| anonima188888 a întrebat:

Buna, daca acum pe 11 ianuarie nu se deschid scolile, nici pentru anii terminali si pentru școlile primare macar, pe 8 februarie se va întâmpla acest lucru? Am auzit ca consiliul elevilor a trimis o cerere la minister sa se deschida acum, pe baza incidentei. Are acea cerere vreo putere? Sau cei din opozitie in parlament? Cine ia de fapt aceasta decizie? Ministrul sau cine? Scoala online nu funcționează deloc si in localitatile cu incidenta sub 3 se poate deschide scoala fara prea mari riscuri, asa cum s-a putut si in septembrie cred.Va mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așteptăm să vedem ce decid...decidenții

"cine ia de fapt aceasta decizie? ministrul sau cine? " - el nu joacă cum vrea ci cum in se cântă

| anonima188888 explică (pentru sierra1):

Deci inca nu se stie nimic?

| sierra1 a răspuns (pentru anonima188888):

Se știe că de luni se stă acasă, online

| anonima188888 explică (pentru sierra1):

Pana cand?

| sierra1 a răspuns (pentru anonima188888):

Repet: Așteptăm să vedem ce decid...decidenții

Răspuns utilizator avertizat
| anarosca78 a răspuns:

Nu suntem parlamentari, decizia e în mâinile lor, nu cred ca un protest sau cerere la minister îi vor face sa se trezeasca la realitate!

| anonima188888 explică (pentru anarosca78):

Ar trebui sa se trezească, de aia suntem prostii Europei, in străinătate se redeschid (unde au fost inchise in cadrul unui lockdown care la noi nu s-a întâmplat) si cei de acolo invata cum trebuie, nu ca noi, unde sistemul oricum era de cacao, online.

| FlorentinaM20 a răspuns:

Este buna inițiativa și ar trebui sa conteze.
Rămâne de văzut, Ministerul Educatiei Sorin Câmpeanu trebuie sa decidă.