| RAY a întrebat:

Fiecare poate sa creada in orice doreste? Nu avem dreptul de a judeca gandirea altora si a ne impune gandirea noastra?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Fiecare e liber să creadă ce vrea.
Fiecare e liber să-și spună părerea și ce crede.
La fel cum oricine e liber să-i ia în seamă spusele sau să-l ignore.

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sti ca e vorba aia "dacă nu ti-ai pus niciodata problema ca esti prost s-ar putea sa fi" asa si cu asta.
Si eu spre exemplu imi spun parerea intr-o anumita situație, părere pe care o susțin dar din punctul meu de vedere fara sa bag cuiva pe gât "Ba asa e cum iti spun eu".Sau intervin doar in anumite momente cand se dau exemple sau instigare urâte asupra anumitor oameni si tin sa spun ba nu e chiar asa...Dar in rest fiecare gândește cum vrea si face ce vrea atata timp cat gândirea și fapta lui nu ma afecteaza pe mine e liber.

| Andreeush a răspuns:

Fiecare e liber să gândească cum vrea și să facă ce vrea.
Nu ar trebui să judecăm pe nimeni.

| sofisis a răspuns:

Da, fiecare poate sa creada ce doreste.
Nu, nu ai dreptul de a-ti impune gandirea ta.
Asta cu judecatul tine de calitatea umana a fiecaruia.

| mentholinks a răspuns:

Sta in capacitatea intelectuala a unui om de a crede ce doreste, asta nu inseamna ca e si bine sau adevarat ce crede.

| pagliaci a răspuns:

Numai prostii cred ca au mereu dreptate.