| ღmarynaღ a întrebat:

Fundaaa! spuneti-mi si mie : aria, latura si apotema : triunghiului, patratului, cercului, hexagonului

Răspuns Câştigător
| Nadeshiko a răspuns:

Aria triunghi Baza ori h (inaltime) totul supra doi, la triunghiul echilateral este latura la a doua radical din 3 pe 4 iar la cel dreptunghic cateta ori cateta pe 2. Din cate stiu eu apotema triunghiului este raza cercului inscris care este 1 pe 3 din inaltime. Aria patratului este laturea la a doua, cea a cercului este pi ori raza la a doua ( lungimea este 2 ori pi ori raza) iar a hexagonului este 3 ori latura la a doua radical din 3 pe 2. sperc ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Teo_Diana_1999 a răspuns:

Ms mult