| anonima188888 a întrebat:

Hei! Din ce știți voi, e vreo sansa ca elevii din anii terminali sa inceapa cursurile fata in fata de pe 9 decembrie sau 11 ianuarie macar? Sau vom incepe la gramada toti prin februarie, fara sa se tina cont ca noi dam examene?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este mult prea devreme pentru a se anunta cand vor reincepe scoala, anul viitor si daca cursurile vor fii online sau la scoala.
In ce priveste expresia "fata in fata", se poate realiza f usor online, cand esti fata in fata cu profesorul!

| anonima188888 explică (pentru Violleta2022):

Da, înțeleg ce zici, dar modul asta de invatare mie imi face foarte rau, deoarece e ultimul an impreuna si de la anul intram la liceu si nu o sa ne mai întâlnim toti, si mai e si partea de pregatire care nu este tocmai eficienta in online, deoarece ba se întrerupe, ba cade netul, mie mi.a cazut de vreo 5 ori in perioada asta si am pierdut anumite notiuni... sad si examenul tot il dam si il dam si dupa programa noua la care inca se fac modificări ceea ce e naspa rau de tot. de aia tot intreb, ca poate voi ati avut mai mult timp sa va documentati in aceasta privinta si ma puteti ajuta cu vreo informatie sau vreun zvon.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonima188888):

Nu se face discriminare sau aranjamente speciale pentru clase diferite, nici daca termini a 8-a anul acesta. Se va lua in considerare atat media generala cat si notele din examen.
Ceea ce ti se intampla tie, se intampla tuturor copiilor din anul tau, asadar, sunteeti cu toti la fel de dezavantajati.
Din pacate nu-i vorba de documentare aici, este vorba de cifra mare de infectari care urca zilnic, in loc sa scada. Presedintele tarii este cel care face aceste decizii si care se pot schimba de la saptamana la saptamana, asadar, nimeni, dar absolut nimeni nu-ti poate spune acum ce se va intampla cu scoala peste cateva saptamani.

| anonima188888 explică (pentru Violleta2022):

Inteleg ce spui, dar poate fac ca in mai de au început doar cei terminali, totusi, noi suntem mai dezavantajați ca avem si stresul examenului la care daca nu luam nota buna, ne cam luam adio de la toate viselesad

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu se stie cu exactitate acest lucru, si imi pare rau ca nu poti sa iti confirm asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonima188888):

Nu esti deloc dezavantajat, fiindca la fel ca tine sunt cateva mii de copii, care termina clasa a VIII-a odata cu tine si toti trec prin exact aceeasi situatie.
Stresul unui an terminal a existat de cand s-a inventat liceul si afecteza toti elevii.

Iti dau in sfat: in loc sa pierzi noptile online, te sfatuiesc sa mergi la culcare la 9-10 seara, ca sa iti odihnesti creierul si sa eviti stresul.
Pierderea noptilor duce la stres masiv, depresii, anxietate, lipsa unor hormoni vitali creierului, care se produc numai cand dormim intre 10 si 2 noaptea (melatonina si serotonina) duc la boli grave, psihice.
in ce privesc visele noastre, depind numai de noi si de vointa noastra sa le realizam.
Nu vad chiar nici o piedica in realizarea visului tau, doar pentru ca esti acum stresat. Ti-am explicat, pune mana si invata dupa manuale, ia notite de la colegi si vei fii bine.
Apoi, mai sunt 4 ani de liceu, cand poti trage si ajunge un elev foarte bun, cu sanse sa mergi la facultatea dorita, sau sa te faci ce doresti.

| anonima188888 explică (pentru Violleta2022):

Stiu, eu ma refeream la dezavantajul pe care il avem cu totii, nu doar eu. cel putin la noi la clasa, profesorii sunt mai in varsta si nu se descurca mai deloc pe online si asta e una dintre probleme.

noua ieri ne.a spus doamna diriginta ca li s-a zis de la directoarea adjuncta ca se pregatesc pentru redeschidere pe 9 decembrie dar din ce vad la televizor, nu se vrea redeschiderea in conditiile in care cazurile nu au scazut deloc (nu au scazut deoarece nu noi am fost cauza creșterii, ci cluburile, pelerinajele, petrecerile etc).

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonima188888):

Cel mai probabil, redeschiderea scolii se va face tot online, fiindca cazurile de infectari nu au scazut, dimpotriva, sunt in crestere.
Ieri au fost 9.800 de noi infectati si 168 de morti, dar cifra reala din cauza ca nu au reusit sa-i testeze pe toti, poate fii de 3 ori mai mare.
Asadar, izolarea este unica solutie ca sa se poata oprii infectarea cu covid si evident, moartea celor cu probleme de sanatate.

| anonima188888 explică (pentru Violleta2022):

Da,cazurile nu au scazut, deoarece nu s-a închis ce trebuia, adica mallurile, restaurantele, cluburile, hotelurile. in Franța, Anglia, Spania, scolile au ramas deschise si cazurile acum sunt in scadere, dar la noi, scolile sunt doar sectii de votaresad, si angajaților din domeniul horeca si turism sa li se plateasca somaj tehnic. in modul acesta toata lumea ar fi ok.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonima188888):

Cred ca nu stii ce spune statistica lumii, Spania, Franta si Anglia sunt pe primele locuri in Europa cu infectari masive, zilnice!
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Scolile trebuie sa stea inchise, ca copii sa nu se infecteze, sa nu transmita apoi virusl parintilro sau bunicilor, ca-i poate omori.
In ce privesc mall-urile trebuiesc sa stea deschise, fiindca omul are in continuare nevoie de mancare, sa poata trai si de haine, sau incaltaminte.
Ar trebuii inchise restaurantele, cluburile si hotelurile, care sunt inutile acum, pe timp de pandemie.

| anonima188888 explică (pentru Violleta2022):

Chiar la acele grafice ma uit si eu si vad ca au luat-o in jos. cat despre generatiile de elevi pierdute nu pasa nimanui vad, tocmai de aceea guvernantii nostri le tin inchise, pentru ca francezii au nevoie de culegători de legumehappy ei nu o sa mai aiba asa ceva deoarece copiii lor invata ca lumea spre deosebire de noi care ne holbam la niște ecrane fara sa intelegem nimic pentru ca se intrerupe si profesorii nu se descurca... tu cati ani ai? sau ai copii? caci daca nu esti eleva sau nu ai copii, e de înțeles ca nu ai de unde sa știi cat de greu ne este noua in aceasta "scoala" online.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonima188888):

Unde dai si unde crapa!
Ce treaba are scoala voastra online, cu culegatorii de legume din Franta?
Vad ca nici acum dupa ce au murit milioane de oameni pe glob, nu pricepi ce inseamna pandemie si cat de grava este situatia acestei infectii cu covid.
Scoala este inchisa pentru a va tine acasa ca sa nu va infectati, fiindca voi copii sunteti ok cu virusul, dar duceti acasa la parinti si bunici si pe aceia ii omorati.
De asta se tine scoala inchisa, ca sa protejam adultii si batranii!
Sfatul meu este sa pui mana serios sa inveti, capoti face asta acasa si din manuale. Apoi, ai tehnologia la dispozitieL messanger, whats'app, skype samd, poti discuta cu colegii, de ce nu o faci? Se poate rezolva totul online, ma puteti consulta intre voi, trimite notite, intreaba profesorul prin mesaje, ca ai voie!