea tot create de tine).Din cheluieli în cheltuieli și de majoritatea datilor fara rezultat.
E o problema la nivelul psihicului? Sau pur și simplu e imaturitate?

Răspuns Apreciat de Editori
| user499999 a răspuns:

Nu e nicio problemă. Dacă te obsedează așa de mult un lucru anume, recomandat ar fi să faci tot posibilul pentru a-ți atinge obiectivul respectiv. Pe de altă parte, nu trebuie să devii fanatic/ă și să nu te mai bucuri de absolut nimic din jurul tău. Trebuie să îmbini utilul cu plăcutul și te specializezi în domeniul în care vrei să activezi și să reușești.