| danafrumosu a întrebat:

Fetita mea este diagnosticata cu hemangiom plan, la mana dreapa. as dori sa stiu daca exista vreun tratament pentru asa ceva. a fost operata in decembrie, dar i-au mai ramas doua.as dori sa ma ajute cineva cu informatii despre tratamente.

Răspuns Câştigător
| kiki a răspuns:

Hemangioamele sunt formatiuni tumorale ale vaselor sanguine care nu au structura histologica normala (sunt o aglomerare, un ghem de vase sanguine care au crescut anormal). In functie de intinderea in suprafata si profunzime se deosebesc mai multe hemainoame dar am sa ma axez pe cel al fetitei dvs-cel plan, care se gaseste in epiderm si derm; apare ca o pata violacee, dispare la presiune.Tratamentul acestui tip de hemainom, consta in tratarea locala, dar ca si in celelalte tipuri raspunzand bine numai la tratamentul chirurgical. Tratamentul trebuie precedat de efectuarea unor analize si investigatii: analizele uzuale, ecografie, tomografie (pentru depistarea eventualelor hemangioame asociate), flebografie, arteriografie pentru a descoperi sursele de alimentare.Asa ca cel mai bun lucru este sa iti lasi copila pe mana medicilor.este o treaba mult prea serioasa ca sa iei asa sfaturi de pe internet de la oricine.nu spun ca nu iti poti primi anumite idei dar mereu sa consulti medicul la orice pas.multa multa sanatate copilei si Dumnezeu sa fie cu voi.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singurul tratament este interventia chirurgicala de rezectie completa. Dar nu inteleg de ce nu le lasi in pace. Sun plane, deci nu vor avea complicatii, sunt pe mana, deci nu pun probleme de estetica. Asa ca mai bine ai lasa fata in pace.

| deea1988_9967 a răspuns:

Îmi pare sincer rău. numai mama sa nu fii în astfel de momente.nu cred ca te poate ajuta cineva în afara de un doctor.

| danafrumosu explică:

Va multumesc frumos pentru toate pentru raspunsurile, noi ne sfatuim si cu medicul ce a operat-o, dar el nu stie sa-mi dea un tratament, i-au mai ramas doua in manuta.