| InOmniaParatus a întrebat:

Hey! Imi puteti explica si mie va rog ca nu inteleg. Ce este atomul?

Răspuns Câştigător
| DiamondEyes a răspuns:

Cea mai mica particula dintr-o substanta, este cea mai mică particulă posibilă care încă mai păstrează proprietăţile chimice ale unui element chimic.

Atomii sunt mult mai mici decât lungimea de undă a luminii pe care o poate detecta văzul uman, fapt pentru care atomii nu pot fi văzuţi cu nici un fel de microscop optic. Cu toate acestea, există alte căi de detectare a poziţiilor atomilor pe suprafaţa unui solid sau a unui film subţire şi chiar pentru a obţine imagini ale acestora. Este vorba despre: microscoapele electronice (microscopia cu efect de tunel), microscopia atomică (atomic force microscopy), rezonanţa magnetică nucleară şi microscopia cu raze X.

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Atomul este cea mai mică particulă ce caracterizează un element chimic, respectiv este cea mai mică particulă dintr-o substanță care prin procedee chimice obișnuite nu poate fi fragmentată în alte particule mai simple. Acesta constă într-un nor de electroni care înconjoară un nucleu atomic dens. Nucleul conține sarcini electrice încărcate pozitiv (protoni) și sarcini electrice neutre (neutroni), find înconjurat de norul electronic încărcat negativ. Când numărul electronilor și al protonilor este egal, atunci atomul este neutru din punct de vedere electric; dacă acest lucru nu se întâmplă, atunci atomul devine un ion, care poate avea sarcină pozitivă sau negativă. Atomul este clasificat după numărul de protoni și neutroni: numărul protonilor determină numărul atomic (Z) și neutronii izotopii acelui element.

Vezi wiki: http://ro.wikipedia.org/wiki/Atom
Bafta!

| Dash a răspuns:

Cea mai simpla definitie a atomului este:
Atomul este cea mai mica particula a unei substante, care nu mai poate fi fragmentata.
(cea mai mica parte din... orice)