| Cryssbest a întrebat:

Frumuseţea fizică - blestem sau binecuvântare, ce părere aveţi în această privinţă? Invit pe toată lumea să îşi dea cu părerea.

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Mai, ai scos din calcul unele lucruri. Ex 1:raportarea persoanei la sine si lume. Sunt fiinte minunate dar care nu se poat aprecia pe ele insele incat atitudinea lor le urateste/ le arunca in umbra.
Ex 2: Sa nu uitam ca de multe ori mintea bate fizicul (sau "totul e in atitudine") iar persoane cu fizic nu tocmai armonioas pur si simplu radiaza un "ceva"...
3- Blestemul sau binecuvantarea sunt in noi insine (in sufletele si mintile noastre)- perfect adevarat ca nu te invata nimeni treaba asta iar la nivel de "societate" nici nu se aduce vorba...
Adevarata binecuvantare este sa poti trece de aparente si macar sa intuiesti esenta.

13 răspunsuri:
| Alisa a răspuns:

Frumusetea fizica este o binecuvantare dar doar atata timp cat si sufletul ii este la fel de frumos, si este un blestem numai atunci cand are sufletul "urat", cand are sentimente de ura, nu stie sa iubeasca, sa daruiasca, si degeaba acea persoana este frumoasa fizic, pentru ca sufletul sau "urat" ii va scoate in evidenta toate defectele si o va face urata si fizic.
Numai bine!

| fabiola a răspuns:

Sunt de acord cu@anonim sa ai frumusete si inteligenta este o binecuvantare, sa ai peste toate astea si frumusete sufleteasca este un blestem.Esti neinteles si suferi in aceasta lume meschina!

| Cryssbest explică:

@Anonim, dacă chiar crezi asta, atunci fie eşti foarte tânăr, fie ai emigrat când trebuia, fie mai ai multe de învăţat. laughing

| Cryssbest explică:

Ideea e ca de atatea ori am vazut/auzit femeile plangandu-se ca "sunt urate". Sau si mai rau, compatimite pentru asta. Evident, societatea "bate toba" pe tema asta - mai exact "Cum sa combatem kilogramele in plus, sa scapam de celulita, sa infrumusetam un chip ridat printr-o operatie estetica, sa facem o liposuctie etc "
Dar de ce nu se gandeste nimeni ca si frumoasa fiind apar dezavantaje, poate chiar duble cantitativ?!
Pe scurt - esti urata, compatimita, inteleasa si implicit respectata tocmai de asta. Poate fiindca se scoate profit de aici pentru unii, voi ce credeti?
Esti frumoasa - esti privita cu neincredere, nu poti sa gasesti pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat tocmai fiindca esti prea frumoasa si el fie se teme ca l-ai insela, fie vrea numai sa ajunga intre picioarele tale. Pe scur, oricat de aiurea ar suna, e imposibil sa iti gasesti un prieten daca arati foarte bine si esti extrem de inteligenta! Am citit asta intr-o revista si am ras. Dar... mai stii?!

| Cryssbest explică:

Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsurile voastre, fie ele poetice, altele mult prea optimiste în contrast cu realitatea, iar altele înţelepte.
În ceea ce mă priveşte, consider frumuseţea fizică un atu uneori, şi un dezavantaj net în alte situaţii... Indiferent dacă eşti sau nu inteligentă - că am văzut că aţi menţionat asta în discuţie.
Probabil că adevărul e undeva la mijloc...

| Cryssbest explică:

@anonim, fara sa-ti dai seama, imi dai dreptate in cel de-al doilea raspuns... @fabiola, te apropii foarte mult de adevar.

| ~p!$iii~ a răspuns:

Orice har de la Dumnezeu este o binecuvantare. Daca suntem intrupati cu un chip frumos si un corp de invidiat nu poti numi blestem. Eu consider ca aspectul fizic are un atu in viata de zi cu zi.

| dewix a răspuns:

Depinde.
Binecuvantare deoarece poti fi cunoscut, lumea te place (dar daca nu ai nimic in creier degeaba).
Blestem deoarece toti perversii se dau la tine s. a. m. d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binecuvântare, în combinaţie cu inteligenţa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binecuvantare? Nicidecum. Prea multa frumusete te face paralel/a cu realitatea. Blestem? Daca ai niste neuroni in minus, bineinteles(nu iau in calcul varianta cu,, sunt prea multi indragostiti de tine si nu stii pe cine sa alegi, deoarece aici este vorba despre altceva si nu sunt sigura ca unii ar incadra-o la binecuvantare).
In egala masura, exista pareri pro si contra la ambele variante. Avand in vedere ca numarul celor care nu inteleg frumusetea si o folosesc intr-un mod gresit este destul de mare, aleg,, blestem``.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cristina, sper ca neuronul meu nu e atat de obosit pe cat pare acum, dar fii te rog mai explicita.
Frumusete far' de inteligenta... la ce bun?
Ori asta incercai sa-mi spui... "nu tot ce este apetisant, este si comestibil?!?" laughing
Pa la noi, sunt certate rau, frumusetea cu inteligenta, tocmai de aceea, impreuna ar parea o binecuvantare... parerea mea tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@cristina- nu stiu daca este chiar binecuvantare sa fi doar frumoasa, dar asa cum spune @anonim, frumusetea in combinatie cu inteligenta evident este. Nu stiu carei femei sau mai general nu stiu care om ar prefera sa fie urat si mai ales compatimit!?! Intelesi nu vor fi niciodata, doar priviti cu reticenta, in cel mai bun caz cu mila.
In partea cealalta, fiind frumoasa, fara pic de inteligenta, s-ar putea sa fie o problema, dar in nici un caz un blestem.
Esti frumoasa dar si inteligenta- cu neincredere nu esti privita decat de cineva care nu are incredere in propriile forte si nu cred ca ai nevoie de asa ceva.si cu siguranta poti gasi oricand pe cineva care sa te iubeasca cu adevarat.
Evident, parerile sunt impartite, dar consider ca nu este un blestem sa fi frumoasa.

| any_3631 a răspuns:

Eu cred ca este o binecuvantare