| DarknLight a întrebat:

Hei, TPU, dacă astăzi mi s-a întâmplat ceva grav și un bărbat m-a ajutat să-mi salvez "copilul" și asta m-a făcut să văd bărbații cu alți ochi și tot azi am realizat că de fapt eu doar generalizam totul, oare credeți că dacă eu mă schimb se pot schimba și alții?
Adică vreau să zic, dacă eu am realizat că nu toată vina o poartă bărbații, credeți că și bărbații pot realiza că nu toată vina o poartă femeia?

Am observat foarte mult aceste generalizări între rasele noastre (bărbatul crede că mereu de vină este femeia, iar femeia că de vină este doar bărbatul).
De ce oamenii nu realizează că de fapt în relațiile interumane vina o poartă toți cei implicați și prinși acolo în relație? Și de ce parcă nimeni nu vrea să-și asume partea lui de vină?!
De la Adam și Eva cam tot dăm vina unii pe alții. Credeți că așa vom trăi mereu doar dând unii pe alții vina?

Nu credeți și voi că adevărata libertate e de fapt asumarea? Că de fapt oricât ar fi sau nu vina noastră în ceva, dacă acceptăm cine suntem și ne acceptăm partea noastră de vină, că am trăim mai liberi așa?

P.S. Oare dacă nu am mai face peste jumătate de mapamond aceste generalizări și acuze, nu am trăi, oare majoritatea în cupluri chiar ok nouă și nevoilor și aspirațiilor noastre, fiecare cu partenerul bun pentru calapodul nostru iar cei singuri mai fericiți că ăștia suntem?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Zici de copilul interior, sper? laughing Ma bucur sa aud ca ti s-a mai schimbat nitel perspectiva asupra sexului opus.

,, oare credeți că dacă eu mă schimb se pot schimba și alții?
Adică vreau să zic, dacă eu am realizat că nu toată vina o poartă bărbații, credeți că și bărbații pot realiza că nu toată vina o poartă femeia?'' Categoric da, e o doza de intelepciune bine venita si eu as spera ca mai multi oameni sa realizeze asta, macar spre batranete, sa nu se mai perpetueze razboiul etern, inutil, dintre sexe si sa se mai transmita putina minte spre generatiile mai tinere.

Nu stii citatele alea cliseice de tipul asta? laughing De multe ori nici nu stim exact cine le-a zis, fiind atribuite aiurea, dar se potrivesc.

https://quotefancy.com/......t-with.jpg

Pentru convietuire alaturi de alta persoana de sex opus este nevoie de mai mult decat acceptarea propriilor greseli, dar chiar si asa este un inceput foarte promitator peste care multe cupluri sar, sau la care nu vor ajunge vreodata nici dupa x ani parcursi in viata, impreuna.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bine ai (re)venit in lumea normala. Nu toti barbatii sunt betzivani ratatzi, nu toate femeile sunt c*rve isterice, insa trebuie avut in vedere si faptul ca adesea ambii se lasa condusi de instincte inainte de ratiune. Si nu ma refer neaparat doar la instinctul sexual. Stii care e problema ta majora? Teoretizezi 99% si abia daca experimentezi 1%. Din nou, nu ma refer musai la sex, ci la locuri de munca, educatie, interactiune cu cei din jur.

| Hyperion7 a răspuns:

Pai cam așa funcționează viața,de ce Dumnezeu ne îndeamnă să întoarcem și cealalt obraz când suntem într-o situație nefericită? Pentru că oamenii,chiar daca fac rău pe moment,realizează în cele din urmă că nu meritai acel rău și unii chiar se îndreaptă!
Sa mai menționez și că noi ne oglindim in alții? Poate că știi deja.
Legat de generalizări, evident că sunt niște generalizări absurde doar pentru a ne păcăli creierul ca totul e rău,numai noi suntem buni.
Însă adevărul e că în orice pădure exista și uscaturi, că nu se poate altfel, dar daca pădurea era toată uscata, nu mai putea fi numită pădure, nu? Zic și eu

| mODIN a răspuns:

Nu stiu daca e cu putinta sa scapi de genul asta de generalizari oricum, cel putin nu in societate.

Adevarul este ca femeile si barbatii, chiar si daca nu ii separa nimic in afara de sex (nici nivelul de educatie, nici etnia, nici tara etc.), tot au experiente usor diferite in viata si nu e mereu posibil sa empatizezi 100%.

Dar cum ai spus si tu, a 'da vina' pe barbati sau pe femei ca grup e o idiotenie.