| elena2034 a întrebat:

Hey. Mi-am adus calculatorul acum cateva zile si nu avea antivirus. Nu stiam ca nu are si am intrat pe internet si m-am facut cu un TROIAN. Am indentificat respectivul fisier care contine virusul cu un scanner online care sterge virusi si l-am sters, dar apare din nou sub alta denumire. De fiecare data denumirea incepe cu win. Acum nu ma mai lasa sa le sterg. Am incercat sa imi downloadez diferite antivirusuri cat mai bune spre opinia mea, dar incercand sa le instalez separat (daca ar fi mers instalat nu le-as mai fi instalat si pe celelalte) dar nu ma lasa. Instalarea incepe normal dar dupa vreo 2-3 secunde dispare.
Apoi as fi vrut sa instalez antivirusul in safe mode dar nu ma lasa sa intru in safe mode. Cand setez optiunea de safe mode mi se rebooteaza (restarteaza) automat calculatorul.
Mai aveti vreo alta propunere pe care as putea sa o incerc in afara de cea de a-mi duce calculatorul la reparat si in afara de optiunea system restore?

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Daca zici ca stii care este fisierul acela, incearca sa-i schimbi numele la fisier sau sa-i schimbi extensia din.exe in altceva nu are importanta in ce extensie( probabil este mai mult de-un fisier) si sa incerci apoi sa instalezi antivirusul. Incearca sa iei un antivirus dupa net ( avast-ul daca nu ma insel avea o optinue care sa-ti scaneze pc-ul inainte sa porneasca windows-ul) si sa-l instalezi fara sa ai netul deschis.
Atunci cand pornesti pc si dai pe (F8 daca imi aduc bine aminte acolo unde era si Safe mode) o sa-ti apara si optiunea cu "last good configuration" incearca sa dai pe ea si apoi sa bagi antiv.
incearca sa cauti pe google acel fisier despre care zici tu ca este virusat si poate gasesti un program care sa ti-l stearga.
Cea mai buna ar fi sa-ti reinstalezi windows-ul (sa-ti iei apoi un antiv si sa scanezi pc-ul) sau sa-i dai sa-ti refaca windows-ul ( asa nu pierzi ceea ce ai pe hard)