| Dlae7 a întrebat:

Hei,buna! În iunie am Evaluarea Națională (clasa a 8 a)și nu știu dacă voi avea o medie asa de buna. Ma tot gândesc la ce profil sa întru. Nu am vorbit suficient de mult cu parintii mei despre fiecare profil și materiile pe care le faci pe acel profil. Îmi place biologia și chimia, dar nu îmi place matematica și informatica. Într-adevăr, nu vreau sa întru pe un profil pe care voi regreta. Ma gândeam la filologie sau stiinte sociale pentru ca îmi place și romana, dar nu sunt sigura. Toți spun ca profilul "real" este cel mai ok, cum ar veni ca dacă nu ești pe profil real ești prost sau ceva de genul, dar nu știu asa de multe despre profilele liceelor. Ma tot gândesc dacă nu voi lua nota mare la e.n ce voi face după. Chestia este ca nu îmi doresc sa îmi dezamăgesc părinții. Vreau sa aleg un profil care sa îmi placa. În afara de profil "real", unde se mai face biologie și chimie? Îmi doresc sa dau bacul și la biologie și am auzit ca îl poți da chiar dacă ai fost pe profil real. Nu știu, sunt stresata și ma tot gândesc la Evaluare și la liceul pe care vreau sa îl urmez. Ce meserii pot urma în funcție de profilul pe care îl urmez? Îmi este asa de frica din cauza examenului, îmi tot imaginez ce se va Intâmpla dacă nu voi lua examenul. Vreau sa fiu fericita și sa aleg un profil potrivit pentru mine, unul de care sa fiu mandra și unul în care sa fac ceea ce îmi place. Aștept cât mai mult răspunsuri. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Te gândești atât de departe și pui o presiune așa de mare pe tine,zici că ai în spate un bolovan gigantic.
Eu te sfătuiesc să te duci acolo unde îți spune inima,nu unde ești mai "deștept"
Se spune despre real că ai mai multe oportunități în viața,deși nu e tot timpul adevărat.
Cum ziceam,du-te unde îți spune inima, pentru că dacă îți place ceea ce faci,o să fie foarte,foarte bine.
Legat de ce va fi în viitor,eu am cunoscut cazuri in care copilul urmase științe sociale și a mers la medicina.
Profilul de liceu e foarte puțin relevant,daca tu ai ambiție, poți merge și la științe sociale și sa fii orice vrei tu din ceea ce țin științele exacte:medic, economist, chimist, biolog etc, voința sa fie!
Concentrează-te mai degrabă pe examenul ce va sa vina! El e cel mai aproape!
Bafta!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Filologie sau stiinte sociale!