| DariaCurca09 a întrebat:

Hei! As vrea să vă mai sâcâi cu o întrebare! Citiți cu atenție
Eu sunt în clasa a V-a și de când a început școala nu mai citesc corect, cum citeam înainte, mă bâlbâi și nu pronunț corect cuvântul de parcă as avea apă în gură
Și citesc mult, eu citesc Pisicile războinice și sunt la a opta carte, aceste cărți sunt groase de aproape 350 de pagini
Oare pentru că citesc în gând și nu tare?
Vă rog mult mult să mă ajutați! Plase!

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Ce tampenie... rolling on the floor
Si eu citesc foarte repede in gand, si cand spun "foarte repede", ma refer la EXTREM de repede, e normal deci ca atunci cand te obisnuiesti cu o "viteza" de citire in gand, sa ai mici "probleme" de articulare atunci cand treci la viteza extrem de scazuta a iesirii cuvintelor citite...pe gaura gurii.
Stai calm(a), asta NU e o problema. happy
Felicitari pentru ca citesti atat de mult, in timp, vei invata sa treci de la o "viteza", la alta.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Poate e de la emotii. Vezi daca e vreo diferenta atunci cand citesti singur si cand citesti in fata clasei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti tine gura inchisa cand citesti?
Lipeste-ti un scotch pe ea si va functiona!